מצא מומחה לייעוץ אונליין

פענוח ציורי ילדים: איך תזהו סימני אזהרה?

אפשר ללמוד הרבה דברים מהציורים שהילדים מציירים, בין היתר גם על המצב הנפשי והחברתי שלהם, על פחדים, טראומות שחוו ואפילו על איך שהם מרגישים בבית. הנה כמה סימני אזהרה שכדאי לשים אליהם לב בציורי ילדים

בדרך כלל, כשהילד או הילדה מראים לכם ציור, אתם בטח נוטים להביט בציור בחצי עין, לומר להם "כל הכבוד" ושולחים אותם לדרכם. בואו נודה באמת, כמה ציורים אפשר לראות? אתם צודקים, באמת יש גבול.

מצד שני, האם חשבתם פעם שאפשר ללמוד המון על הילדים שלכם דרך התבוננות בציורים שלהם?

מיכל וימר, מטפלת מוסמכת באמנות ופסיכואנליטיקאית, על איתור פחדים ומצוקות בציורי ילדים:

ניתוח ואבחון של ציורי ילדים הוא כלי מקצועי לכל דבר

קשה מאוד עד בלתי אפשרי לפעמים להבין מה עובר על ילדים בכלל וילדם קטנים בפרט. ילדים מתחילים לצייר בשלב התפתחותי מוקדם ומציירים ללא הפסקה בשנות חייהם הראשונות, אם זה בגן, בבית הספר, בבית או בחוגים. אנשי מקצוע, המתמחים בטיפול בילדים, כמו פסיכולוגים, מטפלים באמנות, מדריכי הורים, תרפיסטים בהבעה ועוד – רואים בציורי ילדים כלי שמהווה הרבה מאוד פעמים תחליף לשיחה עם הילד.

הדרכת הורים ופענוח ציורי ילדים באתר Experts:

מיכל וימר

מיכל וימר

מטפלת מוסמכת באמנות ופסיכואנליטיקאית לאקאנינית
הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים, תרפיה באמנות לילדים ובני נוער בגישה דינמית, טיפול למבוגרים בגישה פסיכואנליטית


כל הפסיכולוגים לטיפול בילדים >>

מה אפשר למצוא בניתוח ציור של ילדים?

  • ציור של ילד יכול לעזור לאבחן את מצבו כאשר אנשי מקצוע לא מצליחים.
  • ילד יכול להביע את עצמו דרך ציור במקום במילים.
  • הורים, גננות ומורים יכולים לזהות קשיים ומצוקות רגשיות דרך ציורי ילדים.
  • בציורי ילדים אין גבולות ואין הגבלות – הילד יכול "להשתולל" ולא מרגיש ששמים לו גבולות ואנו יכולים ללמוד מכך הרבה.

תסתכלו על הציורים של הילדים שלכם: 11 סימני אזהרה שכדאי להכיר

1. ציור רק בצידי הדף

הדבר יכול להעיד על זה שהילד מרגיש שהוא בצד, לא משמעותי, סובל מקשיים חברתיים ולכן נצמד לפינות ולדפנות, שם הוא מרגיש בטוח יותר, בניגוד למרכז הדף.

2. ציור של דמות ללא פה

אם הילד מצייר תמיד פנים אבל לא מצייר לדמויות שלו פה, יכול להיות שהוא מסתיר סוד, אירוע כלשהו שחווה שהוא מרגיש שאסור לו לספר להורים או שהוא מנסה לומר משהו ולא מצליח לבטא את עצמו.

3. שימוש קבוע בצבעים כהים

אם הילד מצייר וצובע רק בשחור, אפור או אדום כל הזמן ולא משתמש בגוונים אחרים, זה יכול להצביע על כך שהילד עצוב, מדוכא או עובר תקופה לא קלה (כמו בעיה חברתית בבית הספר או בגן, הסתגלות למקום חדש, מתמודד עם אכזבה מסוימת ועוד).

*חשוב לדעת שאין זה אומר שציור חד פעמי בגוונים כהים מעיד על בעיה. כמו כן, שימוש בצבע שחור באופן קבוע בשילוב עם צבעים אחרים או ציור בגוון שחור גם לא אומר בהכרח שמשהו לא בסדר, לפעמים זה גם מעיד על ביטחון עצמי, על זה שהילד רואה את עצמו שונה ומיוחד.

