מה זה טנטרום ואיך מתמודדים עם זה?

התקפי טנטרום הם בעצם שמם המקצועי של התקפי הזעם הידועים לשמצה שכל הורה מכיר. באיזה גיל הם מופיעים לראשונה אצל הילד, מה גורם להם והכי חשוב – איך להתמודד איתם?

טנטרום פירושו התקף זעם הבא לידי ביטוי בהתנהגות אגרסיבית הכוללת צעקות, דיבורים לא נעימים, בכי חסר מעצורים וגם אלימות כלפי הסביבה או אפילו בני משפחה.

הורים רבים מכירים ומתמודדים עם תחושת חוסר האונים כאשר הילד מפגין התנהגות שכזו ובתגובה הם נלחצים, כועסים ואף צועקים על הילד – אקט שבפועל רק מגביר את העוצמה של ההתקף.

התקפי טנטרום

התקפי טנטרום, בין אם קיצונים יותר ובין אם קיצונים פחות, הם חלק טבעי מתהליך ההתבגרות של כל ילד בריא ומבטאים את הרצון שלו לגבש את זהותו העצמית ואת ייחודו ובכך לבדוק את הגבולות של ההורים. כאמור, עוצמת ההתקף והמאפיינים שלו הם לא פעם שיקוף של ההתנהגות ההורית, אך גם של בני משפחה אחרים, כמו אחים גדולים העשויים להוות דוגמה שלילית.

באיזה גיל מתחילים התקפי טנטרום?

התקפי הטנטרום הראשונים עלולים לצוץ כבר בגיל שנה עד שנה וחצי, מכיוון שבגילאים אלו הילד מבין לראשונה כי הוא ורק הוא שולט בגופו ומחליט מה לעשות בו, כך שאי הציות להורים הוא חלק מן התהליך.

בנוסף לכך, בגילאים אלו הילד לא מבין לחלוטין את העולם והאופן בו הוא פועל. לכן הוא עשוי לפחד גם מדברים שלנו כמבוגרים נראים לחלוטין כלא מזיקים, בין אם מדובר בבובה של נמר ובין אם מדובר בפתח הניקוז של האמבטיה שעלול לשאוב אותו פנימה.

טנטרום בגיל שנתיים עד ארבע

החל מגיל שנתיים הילד נעשה עצמאי יותר, מתקדם צעד נוסף בעצמאותו ורוצה להראות שהוא יכול לעשות דברים לבד. זו הסיבה לכך שכמעט כל פעולה או דרישה של ההורים עשויה פתאום להפוך לוויכוח, החל מחיתוך האוכל ועד ניסיון להגיע לבד למתג אור גבוה.

התסכול וחוסר האונים של הילד מתרחש ברגע בו הוא מגלה את הפער בין הרצון שלו לבין המציאות, בה הוא עדיין אינו שולט לחלוטין על המוטוריקה ועדיין לא מבין לחלוטין את מגבלותיו.

התקפי טנטרום בגיל שנתיים הופכים למשמעותיים ("גיל שנתיים האיום"), אך ממשיכים גם בגיל 3 ו-4, כך שלא מפתיע לשמוע הורים שחווים גם את "גיל 4 האיום".

בגיל זה האונה הפרונטלית מתחילה להתפתח ואיתה משתפרות גם יכולות הדיבור והשפה. לפיכך, הילדים נעשים עקשנים יותר גם מבחינה מילולית ולעיתים מתווכחים עם ההורים במשך שעות.

הוסיפו לזאת קשיים נוספים כגון השתלבות בקרב ילדים אחרים ומעבר לגן של "ילדים מבוגרים", ויהיה לכם קל יותר להבין מדוע זהו אחד השלבים המאתגרים ביותר מבחינת הילד בשנים הראשונות לחייו.

בזמן התקף טנטרום מומלץ שלא להפגין התנהגות תוקפנית בחזרה או לצרוח על הילד מצד אחד, אך מצד שני לא לנחם אותו באופן מיידי או להיכנע לרצונותיו. חכו שהוא יעשה את מה שביקשתם מיוזמתו, או עשו זאת עבורו באופן עדין תוך כדי שאתם מדריכים אותו. באופן זה תלמדו אותו שההתמרדות שלו אינה אפקטיבית והגבולות שלכם יהיו ברורים יותר

טנטרום בלילה

לצערם של הורים רבים, גם בלילה עשויים להתרחש התקפי טנטרום, אפילו אצל ילדים ופעוטות שעד להתקף הראשון כבר התרגלו לישון לילה שלם. גם כאן הסיבה היא אותם החששות וביעותי לילה שהילדים בגיל הזה כל כך רגישים אליהם. הורים רבים מציעים לילדים לבוא לישון איתם או להישאר איתם עד שיירדמו.

למרות שזה עשוי להיות הפתרון הכי מהיר, במקרים רבים הוא יוצר תלות לא בריאה בין ההורים לילדים. לפיכך, רצוי דווקא להוציא את הילד מהמיטה, לנסות להרגיע אותו עד שהחוויה המפחידה תתפוגג, ורק לאחר מכן להחזיר אותו למיטה.

