מצא מומחה לייעוץ אונליין

הדרכת הורים למתבגרים

גיל ההתבגרות היא תקופה לא פשוטה עבור המתבגרים, אבל גם עבורכם ההורים, שמתקשים לעיתים קרובות להבין את ילדיכם. באמצעות הדרכת הורים למתבגרים, תוכלו לקבל כלים מקצועיים שיסייעו לכם לתקשר עם בני הנוער, להבין ולהכיל אותם בשלב התפתחותי הרגיש שבו הם נמצאים

בתקופת גיל ההתבגרות הילדים המתוקים והנגישים שלנו הופכים פעמים רבות לבני נוער מרוחקים ורגישים. הורים רבים לא מצליחים למצוא עמם שפה משותפת, מנסים להתקרב אליהם ונתקלים בדחייה. המתבגרים סובלים ממצבי רוח משתנים, מתמודדים עם לחצים וקשיים פיזיים ורגשיים רבים – וההורים מוצאים עצמם פשוט חסרי אונים.

הדרכת הורים למתבגרים יכולה לסייע מאוד להורים לבני נוער. היא יכולה לעזור להם לעזור לילדים שלהם, לתת להם כלים להתמודדות ולספק לילדים סביבה תומכת ומחבקת בתקופה כל כך רגישה בחייהם.

האם נחוצה הדרכת הורים? צפו:

מי מעביר את הייעוץ להורים למתבגרים?

ההדרכות מועברות על ידי פסיכולוגים או אנשי מקצוע שעברו הכשרה מקצועית מתאימה בתחום הטיפולי ומוסמכים לכך. במהלך ההדרכה, נפגשים ההורים עם המטפל – בקליניקה או במסגרת הדרכה אונליין, ובחלק מהמקרים גם המתבגר עצמו מקיים פגישות אישיות עם הפסיכולוג.

במקרים כאלה, אותו מטפל שנפגש עם המתבגר גם מעביר את הדרכת ההורים – וכך למעשה מתווך בין הצדדים ועוזר להורים להבין טוב יותר את הצד של הילד מתוך היכרות אישית עמו. במקרים אחרים, ההמלצות יהיו לקיים הדרכת הורים ללא טיפול למתבגר.

מה קורה במסגרת הדרכת הורים?

ראשית, חשוב מאוד שההורים ינסחו ביחד עם המטפל את המטרות שהם שואפים להשיג במסגרת ההדרכה, לדוגמה:

 • חשוב לנו ללמוד לדבר עם הילד מבלי לצעוק,
 • אנחנו רוצים לגרום לו לסמוך עלינו,
 • חשוב לנו לגרום לו להפסיק לשקר לנו,
 • ועוד.

קיימת עדיפות ברורה לכך ששני ההורים ייקחו חלק בכל הדרכת ההורים, אבל במקרים חריגים, אפשר שרק הורה אחד ייקח בכך חלק.

ההורים משתפים את המטפל בכל מה שעובר עליהם עם המתבגר בבית, בשינויים המתרחשים בבית, באינטראקציות עם הילד ובמשפחה בכלל – גם ביניהם, גם בין הילד ובין אחיו, וגם ביניהם ובין הילדים האחרים.

ההורים יחשבו ביחד עם המטפל על דרכים שונות להתמודדות עם מצבים וסיטואציות שונות, ויקבלו מהמטפל כלים להתמודדות והכוונה. הם נעזרים במטפל כאוזן קשבת למצבים המתסכלים אותם בבית, לומדים מתי עליהם לגלות יותר סלחנות וגמישות ומתי עליהם להציב גבולות וגם לומדים איך לבנות סמכות הורית. במסגרת ייעוץ להורים למתבגרים, הם לומדים על הקשיים הרגשיים עמם מתמודד הילד וגם יכולים למצוא מקום שיכיל את הקשיים הרגשיים שהם מתמודדים עמם בעצמם, כהורים למתבגר.

שימו לב: מתי חשוב לפנות להדרכת הורים למתבגרים?

כמובן שלא חייבים להמתין למצב קיצון כדי לפנות לעזרה. לפעמים ייעוץ להורים למתבגרים יכול לעזור גם אם אין קושי מיוחד בבית. יחד עם זאת, ישנם מצבים שבהם מומלץ לפנות לעזרה גם אם הילד או הילדה לא משתפים פעולה ולא לחכות כדי שיהיה מאוחר מדי. לדוגמה:

 • מצב של הפרעות אכילה.
 • בעיות התנהגות.
 • אם הילד סובל מחרדה או דיכאון.
 • כשאתם שמים לב שהילד סובל מבעיות דימוי גוף או דימוי עצמי נמוך.
 • במצב שאתם חשים שהילד מתקשה לגבש את זהותו המינית.
 • אם יש לו/לה קושי בהתמודדות עם שינויים גופניים.
 • כשחל שינוי קיצוני לרעה בהישגים בלימודים.
 • אם הילד נוטה פתאום להתבודד ולהסתגר באופן חריג.
 • אם הילד סובל מקשיים חברתיים, נפשיים, רגשיים, אם נראה כי הוא סובל ממצוקה כלשהי ואתם לא יודעים על מה לשים את האצבע.

בעזרת הדרכת הורים, תוכלו להחזיר את השפיות אל הבית, את הקשר החם עם הילד ואת האווירה הנעימה והמשפחתית. החיים עם מתבגרים בבית לא חייבים להיות קשים - כל קושי ניתן לפתור עם טיפול נכון ובזמן

לאן פונים?

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים להדרכת הורים למתבגרים ולא יודעים מאיפה להתחיל, אם הילד לא משתף פעולה או כן רוצה עזרה ואתם לא יודעים לאן לפנות – אצלנו באתר תוכלו לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית אונליין עם פסיכולוג מומחה, שגם מבצע הדרכת הורים למתבגרים – וגם מטפל במתבגרים. פגישת הייעוץ נערכת מרחוק, ללא נוכחות הילד, דרך ה-ZOOM.

במסגרת הפגישה תוכלו לתאר את הקושי שאתם מתמודדים עמו, את הקושי של המתבגר שלכם. תוכלו להעלות את כל השאלות שלכם, לדבר על המצוקה שלכם ושל הילד. בסיום הפגישה הפסיכולוג יוכל להעניק לכם אבחון ראשוני, מספר כלים ראשונים להתמודדות וגם כמובן להמליץ לכם על המשך טיפול ואפשרויות הדרכת הורים שיתאימו לכם ולמקרה שלכם.

בואו להתייעץ עם פסיכולוגים מומחים – לתיאום פגישת ייעוץ ראשוני לחצו כאן >>

אולי יעניין אותך גם:

אהבתם? שתפו:

עודכן בתאריך: 9 באוקטובר 2021