קראו עוד: איך לזהות דיכאון אצל ילדים? שימו לב לנורות האזהרה! >>

4. רגרסיה בציורי ילדים

אם ילד נהג לצייר בצורה מסוימת ולפתע אתם שמים לב שהוא חזר אחורה (לדוגמה ילד בן שבע שחזר לצייר כמו ילד בן שלוש) יכול להיות שמדובר ברגרסיה רגשית-התנהגותית מסוימת שבאה לידי ביטוי בציור.

5. אין שמש בציור: מזג אוויר קודר

רוב הילדים מציירים שמיים כחולים, שמש וציפורים. אבל אם הילד מצייר כל הזמן מזג אוויר חורפי של עננים אפורים, גשם, ברקים ושמיים קודרים, יכול להיות שכך גם מצב הרוח שלו.

6. הילד כליצן

אם הילד מצייר את עצמו שוב ושוב כליצן, לא בגלל שחג פורים עכשיו או בגלל שהוא חובב קרקסים – זה יכול להיות בגלל שהוא מנסה להציג כלפי חוץ תדמית שמחה ומאושרת, כשבתוך תוכו הוא בעצם עצוב. הליצן מסמל סוג של מסכה שמחה קבועה.

7. הקפדה מוגזמת

יש ילדים שמקפידים באופן מאוד מוגזם שלא לצאת מהקווים, לצבוע באופן מדויק, שהכל יהיה מאוד ישר – במידה ומשהו משתבש הם יוצאים מדעתם. מדובר בסוג של פרפקציוניזם מוגזם, ללא סיבה, שיכול להעיד על חרדה, פחד מאובדן שליטה, מכישלון ועוד.

קראו עוד: חרדות אצל ילדים – מה התסמינים ואיך מטפלים? >>

8. ציור דמויות עם ידיים גדולות

כפות ידיים גדולות יכולות להעיד על כך שהילד חווה התנהגות אלימה מאדם כלשהו.

קראו עוד: איך לזהות ילדים במצוקה רגשית? >>

9. ציור דמויות בלי ידיים

אם הילד מצייר אנשים או ילדים ותמיד מותיר את הדמויות שלו ללא ידיים, זה יכול להעיד על מכשול כלשהו בחיים האמיתיים.

10. מחיקה חוזרת של פרט מסוים

לפעמים ילדים מציירים ציורים ומוחקים תמיד אלמנט מסוים מהציור: זה יכול להעלות חשד שהילד מסתיר משהו. לפעמים הוא מוחק דמות מסוימת ולפעמים זה יכול להיות איבר בגוף או חפץ.

11. ציור בית לא תקין

אם ילדים מציירים בית ריק או בית שבור (לדוגמה עם רעפים שבורים, דלת חסרה, חלונות שבורים ועוד) זה יכול להצביע על כך שמשהו גורם לו להרגיש לא בטוח בבית או שהוא מרגיש בבית בודד. התופעה נפוצה אצל ילדים מאומצים, ילדים שחווים התעללות רגשית או נפשית, או ילדים שחווים פרידה של הוריהם.

חשוב לדעת: לפעמים ציור הוא רק ציור

גם אם אתם מגלים בציורי הילד שלכם דברים שנראים לכם כמו סימן למצוקה כלשהי, חשוב לא להיבהל ישר, להיות זהירים, מחושבים ולבדוק את הדברים לעומק. לא חייבים בגלל כל ציור לרוץ לגננת ובוודאי שלא לפתוח בחקירה משטרתית. לפעמים ציור הוא פשוט סתם ציור, לפעמים ילדים מציירים דברים שראו בטלוויזיה, שחלמו בלילה, שראו בספרים ולנו הם נראים מפחידים ומוזרים.

ציור חד פעמי עם אלמנט מדאיג לרוב הוא רק ציור. אבל, כאשר אלמנט שיכול להעיד על בעיה מסוימת חוזר על עצמו באופן קבוע הוא סימן אזהרה שחשוב לבדוק לעומק.

אולי יעניין אותך גם:

אהבתם? שתפו:

עודכן בתאריך: 17 בינואר 2022