פסיכולוגית

פסיכולוגית חייבת להיות בעלת תואר שני לפחות, ולקבל אישור מטעם משרד הבריאות לעסוק בפסיכולוגיה. פסיכולוגית מעניקה אבחון, טיפול, וייעוץ פסיכולוגיים

פסיכולוגית מסייעת בהתמודדות עם בעיות שונות בחיים ומעניקה כלים להתמודדות אישית עם קשיים שונים. לפעמים מדובר בקשיים קטנים הנראים פשוטים, אך הם מפריעים לתפקוד היומיומי, לפעמים מדובר במחשבות מטרידות ולפעמים מדובר בקשיים גדולים יותר כמו: פחדים, קשיים חברתיים, בעיה במציאת בן או בת זוג. הטיפול אצל פסיכולוגית, לרוב מתבצע על ידי שיחה המכונה פסיכותרפיה.

אבחון פסיכולוגי מתבצע באמצעות כלים מקצועיים (פסיכו-דיאגנוסטיים) והתרשמות אישית המבוססת על ניסיונה של הפסיכולוגית. פסיכולוגית גם יכולה להכין חוות דעת משפטית בנוגע למצב הפסיכו-רפואי של המטופל.

פסיכולוגית מומלצת – איך למצוא אחת כזו?

ראשית, תוכלו למצוא פסיכולוגית מומלצת דרך המלצות של מכרים מרוצים. יחד עם זאת, שנות הניסיון והמקצועיות לאו דווקא יספקו את הפתרון המושלם עבורכם, כיוון שהכימיה והקשר האישי שנוצר ביניכם לבינה חשוב לא פחות להצלחת הטיפול.

חשבו בפני איזו פסיכולוגית יהיה לכם הכי קל להיפתח – מבוגרת, צעירה, קשובה ומכילה או אקטיבית שתיתן לכם משימות? אל תחששו לעשות בדיקה וללכת למספר פסיכולוגיות כדי למצוא את זו שאתם הכי מתחברים אליה.

הכירו את שיטות הטיפול השונות והבינו עם עצמכם מה מתאים לכם יותר, וחפשו פסיכולוגית המתמחה בשיטת טיפול שאתם מתחברים אליה יותר. אם בתום כמה מפגשים תרגישו שהיא קשובה אליכם ומבינה אתכם, שקל לכם להיפתח בפניה, שהיא אמפתית ולא ביקורתית ומצליחה לעורר בכם מחשבה – כנראה שמצאתם פסיכולוגית מושלמת עבורכם.

דרך קיצור למציאת פסיכולוגית מומלצת היא לגשת למכון לפסיכותרפיה, שם בדרך כלל יראיינו אתכם ויתאימו לכם פסיכולוגית לפי הצרכים והאישיות שלכם. אך גם אז, הקשיבו לתחושת הבטן שלכם ואל תסמכו באופן עיוור על המלצת המכון; אם אינכם מרגישים בנוח, העלו את ההתלבטות בפניה ואם אכן אין התאמה ביניכם – צאו ונסו פסיכולוגית אחרת.

פסיכולוגית זוגית – מה תפקידה?

פסיכולוגית זוגית תפקידה לסייע לזוגות שהזוגיות שלהם אינה מתפקדת כפי שהיו רוצים והם מוכנים לבחון את התנהגותם ודרכי פעולתם בזוגיות בצורה רצינית.

פסיכולוגית זוגית יכולה לסייע במצבים של תחרותיות ומאבקי כוחות בין בני הזוג, ריחוק פיזי או רגשי, חוסר תקשורת ושתיקות ארוכות, תחושות של חוסר שיתוף פעולה, גם קשיים עם המשפחה המורחבת, שינויים באופי הזוגיות לאחר הולדת הילד הראשון, חוסר הסכמות ובעיות סביב חינוך הילדים, התמודדות עם בגידה.

מה ההבדל בין פסיכולוגית ילדים לפסיכולוגית חינוכית?

פסיכולוגית ילדים מבינה מתוך משחק עם הילד מה הוא חושב, מה מעסיק אותו, איך הוא מרגיש, ממה הוא חושש, מה מפריע לו או מה משמח אותו. פסיכותרפיה עם ילדים מתבצעת דרך משחק, כלומר הפסיכולוגית "משוחחת" עם הילד באמצעות משחק.

פסיכולוגית ילדים מטפלת במקרים כמו שינויים במשפחה, כמו גירושין, לידת אח או מעבר דירה, פחדים, כמו מפלצות, טראומה או מצב בטחוני, מצב רפואי (למשל ילד העומד בפני ניתוח או ילד הסובל ממחלה כרונית), חוויות קשות כמו התעללות פיזית או פגיעה מינית, קושי בהשתלבות במסגרת, גן, בי"ס או כל מסגרת אחרת, הפרעת קשב וריכוז ובכל מצב שבו הילד מפגין מצוקה רגשית.

פסיכולוגית חינוכית מתמקדת בהבנת התהליכים הרגשיים וההתפתחותיים של ילדים ובני נוער. היא מאבחנת בעיות שונות ומעניקה ייעוץ והדרכת הורים ומורים כדי לסייע לתלמידים להתמודד עם בעיות שונות הבאות לידי ביטוי במסגרת הלימודים.

פסיכולוגית חינוכית עוסקת בטיפול בילדים או בבני נוער, אך היא לא מטפלת רק בילד אלא גם במערכת, כלומר עם הצוות החינוכי – מורים, גננות וכו'. מטרתה היא לקדם את בריאותם ורווחתם הנפשית של התלמידים במסגרת החינוכית שבה הם נמצאים, בבי"ס ובקהילה.

אולי יעניין אותך גם: