פסיכולוג ילדים

כאשר ילד מתמודד עם בעיות רגשיות, קשיים חברתיים, רגשיים או סובל מהפרעה התנהגותית או נפשית, לרוב נדרשת התערבות של פסיכולוג ילדים. הטיפול מותאם לילדים ומשלב שיחה, משחקים וציורים, תוך שיתוף של ההורים בתהליך. חשוב לפנות לקבל עזרה בזמן, להיות ערניים לסימני האזהרה, בטרם הבעיה תחמיר.

כאן תוכלו לתאם פגישת ייעוץ אונליין עם פסיכולוג ילדים או פסיכולוגית ילדים, שיסייעו לכם לבחור את דרך הטיפול המתאימה לילדכם

פסיכולוג ילדים הוא מטפל שעשה את ההתמחות שלו בטיפול בילדים. משמעות הדבר היא שיש לו ידע תאורתי ומעשי בכל הקשור להתפתחות תקינה ושאינה תקינה אצל ילדים, וכמובן הוא מוסמך ומומחה בטיפול רגשי לילדים.

איך תבחרו פסיכולוג ילדים מתאים? צפו בסרטון:

טיפול פסיכולוגי לילדים הוא נושא הכולל ומצריך ידע רב בשלבי ההתפתחות הרגשיים, ידע לגבי הפרעות וקשיים שונים בגילאי הילדות וההתבגרות והבנה מעמיקה של כל הגורמים שלוקחים חלק בהשפעה על נפשו של ילד.

בנוסף, לפסיכולוג ילדים ישנם כלים המתאימים במיוחד לטיפול בילדים דוגמת טיפול במשחק, כיוון שבגילאים צעירים אלו, לא ניתן לטפל באופן הטוב ביותר בעזרת שיחה.

כמו כן, לפסיכולוג ילדים יש את היכולת לראות את הקושי שעימו מתמודד הילד מתוך הקשרים רבים ומזוויות שונות, דבר המאפשר הבנה עמוקה ומדויקת יותר של הבעיה אשר מאפשרת לעזור לילד בצורה משמעותית יותר.

ייעוץ ראשוני אונליין – איך זה עובד? לחצו כאן >>

באילו מקרים ילדים זקוקים לטיפול פסיכולוגי?

ילדים רבים המגיעים אל פסיכולוג ילדים, מתמודדים עם קשיים שונים ומגוונים כגון: קשיים חברתיים, קשיים תפקודיים, קשיים רגשיים או סימפטומים של הפרעות מאובחנות.

למרבית הילדים אין את ההבנה והידע שיש למבוגרים וקל וחומר לא את ההבנה של בעל מקצוע, ולכן הקושי בהתמודדות עם סיטואציות אלו אף גדל. כמו כן, חשוב לציין שילדים הם לרוב רגישים מאוד וקיים צורך אמיתי להגן עליהם מפני פגיעות אפשריות.

בנוסף, היכולת המילולית של ילדים להסביר ולתאר את אשר הם מרגישים מוגבלת, ולכן הם לא תמיד יספרו על מצוקות רגשיות. יתרה מכך, ילדים לא יידעו בהכרח להסביר לעצמם את תחושות המועקה שהם מרגישים.

כאשר ההורים מרגישים שהם חסרי אונים ונמצאים במתח מתמיד, כדאי לשקול את האפשרות של קבלת הדרכת הורים מקצועית אשר תעניק כלים ודרכי התמודדות עם קשיים שונים שהורים רבים נתקלים בהם.

מתי צריך לפנות לטיפול פסיכולוגי לילדים?

טיפול בעזרת פסיכולוג ילדים נכנס לתמונה כאשר עולה הספק שמשהו בהתפתחות, בתפקוד או בבריאות הנפשית של הילד אינו כשורה. במקרים כאלו ישנה חשיבות גדולה לעירנות ההורים והצוות החינוכי אשר צריכים להיות קשובים ולזהות נכון סימני אזהרה שבגינם מומלץ לפנות לפסיכולוג ילדים. חלק מסימני האזהרה עשויים לכלול:

  • שינוי התנהגותי קיצוני – כאשר התנהגותו של הילד משתנה באופן קיצוני וללא שום סיבה נראית לעין. השינוי ההתנהגותי יכול להתבטא בתוקפנות, חוסר ריכוז, שינוי בדפוסי השינה והאכילה וכדומה.
  • רגרסיה – כאשר הילד מאבד מיומנויות שכבר רכש בעבר, כגון: שליטה על הסוגרים, הליכה לבד לחברים, אי מציצת אצבע, הרדמות לבד בלילה.
  • מצוקה נפשית – כאשר הילד מגלה סימנים למצוקה נפשית כגון: דאגה, לחץ, סיוטי לילה, עצבות, ייאוש, חרדה וכו', ללא כל יכולת להסביר את קיומם. גם סימנים כגון כסיסת ציפרניים והיצמדות להורה יכולים להצביע על מצוקה נפשית.
  • התנהגות מינית לא הולמת – כאשר הילד עוסק בתכנים ובמשחקים מיניים בצורה מוגזמת ולא מתאימה לגילו וכאשר הוא מפסיד פעילויות מעניינות ומהנות על מנת לעסוק באוננות מוגברת.
  • הפרעות התנהגות – כאשר הילד מתנהג באופן לא נורמטיבי בצורה בולטת כגון: משיכה לאש ולמשחקים מסוכנים אחרים או התאכזרות לבעלי חיים.

