פסיכיאטר

פסיכיאטר הוא רופא מומחה, אשר עשה התמחות בפסיכיאטריה, כאשר בשונה מהדעה הרווחת, פסיכיאטרים לא מטפלים רק באנשים "משוגעים" או "לא שפויים"

זוהי טעות רווחת המעוותת את המציאות, כיוון שאנשים הסובלים מאשליות או הזיות הם רק אחוז קטן מהאנשים המגיעים לטיפול פסיכיאטרי.

למעשה, ישנם אנשים רבים החווים מצב נפשי לא יציב או הסובלים מבעיות פסיכיאטריות זמניות, שיכולים לקבל טיפול יעיל ולהחלים לחלוטין.

רופאים פסיכיאטרים

רופאים פסיכיאטרים הם רופאים לכל דבר, המקדישים את עצמם להענקת הטיפול הטוב ביותר לסובלים מבעיות נפשיות, במסירות ובסבלנות.

תפקיד זה מצריך יכולת תקשורתית גבוהה, כמו גם אינטליגנציה רגשית, שבאמצעותן הם מבינים את מצבו ואת עולמו של המטופל ויכולים להעניק לו את הטיפול המדויק שיעזור לו להחלים.

מתי לפנות אל פסיכיאטר?

כדאי לפנות אל פסיכיאטר אם אתם חווים מצוקה נפשית הגורמת לכם לחוש שאינכם מתפקדים כרגיל, אם יש לכם מצבי רוח מבלבלים, אם אתם מוצפים רגשית או חווים אובדן שליטה. מצוקה נפשית יכולה להתבטא במגוון דרכים – דיכאון, חרדות, תסכול ולחץ מעיק.

אם דפוסי ההתנהגות שלכם משתנים ואתם סובלים מקשיים חברתיים עזים, אם אתם סובלים מבעיות שינה חריגות או מחשבות מציפות או מפחידות הגורמות "לתחושת שיתוק" – כדאי לפנות להתייעצות אצל פסיכיאטר.

איזה טיפול מעניק רופא פסיכיאטר?

על אף שהבעיות שבהן מטפלים פסיכיאטרים ממוקמת במוח, הם אינם מטפלים בבעיות אורגניות כמו: אפילפסיה או בהשלכות של שבץ מוחי וסרטן מוח – בעיות שבהן מטפלים נוירולוגיים.

יחד עם זאת, בעיות אלו עלולות להוביל לתסמינים פסיכיאטריים ולבעיות מנטליות אצל אנשים מסוימים ולכן נדרש איש מקצוע מיומן, היכול לבצע אבחנה מבדלת ולבחור את הטיפול הנכון.

רופא פסיכיאטר צריך להיות מיומן מאוד בפסיכולוגיה בסיסית ובעל כישורים פסיכותרפיים, במטרה להשפיע על המטופל באמצעים לא-תרופתיים ולהשתמש בכמה שפחות תרופות במהלך הטיפול.

למעשה, ניתן לטפל ביעילות בהפרעות פסיכיאטריות רבות, כמו: דיכאון חרדה ופוביות מסוימות, באמצעות פסיכותרפיה בלבד וללא תרופות. רופא פסיכיאטר משתמש בטיפול תרופתי, רק כאשר ייעוץ ותרפיה לא משיגים תוצאות ניכרות.

שלא כמו בתחומים אחרים של רפואה, המשטר הטיפולי בפסיכיאטריה יכול להשתנות מאוד מאדם לאדם – כתלות בתגובה של האדם לתרופה או לטיפול הפסיכותרפי שהוא מקבל.

על ידי תמיכה חברתית, רגשית ופסיכולוגית, מטופלים רבים, החווים תסמינים מנטליים קשים, יכולים להחלים ולייצור מחדש את הקשרים החברתיים שלהם.

כך מטפלי בריאות הנפש יכולים להוריד את מינוני התרופות שלהם. במקרים מסוימים יכולים להיות התקפים חוזרים – אז יש לגבש אסטרטגיית טיפול חדשה והרחבת אפשרויות הטיפול.

מה קורה במהלך הפגישה?

פסיכיאטרים מטפלים בטווח גדול של בעיות מנטליות ונפשיות – החל במצבים קלים וזמניים וכלה בבעיות כרוניות חמורות.

למשל דיכאון (שהוא בעיה מנטלית המתבטאת ברגשות של עצבות וחוסר מוטיבציה) יכול להיות מטופל במצבים מסוימים באמצעות טיפול פסיכותרפיה וללא תרופות כלל.

