מיניות ותפקוד מיני

על הקשר ההדוק שבין מיניותו של האדם לרווחתו הנפשית עמד פרויד כבר לפני למעלה ממאה שנים, ודומה שגם אם תוקפן של רבות מקביעותיו שנוי במחלוקת כיום, הרי שניתן להסכים כי לחיי המין שלנו ולתפקוד המיני יש חשיבות נפשית ובין-אישית שחורגת מתענוגות הגוף כשלעצמם.

כבכל תחום בחיינו שלו אנו מייחסים חשיבות, כך גם בתחום המיני עשויות להתפתח חרדות שונות ומשונות באשר לביצועינו. היותו של התחום המיני סוג של טאבו, שבמקרים רבים נמנעים מלדבר עליו או ללמוד אודותיו, ואם כבר מדברים, עשויים לקשור אותו לטומאה, לבושה או לסכנה.

בעקבות הקשר ה"מביש" שהנושא גורם לחלק מן האנשים, הוא עלול לגרום להתפתחויות פתולוגיות, חסמים ופחדים. טיפול מיני שם לו למטרה לשכך את החרדות ולשנות את דפוסי החשיבה והרגשות השליליים הקשורים במין, על מנת לאפשר למטופל ליהנות מחיי מין מספקים ונטולי תסביכים.

בעיות הקשורות בתפקוד המיני

קיים מגוון נרחב של בעיות שעשויות להצריך טיפול מיני. אחת הידועות ביותר מביניהן היא חרדת ביצוע, אותו פחד מפני ביצוע כושל בסיטואציה מינית. חרדת ביצוע יכולה לפגוע בגברים ובנשים כאחד, והיא מהווה נבואה המגשימה את עצמה: החשש מפני הכשל בסיטואציה המינית מוביל לאי יכולת ממשית לתפקד במהלכה, למשל באופן של העדר יכולת להגיע לזקפה או לשמר אותה.

לא זו בלבד, אלא שחרדת ביצוע עלולה לגרום להימנעות מסיטואציות מיניות על מנת שלא להיכשל בהן, מה שלעתים מפורר קשרים שיכלו להיות טובים ומספקים. בד בבד היא מובילה לפגיעה בהערכה עצמית.

סוגים אחרים של בעיות הקשורות בתפקוד המיני יכולים להיות שפיכה מוקדמת, אי יכולת להגיע לאורגזמה, יצר מיני נמוך, תחושות של בושה כלפי הגוף או כלפי האקט המיני, פטיש מיני בלתי רצוי, כאב בזמן יחסי המין ועוד.

בעיות כאלה גורמות לרוב לדימוי עצמי שלילי, לקשיים ביצירת קשרים אינטימיים משמעותיים ולמניעת סיפוק ממה שיכול היה להיות חלק מהנה בחייו של האדם. טיפול מיני מוצלח יכול למנוע את ההשלכות השליליות הללו.

טיפול בתפקוד מיני

ישנם סוגי טיפול אפשריים רבים, בהתאם לבעיה של המטופל ולגישה הטיפולית של המטפל. המטפל עשוי להעניק למטופל ידע והדרכה, לסייע לו לסלק מחשבות שליליות הקשורות במין, להתחקות אחר אירועי עבר בחייו של המטופל שהובילו להיווצרות הבעיה, ועוד.

ניתן לעשות זאת בטיפול זוגי המערב את שני הזוג, גם אם הבעיה קיימת רק אצל אחד מהם. לקריאה על טיפול זוגי הכנסו.

אנחנו באתר כל טיפול, נציג בפניכם את עצותיהם של טובי המומחים בתחום של טיפול מיני, ונסייע לכם למצוא את הדרך להחזיר את ההנאה מחיי המין.