ילדים להורים גרושים

הגירושין הם לא עניין פשוט לאף אחד מבני המשפחה, אבל השילוב של גירושין וילדים יוצר קושי גדול במיוחד. ילדים להורים גרושים רבים חווים תחושות של תסכול, עצב, ולחץ, וכן כעס על ההורים המפרקים את התא המשפחתי. טיפול בילדים יכול להקל על הקושי ולמנוע את הווצרותן של תופעות לוואי עתידיות

ילדים להורים גרושים – השפעות וחוויות

ילדים שנמצאים בתווך בין הורים מתגרשים חווים טווח של רגשות שליליים ואשמה עצמית. הם עלולים לתפוס את עצמם כגורמים לפירוד, או לנסות ולצאת מגדרם מתוך תקווה שאם יעשו או ימנעו מלעשות דברים מסוימים, ההורים יחזרו להיות יחד שוב.

אם לנו כבוגרים קשה לחיות עם רגשות אשם, על אחת כמה וכמה הקושי הוא אדיר בקרב ילדים. ההורים שנמצאים בעצמם בסערת רגשות מתקשים לסייע לילד ולכן במקרים רבים טיפול פסיכולוגי הוא פתרון אידיאלי המסייע לילדים להורים גרושים לעבד את הסיטואציה ולהתגבר על אותן רגשות אשם, הפוגעות בהערכה העצמית של הילד.

מחקרים רבים שנערכו אודות ההשפעה של גירושין על ילדים, הראו כי ילדים להורים גרושים, חווים יותר בעיות בתחומים החברתיים והאקדמיים. חלק מהילדים מפתחים סימני נסיגה ביחס לקבוצת הגיל שלהם, ואחרים מתחילים להשתמש באלימות ופורקים כל עול וחלק נוסף מתרשל בלימודים ומתחיל לקבל ציונים נמוכים מתקופת הגירושין והלאה. טיפול רגשי לילדים שמסייע לילדים להתגבר על הקושי ולהחזיר את הבטחון העצמי שלהם, יכול לסייע לפתור את הבעיות הללו. קראו כאן על טיפול רגשי לילדים.

טיפול פסיכולוגי לילדים להורים גרושים

הפרשנות לסיטואציות מהבית והרגשות אותם הם מפעילים, מלווים את הילד גם לעתיד. על פי הפסיכולוגיה, אנו נוטים לשעתק מערכות יחסים, ולכן אם הגירושין של ההורים הסתיימו בצורה רעה, הסיכויים של הילד לנהל מערכת יחסים לא טובה גדלים. באותה מידה, אם אבדה לו תחושת הבטחון, הוא עלול שלא לחוש אותה גם במערכות יחסים עתידיות ולהתקשות במציאת זוגיות טובה ומרגיעה.

טיפול פסיכולוגי לילדים להורים גרושים, מאפשר להם להעניק פרשנויות דרמטיות פחות לסיטואציות, ולעבד את הרגשות אותם הם חווים, ובכך למנוע את השעתוק המזיק. התמודדות עם הרגשות השליליים הקשים מאפשרת להם לעבור את תהליך האבל על פירוק התא המשפחתי, ולהסתכל על העתיד בתקווה. כך גם יקל עליהם לקבל בני זוג חדשים להורים שלהם.

טיפול פסיכולוגי לילדים במהלך ולאחר הגירושין מסייע להם לחוות את התהליך הטראומטי הזה באופן פחות דרמטי, ולמנוע את היווצרותם של בעיות וקשיים עתידיים. בכל אופן, במקרים כאלו מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג ילדים מוסמך.