מצא מומחה לייעוץ אונליין

דיכאון קל או קליני: הסימנים לדיכאון שחשוב שתכירו

איכשהו היא מצליחה לתפקד: בעבודה, בזוגיות, בהורות ועם החברות. היא מצליחה לעשות הכל, אבל משהו בכל זאת מכביד עליה.
תחושות של עצב, אדישות וחוסר אנרגיה מלוות אותה כבר תקופה ארוכה. האם יתכן שהתחושות האלה הן סימנים לדיכאון?

אחד מכל שישה מבוגרים סובל מדיכאון במהלך חייו.

הסימנים לדיכאון משתנים בין גברים, נשים, נוער וילדים ובין הפרעת דיכאון קלה (דיסתימיה) לבין דיכאון קליני. קשה יותר לאבחן דיכאון קל (דיכאון בתפקוד גבוה), אבל הוא פופולארי יותר וחשוב לטפל בו. האבחון עצמו מבוצע ע"י פסיכולוג, אבל אם הסימנים הבאים מוכרים לכם, חשוב שתפנו לעזרה, אבחון וטיפול.

11 סימנים שעלולים להעיד על דיכאון קל

1. אובדן עניין וחוסר חשק

אנשים שסובלים מדיכאון פעמים רבות חווים חוסר הנאה מפעילויות שבעבר נהגו ליהנות מהן. מדובר בתחביבים, בילוי עם חברים, בני משפחה ועוד. רבים מהם גם מפסיקים ליהנות ממגע מיני ומגע בכלל.

2. תחושת חוסר תקווה

תחושה שאין כל טעם בהווה ו/או בעתיד. אדם כזה פועל לעיתים "על אוטומט", ללא מוטיבציה.

3. הפרעות שינה ועייפות מוגברת

עייפות מוגברת או קושי להירדם מאפיינים מאוד את חווית השינה של אנשים הסובלים מדיכאון. אדם מדוכא נוהג לברוח מהמציאות אל השינה או מנגד מתקשה להתנתק ולהירדם בגלל חוסר שקט.

4. קשיי ריכוז

חוסר יכולת להתרכז, למלא אחר משימות ולהתמקד בפעילויות הם חלק מחייהם של הסובלים מדיכאון קל. אנשים הסובלים מתחושת עייפות, דכדוך וחוסר אנרגיות, מתקשים לזכור דברים, להתרכז, לקבל החלטות ולהתמקד. קשיים בריכוז מקשים על האדם להתמודד עם מקום העבודה ומערכות היחסים בחייו, הכל הופך למאתגר יותר.

5. עצבנות וחרדה

ברוב המקרים אדם המתמודד עם דיכאון מתמודד גם עם חרדה. לכן הוא יסבול מסימפטומים כמו עצבנות, הזעה, נשימות מהירות, דופק מואץ, לחץ בחזה ועוד.

6. כאבים פיזיים

כאב בלתי מוסבר הוא תסמין נפוץ אצל אנשים המתמודדים עם דיכאון. כאבי בטן, ראש, שרירים ומפרקים – הם סימפטומים פיזיים מאוד נפוצים ואם הם קשורים לדיכאון הם לא יגיבו לטיפול. כמובן שבכל מצב של כאב פיזי יש לפנות לרופא ולבצע את הבדיקות הנדרשות, ולא להניח שמדובר בסימן לדיכאון.

7. שינויים בתיאבון ובמשקל

אנשים שסובלים מדיכאון לרוב אוכלים יותר מהרגיל או סובלים מחוסר תיאבון. הדבר גורם לעלייה דרסטית במשקל או לירידה קיצונית במשקל. לעתים הם חווים תנודות במשקל של עליה וירידה לסירוגין. הדבר החשוב הוא שהם לא מתכוונים לרדת או לעלות במשקל, זה פשוט קורה בשל תסמיני הדיכאון.

הסימפטומים המאפיינים דיכאון אצל נשים הם לרוב האשמה עצמית, עצבות, עייפות, אדישות, תחושת חוסר ערך עצמי. הן מרגישות שהן לא מספקות, לא ראויות, ישנות הרבה, ומפתחות תלות באוכל ובאנשים אחרים כדי להרגיש טוב.

8. קושי לשלוט ברגשות

אחד הסימפטומים הבולטים של דיכאון הוא הקושי לשלוט ברגשות. מדובר בשינויים במצב הרוח המתרחשים ללא סיבה נראית לעין. האדם לפעמים שמח ולפעמים עצוב. לפעמים מפויס ולפעמים כועס. הוא עלול לפרוץ בבכי ללא סיבה וגרוע מכך – ללא שליטה. הרגשות עולים ויורדים ככה סתם, לפעמים משתנים ממש ברגע.