ייעוץ ראשוני אונליין – איך זה עובד? לחצו כאן >>

טנטרום ואוטיזם

בקרב אוטיסטים התקפי הטנטרום הם לרוב קשים יותר וממושכים. ההתנהגות האלימה קיצונית יותר ואלימה יותר. ההתקפים האלו עשויים להימשך גם לתוך גילאים מבוגרים יותר, במיוחד כשדרגת האוטיזם היא חמורה.

הדרך העיקרית בה מטפלים בהתקפים אלו אצל אוטיסטים בגיל מבוגר היא באמצעות טיפול התנהגותי ויצירת סביבה קבועה עד כמה שניתן עבור הילד, ללא שינויים חדים שעלולים להכניס אותו למצב של פחד ואי וודאות אשר רק מגבירים את התסכול וההתנהגות האלימה. כמו כן, התקפי הטנטרום הם קשים וממושכים יותר גם בקרב ילדים הסובלים מ-ADHD.

מה לעשות בזמן התקף טנטרום?

בזמן ההתקף מומלץ מאוד שלא להפגין התנהגות תוקפנית בחזרה או לצרוח על הילד מצד אחד, אך מצד שני לא לנחם אותו באופן מיידי או להיכנע לרצונותיו.

כאשר התקף הטנטרום מתרחש בגיל מאוחר יחסית (שלוש או ארבע) ואתם דורשים מהילד לבצע משימה ספציפית כגון לסדר את החדר או ללבוש בגד, הבהירו לו בצורה ברורה שעליו לעשות זאת בכל מקרה בדקות הקרובות ואל תוותרו לו.

יחד עם זאת, אל תכריחו אותו לעשות זאת באופן אגרסיבי. במקום זאת, חכו שהוא יעשה זאת מיוזמתו או עשו זאת עבורו באופן עדין תוך כדי שאתם מדריכים אותו. באופן זה תלמדו אותו שההתמרדות שלו אינה אפקטיבית והגבולות שלכם יהיו ברורים יותר.

מתי צריך לפנות לאבחון וטיפול רגשי?

אם אתם מרגישים שהתפרצויות הזעם של הילד לא מפסיקות, משפיעות על התפקוד שלו, על התפקוד שלכם ואפילו גורמות למשבר במערכת היחסים שלכם עם הילד – צריך לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

התקפי טנטרום בעצם מעידים על אובדן שליטה, שהילד לא יודע איך להתמודד איתם ועם עצמו. במצב בו ההורה גם לא יודע איך להתמודד עם המצב, חשוב שאיש מקצוע ייתן לו כלים שיעזרו לילד לווסת את הרגשות שלו ולשלוט בהם.

אם אתם מזהים את עצמכם בין השורות אז חשוב שתדעו שאתם לא לבד, יש עוד הרבה מאוד הורים שמתמודדים עם המצב הזה ויש לאן לפנות:

טיפול פסיכולוגי לילדים – זוהי כנראה הדרך היעילה ביותר למצבים של חוסר שליטה מוחלט של הילד וההורה בהתקפי הזעם. טיפול פסיכולוגי התנהגותי לילדים או טיפול רגשי לילדים, יכולים לעזור להפחית את עוצמת ההתקפים, להפוך את התדירות שלהם לנמוכה יותר ובסופו של דבר להעלים אותם עם טיפול נכון והרבה סבלנות.

בעידן האינטרנטי בו אנו חיים, ניתן אפילו לקבוע ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים, דרך ה-ZOOM, בלי לצאת מהבית. לשוחח, להתייעץ, לנסות להבין עד כמה חמורה הבעיה ומהי שיטת הטיפול המתאימה להתמודדות. לאחר פגישת הייעוץ, אם רואים שיש צורך בטיפול פסיכולוגי לילדים, אפשר לבחור אם להמשיך בטיפול באינטרנט, במסגרת פגישות טיפול מרחוק או לעבור לפגישות פרונטליות בקליניקה.

הדרכת הורים – יש מקרים בהם המצב לא מאוד חמור, הילד לא זקוק לטיפול ואבחון, אבל ההורה מרגיש שהוא עצמו כן צריך הכוונה וסיוע. במצב כזה הדרכת הורים יכולה להיות פתרון נפלא. במסגרת ההדרכה תוכלו ללמוד כיצד להתמודד עם התקפי טנטרום, ללמוד לזהות את הטריגרים שגורמים להם ולמנוע אותם, תבינו מה מרגיש הילד בעת התקף, איך אפשר להרגיע אותו, איך ניתן ללמד אותו להירגע בעצמו וגם להתייעץ בנוגע לכל אתגר או מכשול אחר שאתם נתקלים בהם בתור הורים.

פגישות הדרכת הורים אונליין גם עומדות לרשותכם היום, אז לא צריך למצוא בייביסיטר, להתלבש, לנהוג, לחפש חנייה או זמן פנוי – אפשר לקיים את הפגישות מהבית, בכל זמן שנוח לכם לאורך כל שעות היום.

לייעוץ ראשוני אונליין בנושא הדרכת הורים – לחצו כאן >>

אולי יעניין אותך גם: