לא לפחד מטיפול פסיכולוגי

אנחנו חיים בעולם רגשי מורכב ועשיר. חיינו מלאים בחוויות המעניקות לנו רגשות חיוביים ושליליים.

ישנם פעמים בהם אנו מצליחים להתמודד עם העומס הרגשי המציף אותנו ולעיתים אנו מרגישים כי עוד רגע נתרסק.

זהו הזמן לפנות לעזרה מקצועית: טיפול פסיכולוגי. טיפול פסיכולוגי יכול לעזור גם במקרים מתמשכים וגם לתקופות זמן קצרות יותר.

כאשר אנשים שומעים את המושג "טיפול פסיכולוגי", הם חשים לא בנוח.

"אני לא זקוק לטיפול, זה רק דיכאון קל שיעבור, זה בגלל הטראומה". אומרים אנשים רבים המסרבים לפנות לעזרה פסיכולוגית.

הקונוטציה שיש בצמד המילים 'טיפול פסיכולוגי' היא קונוטציה שלילית של אדם מעורער הזקוק לעזרה נפשית ואיננו חזק דיו להתמודד לבדו עם בעיותיו.

אנשים לא מבינים כי פסיכולוג קליני הוא למעשה רופא – רופא לנפש. גם הנפש שלנו זקוקה ליציבות ולרפואה ולא רק הגוף, וכשם שלא נהסס לפנות לרופא בעת מחלה, כך עלינו להתייחס לפסיכולוג.

הסיבות לצורך בטיפול פסיכולוגי

אדם יכול להזדקק לעזרתו של פסיכולוג מסיבות שונות. לעיתים מדובר באדם בעל קושי נפשי כרוני ועל כך עליו להיות מטופל על יכמו אדם חרדתי מאד.

במקרים כאלו יתכן ויש צורך בטיפול תרופתי. לעיתים מדובר באדם שחווה טראומות או חוויות קשות כמו: תאונת דרכים, אובדן, גירושין, מחלה קשה, והוא זקוק לתמיכה נפשית שתסייע לו להתגבר על המשבר ולהמשיך הלאה.

לעיתים מדובר באדם רגיל המעוניין בסוג של הדרכה נפשית על מנת לפרוק מטענים ולהבין מהם הדברים הטובים עבורו.

טיפול זוגי, עשוי להיות אפקטיבי בקשיים תקשורתיים במערכת הזוגית וטיפול משפחתי כאשר יש קושי, משבר או קונפליקט לגבי אופן התנהלות המשפחה.

הבושה האופפת את האדם כשהוא מרגיש כי עליו לפנות לעזרתו של פסיכולוג, פעמים רבות מונעת ממנו לקבל את העזרה לה הוא זקוק וחבל.

אותו אדם רק מחמיר את מצבו וחי בעצב ובתסכול את חייו, כאשר הוא יכול להביא מזור לנפשו.

למה נועד טיפול פסיכולוגי?

למעשה, טיפול פסיכולוגי איננו חייב להיות קשור רק לאנשים בעלי משברי חיים קשים או בעלי הפרעה נפשית.

טיפול פסיכולוגי נועד גם להקל על אדם עם ההתמודדות עם הלחץ שבחייו. ספורטאים, שחקנים, זמרים, סופרים, פוליטיקאים ומפורסמים רבים נעזרים בשירותיהם של טובי הפסיכולוגים בארץ ובעולם, ומשלמים על טיפולים פסיכולוגיים לא מעט, על מנת לאפשר איזשהו איזון בחייהם.

אין צורך לחוש בושה או אשמה עת פונים לקבלת טיפול פסיכולוגי. ההיפך הוא הנכון – האומץ, העבודה האישית הרבה בזמן הטיפול, הכוחות והרצון להביא ריפוי לאני הפנימי שלנו, הן התחושות הנכונות.

בני משפחה וחברים יכולים לסייע לאדם המטופל להפיג את תחושת הבושה אם יעודדו, ירגיעו וייתנו לגיטימציה לצורך בטיפול ולטיפול עצמו.

טיפול פסיכולוגי יכול לסייע גם במצבים כרוניים וגם במצבים זמניים, אבל מטרתו תמיד היא להקל על נפשנו ולאפשר לנו לחיות חיים טובים יותר.

כאשר האדם מבין כי אין זו בושה לפנות לפסיכולוג וטיפול פסיכולוגי אין משמעו כי אותו אדם הינו פסיכופט מטורף, אלא אדם רגיל הזקוק לעזרה, אזי גם אפקטיביות של טיפול פסיכולוגי תהיה אמינה ואמיתית.

המפתח הוא, כמו כמעט בכל תחום, כוח רצון והתמדה, היכולת להבין שבפנייתנו לקבלת טיפול פסיכולוגי אנו מיטיבים עם עצמנו.