9. התמכרות

שימוש באלכוהול, סמים או תרופות הרגעה, עלול להיות סוג של בריחה עבור אנשים הסובלים מדיכאון קל. במקום להתמודד עם הקשיים, עם תחושת העצב, הבדידות וחוסר התקווה – הם מקהים את החושים ובורחים.

10. אושר מאולץ

אנשים שמתמודדים עם דיכאון קל, יכולים להיות טובים מאוד בלהסתיר את מצבם האמיתי. אותם אנשים נראים כאילו הכל ממש בסדר איתם כלפי חוץ, על פניהם תראו לרוב אפילו חיוך, פני דיכאון מחייך. הם "לובשים" פנים מאושרות, שהן מעין מסכה המסתירה את העצב, הכאב והבדידות. זהו בעצם מראה של אושר כפוי ומאולץ, פנים מאושרות כלפי חוץ, בזמן שהם סובלים מבפנים.

11. חוסר חשק מיני

שינויים בדחף המיני הם גם תסמין נפוץ מאוד. ירידה בחשק המיני יכולה להעיד על דיכאון. מדובר בעצם באובדן עניין בפעילויות באופן כללי, כאשר סקס הוא אחת מהן. הסיבה לכך היא עייפות, הערכה עצמית נמוכה ורמת אנרגיה נמוכה.

סימנים לדיכאון קל אצל נשים

נשים מאובחנות בדיכאון פי שתיים יותר מגברים. הסיבה העיקרית לכך היא שינויים הורמונליים שהן חוות. לדוגמה: דיכאון המופיע לאחר לידה, דיכאון בהריון, דיכאון בגיל המעבר, דיכאון הקשור לשינויים קדם וסתיים, דיכאון הקשור להפרעות אכילה, ועוד.

הסימפטומים המאפיינים דיכאון אצל נשים הם לרוב האשמה עצמית, עצבות, עייפות, אדישות, תחושת חוסר ערך עצמי, להרגיש שהן לא מספיקות, לא ראויות, לישון הרבה, ולפתח תלות באוכל ובבני אדם אחרים כדי להרגיש טוב. אחד הגורמים העיקריים לדיכאון אצל נשים הוא מערכות יחסים, ליתר דיוק בעיות הקשורות לזוגיות, לקשר עם ההורים וחברים.

סימנים לדיכאון קל אצל גברים

דיכאון אצל גברים בא לידי ביטוי יותר בחוסר שקט, בכעס, בעצבנות. גברים בדיכאון נוטים לברוח למקומות מסוכנים יותר מנשים כדי להתמודד עם רגשותיהם (כמו שימוש בסמים ואלכוהול, סקס, הימורים, ספורט ועוד). גברים הסובלים מדיכאון עלולים להיות אלימים, להאשים אחרים במצבם, להרגיש שלא מעריכים אותם מספיק, לנצל אחרים מצד אחד ולדרוש כבוד שלא תמיד מגיע להם.

גברים בעלי רמות נמוכות של טסטוסטרון, נמצאים בסיכון לפתח תסמיני דיכאון.

הסובלים מדיכאון קליני ממעטים לצאת מהבית או אפילו מהמיטה. לעתים הם לא מסוגלים לבצע פעולות פשוטות, כמו לאכול, להתרחץ או לנקות את הבית. הם מתקשים בניהול מערכות יחסים, בתפקוד בעבודה ובלימודים ובהתנהלות כהורים.

אחד הגורמים העיקריים לדיכאון אצל גברים הוא קושי לפרנס את המשפחה, דבר שלרוב מגיע בעקבות פיטורים, קריסה כלכלית, סגירת עסק, בעיה משפטית ועוד. לגברים  לוקח זמן רב יותר להכיר במצבם ולגשת לבקש עזרה.