דיכאון קל, לדוגמה, יכול להיות מצב זמני הנובע מטראומה רגשית ואירועים קשים בחיי המטופל. על הפסיכיאטר לאתר בהקדם את סימני הדיכאון ואת סיבתם כדי לעזור למטופל בצורה הטובה ביותר.

גם חרדות הן הפרעות מנטליות נפוצות, שבהן מטפלים פסיכיאטרים. הן באות לידי ביטוי בפחדים לא מוסברים, פאניקה או פוביה, המופיעות במצבים מסוימים ומשפיעות מאוד על חיי המשפחה, הקשרים החברתיים והעבודה של האדם.

כמו דיכאון, גם חרדות נחשבות לבעיה פסיכיאטרית קלה, כיוון שעל פי רוב הן זמניות ומגיבות היטב לטיפול ומאפשרות לאדם החלמה מלאה במרבית המקרים.

אנשים הסובלים מהזיות ומאשליות יכולים לסבול מבעיות חמורות יותר, כמו סכיזופרניה פרנואידית. הפרעה שכזאת דורשת הערכה ואבחנה מדוקדקת של כל מקרה ועל פי רוב היא מטופלת באמצעות תרופות.

על אף שסכיזופרניה נחשבת למחלה כרונית, קיימים מקרים רבים של החלמה המאפשרת סיום נטילת התרופות במקרים מסוימים.

גם אנשים הנוטלים תרופות, יכולים באמצעות טיפול פסיכיאטרי לשוב ולהשתלב בעבודה וליצור קשרים חברתיים חדשים, להתנהל באופן רגיל לחלוטין וליטול מינון נמוך של תרופות.

התוצאה הסופית תלויה, בין היתר, ביכולת של הפסיכיאטר לזהות את הפוטנציאל של המטופל להתמודד עם המחלה.

בעקבות הבדיקה והאבחנה, שנעשה בה שימוש גם בכלים רפואיים, ממליץ הפסיכיאטר על דרכי הטיפול המתאימות ביותר עבור האדם שהנמצא לפניו.

לפעמים תספיק פסיכותרפיה, לפעמים יהיה צורך בתרופות ולעיתים יהיה דרוש גם אשפוז כדי לאפשר למטופל סביבה בטוחה וטיפול אינטנסיבי יותר במצבים חמורים יותר כמו מאניה-דפרסיה או סכיזופרניה.

פסיכיאטר פרטי – חיוני לטיפול מקיף

פגישה עם פסיכיאטר יכולה להתנהל בכמה מסגרות. פסיכיאטרים עובדים, על פי רוב, בבתי חולים, במרפאות פסיכיאטריות ובמוסדות לבריאות הנפש.

פסיכיאטר פרטי, בין אם הוא מטפל בילדים או במבוגרים, יעבוד כאמור בקליניקה פרטית. פסיכיאטרים בדרך כלל לא עובדים בחדרי מיון ובמרפאות חירום, כיוון שבעיות מנטליות אינן נחשבות למצב חירום.

אם מגיע מטופל במצב מנטלי קשה, על פי רוב יתנו לו תרופות הרגעה, עד שיוכלו להעביר אותו לטיפול אצל פסיכיאטר. חשוב לציין כי פסיכיאטרים עובדים לעיתים גם בבתי סוהר.

כלים נוספים לבחירת פסיכיאטר

פסיכיאטר פרטי מיומן, הוא כזה המסתכל על המצב הכללי של האדם ומביא בחשבון באבחנה שהוא עורך, היבטים רבים ככל האפשר בחייו של המטופל כגון: תזונה, פעילות גופנית, שינה, מערכות יחסים, אפשרויות תמיכה וגורמי לחץ נפשי ומתח.

חשוב מאוד שפסיכיאטר ידע לכבד ולהתחבר היטב למטופליו, כאשר הוא משוחח עימם, גם אם יש צורך לומר להם שהוא אינו יודע את התשובה לשאלה או לסוגיה כלשהי.

התנהלות כזו מצביעה על שיתוף פעולה נכון עם המטופל, שהוא תנאי הכרחי בהצלחת הטיפול וכזה שיניב תוצאות טיפוליות טובות יותר.

חשוב שהפסיכיאטר שאליו תפנו, יהיה בעל יכולת הקשבה גבוהה ואכפתיות אמיתית כלפי המטופלים שלו ועל כך אל תתפשרו.