חשוב לציין שישנם ילדים אשר שינויים משמעותיים בחייהם, גם אם הם נורמטיביים ושכיחים מאוד, ייצרו קושי גדול עד כדי כך שהם לא ימצאו את הכוחות להתגבר עליו לבדם ו/או בעזרת ההורים.

כך למשל שינויים כגון: לידת אח, מעבר דירה, מעבר לגן או בית ספר חדש, אשר מרבית הילדים מצליחים להתמודד עימם בהצלחה, אצל ילדים מסוימים עלולים לגרום לטלטלה ואף לפגוע בתפקודם, ועל כן מומלץ במקרים כאלו לפנות לייעוץ של פסיכולוג ילדים.

למה פסיכולוג ילדים מומלץ הוא הכרחי?

עבור הפסיכולוג שמטפל בילד, ההורים הם שותפים מלאים לדרך ולטיפול. המתרחש בין הפסיכולוג ובין הילד, מהדהד אל חיי היומיום, ואל היחסים עם ההורים והדמויות המשמעותיות.

הפסיכולוג תמיד ינסה לרתום את המשפחה לעבודה משותפת, בהבנה כי זו הדרך האמיתית לעזור לילד, כאשר יש סנכרון והתאמה בין מה שקורה בקליניקה ומה שקורה בחיי היומיום.

רוב הפסיכולוגים העובדים עם ילדים, מקיימים רוטינה קבועה של שיחות ייעוץ והדרכת הורים במהלך הטיפול בילד, שבה מתבצע הסנכרון – העברת המידע והחשיבה המשותפת עבור הילד.

במקרים של טיפול במתבגרים, התהליך משתנה בין משפחה למשפחה ובחלק מהמקרים אין הדרכת הורים ושיחות קבועות.

כל פסיכולוג מחליט מה היא רוטינת יחסי העבודה המתאימה לכל משפחה, ואין פורמט קבוע. לסופו של עניין, לא משנה אם החלטתם להיעזר בפסיכולוגית ילדים או בפסיכולוג, חשוב שהמטפל הנבחר יהיה פסיכולוג ילדים מומלץ ובנוסף, אם ילדכם מתחיל תהליך בשיתוף עם בעל המקצוע, זכרו כי גם אתם הופכים להיות חלק פעיל ומשמעותי בתהליך.

מתי מומלץ לבחור פסיכולוגית ילדים?

חשוב לציין כי ישנם ילדים או ילדות אשר זהות המטפל חשובה להם ועל כן חלקם יעדיפו פסיכולוגית ילדים. לעיתים, ילדות יעדיפו לשתף ולהתחבר אל בנות אותו המין, כאשר ישנים גם ילדים שיעדיפו לשתף פעולה עם פסיכולוגית ילדים, אשר יוצרת דימוי אמהי המקל עליהם להפתח ולשתף.

לפיכך, הטיפול הפסיכולוגי הופך לנינוח יותר עבור הילד ולכן גם לאפקטיבי יותר. ראוי לציין כי לכל ילד או ילדה, העדפות משלהם, ולכן חשוב לשים לב גם לנושא זה.

זכרו: אי פנייה לטיפול עלולה להחמיר את הבעיה

הורים רבים מתלבטים בשאלה מתי כדאי לפנות לפסיכולוג ילדים. ישנם הורים שנוטים להילחץ ולהתייחס גם אל בעיות פשוטות כאל קושי גדול המחייב עזרה מקצועית, אך יתכן כי בעיות אלו יפתרו בקלות גם ללא התערבות חיצונית.

מן הצד השני, ישנם הורים אשר ידחיקו ויתכחשו לבעיות שיתכן שהם או מישהו אחר כגון: גננת או מורה, שם לב אליהם ואף הפנו את תשומת לבם בנושא.

ככלל, חשוב לדעת כי הורים רבים נתקלים בבעיות יומיומיות ונורמטיביות בגידול ילדיהם. כל עוד הבעיות אינן קשות או מורכבות מדי חשוב לנסות ולהתמודד עמן בעזרת ידע אישי והתייעצויות עם הורים אחרים, שכנים או כל אוכלוסיה רלוונטית אחרת שיכולה לעזור ולהרחיב את טווח ההתנהגות ההורית ולהעשיר את מגוון אפשרויות ורעיונות ההתמודדות בפני האתגרים.

כאשר ההורים מרגישים שהם חסרי אונים ונמצאים במתח מתמיד, כדאי לשקול את האפשרות של קבלת הדרכת הורים מקצועית אשר תעניק כלים ודרכי התמודדות עם קשיים שונים שהורים רבים נתקלים בהם. ניתן ואף רצוי לשלב את התובנות מהדרכת ההורים לאלו מהטיפול אצל פסיכולוג ילדים.

ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים באינטרנט – פשוט לפגוש מומחים

זה לא פשוט לשכנע ילד להיפגש עם פסיכולוג בקליניקה, לפעמים הם מתביישים לעתים חוששים או סתם לא רוצים מסיבה שלא תמיד ברורה לנו. אז חשוב שתדעו שלהיפגש עם פסיכולוג ילדים אונליין מעולם לא היה כל כך פשוט.

כעת ניתן לקבוע ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים מהבית, דרך ה-ZOOM, ולקבל כלים להתמודדות ותמיכה. לאחר הפגישה הראשונה תוכלו לבחור, בשיתוף עם הילד, אם אתם רוצים להמשיך לקיים טיפול פסיכולוגי בזום באינטרנט, בטלפון, או להגיע אל הפסיכולוג לפגישות פרונטליות בקליניקה שלו.

לקביעת פגישת ייעוץ אונליין עם פסיכולוגית ילדים – לחצו כאן >>