סימנים לדיכאון קל בקרב בני נוער

דיכאון קל נפוץ מאוד אצל מתבגרים. מצב בו קיימת פגיעה קלה יחסית בתפקוד, ביחד עם תנודות במצב הרוח, הפרעות שינה, שינויים בהרגלי האכילה, בהישגים בלימודים ועוד. קל לשייך את הסימפטומים לשינויים הקשורים לגיל ההתבגרות או לאופיו של המתבגר, לכן פעמים רבות הקושי הנפשי עלול להתפספס על ידי ההורים ואנשי המקצוע. עוד על דיכאון אצל מתבגרים >>

סימנים לדיכאון קל אצל ילדים

דיכאון אצל ילדים יבוא בדרך כלל לידי ביטוי בהתרחקות חברתית, הערכה עצמית נמוכה, שינויים בהרגלי האכילה, הרגלי השינה, הרגשה של חוסר מנוחה, כאבים פיזיים שונים, קושי להתרכז, לשמוח, ליהנות ועוד. קשה לזהות דיכאון קל אצל ילדים, במיוחד מכיוון שקשה להם להביע את עצמם. קל מאוד לחשוב שכל הסימפטומים קשורים לאופיו של הילד ולא למצבו הנפשי.
עוד על דיכאון אצל ילדים >>

חשיבות הטיפול

דיכאון קל הוא מצב שעל פניו אפשרי לתפקד עמו. יחד עם זאת, מדובר במצב בו האדם מתפקד מבחוץ וסובל מבפנים. פעמים רבות הוא כלל לא מבין עד כמה הוא סבל עד שלא הגיע לטיפול והחל להתעמת עם הקשיים.

קיימים מצבים בהם אנשים מתמודדים עם דיכאון קל, בטוחים שהם בסדר, עד שטריגר אחד קטן גורם לכל מגדל הקלפים שלהם לקרוס ולאבד שליטה. אם אדם לא היה בדיכאון היה לו טוב, הוא לא היה סובל מתסמינים של דיכאון – ואדם הסובל מדיכאון קל הוא לא אדם שטוב לו.

טיפול פסיכולוגי מתאים יכול למנוע את התפרצותו של דיכאון מג'ורי, העלול להתפתח בעקבות דיכאון קל לא מטופל. חשוב שתשיגו לעצמכם את השליטה בחייכם בחזרה, את איכות החיים שאתם ראויים לה: שינה טובה, שקט נפשי, חיים ללא חרדות, מחשבות שליליות, תחושת ערך עצמי והנאה גם מהדברים הקטנים שפעם כל כך אהבתם. תחזירו לעצמכם את התקווה. קיימות שיטות טיפול יעילות להתמודדות עם דיכאון, ובניהן טיפול CBT, טיפול פסיכולוגי דינמי.
עוד על שיטות הטיפול בדיכאון >>

מה לגבי דיכאון קליני?

דיכאון קליני שונה לחלוטין מדיכאון קל. זוהי הפרעה נפשית המפריעה לאדם לתפקד מבחינה קוגניטיבית, רגשית וגם התנהגותית. דיכאון קליני הוא מצב שקשה מאוד לתפקד בו, להסתיר אותו ולנהל בו חיים רגילים. לסובלים ממנו לרוב יהיה קשה לצאת ממנו ללא טיפול נפשי מתאים. הסובלים מדיכאון קליני לפעמים לא יוצאים מהבית או אפילו מהמיטה. לעתים הם לא מסוגלים לבצע פעולות פשוטות, כמו לאכול, להתרחץ או לנקות את הבית. קשה לאותם אנשים (עד בלתי אפשרי) לנהל מערכות יחסים, לתפקד בעבודה, בלימודים, להתנהל כהורים ועוד. תסמינים בולטים נוספים של דיכאון קליני הם: התפרצויות זעם ובכי, התקפי חרדה ותחושת חוסר שקט, מחשבות אובדניות, תחושת ייאוש, חוסר תקווה ועוד.

חשוב מאוד לאבחן דיכאון קליני אצל פסיכולוג כמה שיותר מהר ולהתאים לסובל ממנו טיפול מתאים. אבחון בזמן וטיפול נכון יכולים ממש להציל חיים במקרים מסוימים.
עוד על דיכאון קליני >>

פגישת ייעוץ עם פסיכולוג – אונליין או בקליניקה

אם הסימפטומים שתוארו כאן מוכרים לכם, אם התחושות השליליות הן כבר לא ענין זמני, אם אתם מתלבטים בין טיפול תרופתי ופניה לפסיכיאטר או טיפול CBT אצל פסיכולוג – אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישת ייעוץ ראשוני עם פסיכולוג.

כאן באתר תוכלו לקבוע פגישת אונליין בזום או פגישה בקליניקה עם פסיכולוג מומחה לבחירתכם. הפגישה הראשונה תסייע לכם לאוורר את תחושותיכם, להרגיש הקלה מסוימת ולהבין את דרכי ההתערבות המומלצות עבורכם על מנת שתוכלו לטפל בעצמכם ולשפר את איכות חייכם.

אולי יעניין אותך גם: