מה זה NLP?

מה זה NLP? NLP הן ראשי תיבות של Neuro (נוירו, של מערכת העצבים), Linguistic (לשוני), Programming (תכנות), ומשמעותו היא שאנו יכולים ליצור שינוי בתבניות החשיבה ובדפוסי ההתנהגות שלנו, תוך שימוש בתקשורת המילולית והלא מילולית וההתייחסות שלנו למציאות. בעברית תורגם המונח לנלפ –ניתוב לשוני פיזיולוגי.

מהי השיטה?

שיטת NLP פותחה ע"י מתמטיקאי בשם ד"ר ריצ'ארד בנדלר ובלשן בשם פרופ' ג'ון גרינדר, אשר במחקרם בודדו מרכיבים של מבני התנהגות ותקשורת של ארבעה גאוני תקשורת, מגדולי המטפלים בארצות הברית של שנות השישים, ובנו על בסיסם מודלים של תקשורת אותם ניתן ללמד ולהעביר הלאה.

המודלים מורכבים משילוב של התהליכים הנוירולוגיים שהתרחשו במוחם של ארבעת המטפלים, התהליכים הפיזיים שהם ביצעו והדרך בה השתמשו בתקשורת המילולית והלא מילולית.

למה השיטה משמשת?

NLP משמש בתחומים רבים ומגוונים, כשהבולטים בהם הם התחום הטיפולי – תהליך טיפולי יעיל בפתירת בעיות בפרק זמן קצר יחסית תוך שימוש בדמיון מודרך; בתחום העסקי – לצורך שיפור יכולות משא ומתן, מכירה ושכנוע; בתחום החינוך – לצורך העצמת הורים ומורים והענקת כלים שיקנו להם יכולת השפעה גדולה יותר, וכן בתחום ההוראה – לצורך שיפור כישורי ההוראה.

טיפול NLP

NLP כגישה טיפולית עוזרת למטופל להכיר ביכולות שלו ובפוטנציאל החבוי בו. בתהליך ה- NLP מגדירים מטרה ברורה ופועלים להשגתה, תוך אימוץ ערכים ואמונות המקדמים מטרה זו.

NLP מקנה כלים יעילים בתחום התקשורת הבינאישית וההתנהלות היומיומית. וכן מקנה גמישות מחשבתית והתנהגותית, העוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם בעיות אקוטיות, וכן בעיות וחסמים בחיי היומיום. שימוש בשיטת ה NLP גורם להרחבת האופקים, תחושת השלמה ואיזון ומודעות עצמית גבוהה.

למי מתאימה גישת NLP?

בצומת דרכים בחייו ומחפש את הבחירות הנכונות עבורו, למי שרוצה להיות בעל יותר ביטחון עצמי ויכולת מנהיגות, כמו גם למטפלים ומאמנים המעוניינים להוסיף כלי טיפול לארגז הכלים שלהם ולמורים ואנשי חינוך המעוניינים בשיפור יכולות ההוראה, ועוד.

NLP נלמד בדרך של אימון אישי הכולל מספר שלבים ממוקדי מטרה ברורה וספציפית, אשר ניתנת למדידה והיא אישת ומשמעותית עבור המטופל, וברת השגה תוך פרק זמן מוגדר. תהליך ה-NLP מטווה את הדרך ומקדם את השגת המטרה בדרך יעילה ומעצימה.

רוצים ללמוד את השיטה תוך 48 שעות? למידע נוסף אודות קורס NLP בקרו באתר בית הספר הישראלי ל-NLP