ניתוחים פלסטיים והשפעתם הפסיכולוגית

מעבר להתאוששות הפיזית של הגוף, ניתוחים פלסטיים כוללים בתוכם תהליכים פסיכולוגיים רבים. חלק מהאנשים יעידו שהביטחון העצמי שלהם גבר ואחרים אף יעידו שדימוי הגוף שלהם השתפר. האם באמת יש לניתוחים הפלסטיים השפעה חיובית על המנותחים? ומי יכול להיפגע מבחינה מפסיכולוגית מאותם הניתוחים?

ניתוחים פלסטיים

בשנים האחרונות נראה כי גדלה המודעות לניתוחים הפלסטיים. יותר ויותר נשים מבקשות לשנות את גופן על מנת להידמות לדמות ציבורית מצליחה ו/או להרגיש טוב יותר עם עצמן. בנוסף, תכניות יופי רבות מדרבנות את הנשים לעבור ניתוחים פלסטיים וזאת על מנת למנוע תהליכי הזדקנות ולשפר את יופיין החיצוני. מנגד, פסיכולוגים רבים מוטרדים מההשפעות הפסיכולוגיות שמופיעות מיד לאחר הניתוח.

על פי מחקרים שנעשו בארה"ב בשנים האחרונות, נמצא כי ניתוחים פלסטיים מביאים להשפעות חיוביות על המנותחת הכוללות שיפור בדימוי הגוף ואף לעיתים שיפור באיכות החיים של האישה. אך עם זאת, חשוב לציין כי נמצאו השפעות שליליות שנגרמו כתוצאה מציפיות לא מציאותיות. אנשים שחוו השפעה שלילית בדרך כלל עברו ניתוח נוסף או חוו בעיות כמו חרדה, דיכאון ובידוד חברתי.

השפעות פסיכולוגיות חיוביות

אנשים שעברו ניתוחים פלסטיים בדרך כלל שבעי רצון מהחלק המנותח. בנוסף, הם חוו פחות רגשות שליליים בכל הקשור לדימוי הגוף שלהם. הם בעלי ביטחון ומרגישים טוב יותר פסיכולוגית בעקבות השינוי שהתבצע בגופם.

זאת ועוד, מלבד ההרגשה הפנימית הם גם נהנים מהשפעה חיובית על החיים החברתיים שלהם. בנוסף, אנשים המעוניינים לעבור ניתוח פלסטי בדרך כלל מבקשים שההופעה החיצונית שלהם תתאים לאישיות שלהם. כך למשל, נשים שיש להן חזה קטן ביחס לגופן תבקשנה להגדיל את החזה שלהן על מנת שיהיה פרופורציונלי יותר. בנוסף, ניתוח מתיחת פנים יכול לשפר פלאים את הביטחון העצמי אצל נשים שעורן עובר הזדקנות.

השפעות פסיכולוגיות שליליות

מלבד אותם אנשים שחווים שיפור פסיכולוגי בעקבות הניתוח הפלסטי, ניתן למצוא אנשים שגם חווים השפעות פסיכולוגיות שליליות. אנשים שהציפיות שלהם מהניתוח הן לא מציאותיות, חווים הרבה פעמים אכזבה. כתוצאה מכך, הם חווים בעיות פסיכולוגיות כמו חרדה, דיכאון ובידוד חברתי. בהתייחס לניתוח מתיחת פנים, חשוב לזכור כי המתיחה היא זמנית בלבד. עם הזמן למרות הניתוח המתיחה של העור נהיית רפויה יותר וכתוצאה מכך המנותחת יכולה להתאכזב מהניתוח שעברה.

השפעת המנתח הפלסטי על המנותח

גם לבחירת הרופא המנתח יש השפעה על המנותח. ככל שהרופא מיומן ומקצועי יותר כך סביר להניח שהמנותח יחווה יותר השפעות חיוביות מאשר השפעות שליליות. בנוסף, חשוב שיהיו שיתוף ומעורבות בין המנתח למטופל. כך למשל, בהתייחס לניתוח מתיחת פנים חשוב שהמנותחת תיחשף להדמיית תוצאות הניתוח.

אם כן, ניתוחים פלסטיים יכולים להשפיע חיובית ושלילית על המטופל. ברוב המקרים זה תלוי במקצועיותו של המנתח, בתיאום ציפיות והסברים מקצועיים ואף בהצלחת הניתוח.