טיפול רגשי לילדים

להורים לא תמיד יש את היכולת לאבחן בעיות רגשיות אצל ילדים ובוודאי שלא לטפל בהן. טיפול רגשי לילדים יכול לספק סיוע ותמיכה במקרים בהם הילד סובל מדימוי עצמי נמוך, מתקשה בביצוע פעולות פשוטות, מתמודד עם פוביות שונות, קשיי ריכוז ועוד

זיהוי בעיות רגשיות אצל ילדים בגיל מוקדם

קשה עד בלתי אפשרי לגלות בעיות רגשיות אצל ילדים וקל וחומר אצל תינוקות בני מספר חודשים. הנטייה המקצועית היא לא לבצע אבחון רגשי כלל עד גיל 3 לפחות, למרות שעשויים לצוץ סימנים מוקדמים אשר יתריעו להורים כי יש מקום לפנות אל טיפול רגשי לילדים.

  • עד גיל שנתיים: יכולים להיות למשל פסיביות, חוסר תגובה לגירויים, אי שקט בולט וחוסר יכולת להתרכז.
  • בגיל שנתיים עד ארבע: הפרעה יכולה להתבטא בילדותיות יחסית, תלות קיצונית במבוגרים, תובענות תוקפנות ועקשנות חוסר התעניינות בסביבה.
  • גיל ארבע עד שש: בעיות חברתיות קשות, מריבות עם ילדים, תוקפנות בולטת, התכנסות לפרקי זמן ארוכים, פחדים חזקים, תלות גדולה במבוגרים וחוסר רצון להיות עצמאיים.

כדאי לבצע בירור עם המורה או הגננת ולבחון את הילדים בבית על בסיס יומי עד כמה שניתן. במידה וגיליתם שילדיכם מתמודדים עם קשיים היחודיים להם, אשר באים לידי ביטוי ברמות קיצוניות ועוצמות גבוהות ביחס לכלל הכיתה, טיפול רגשי לילדים היא דרך הטיפול המוכרת והמוכחת ביותר במקרים אלו וכדאי לבצעה מוקדם ככל האפשר.

לקריאה על טיפול רגשי למתבגרים לחצו כאן >>

הרצון לקחת חלק בטיפול רגשי לילדים – משמעותי

בשנים האחרונות גדלה המודעות לבעיות רגשיות אצל ילדים בכלל, ולטיפול בבעיות רגשיות ונפשיות בפרט ואכן יותר ויותר הורים שולחים את ילדיהם לטיפולים אצל אנשי מקצוע שונים, החל מפסיכולוגים וכלה במטפלים שמתמחים בעבודה עם ילדים.

בעבר הורים רבים הרגישו אי נוחות ולא מעט בושה בשביל לנקוט צעד כזה, דבר הגרם להדחקה של הנושא. ובנוסף, לא התפתחו אנשי מקצוע רבים בתחום, בעלי תארים, ידע, נסיון וטכניקות מוכחות.

כיום כ-40% מההורים מכירים בכך שלא תמיד יש באפשרותם לעזור לילדים החווים בעיות רגשיות כאשר מובן כי לא תמיד הזמן הוא שפותר הכל ולכן, לעיתים קרובות הילד זקוק לטיפול אצל גורם מקצועי.

חשוב להפנים כי על מנת שניתן יהיה להתחיל בטיפול רגשי לילדים, יש להסיר את הבושה הן מצד ההורה והן מצד הילד. כיום, ניתן לומר כי אחרי הפנמה של צורך לשיתוף פעולה בין ההורים והילדים ובין המטפל המוסמך, תחום הטיפול קיבל את הקרקע הראויה לצמיחה ולתוצאות אפקטיביות ביותר למטופל.

לקריאה על טיפול פסיכולוגי לילדים לחצו כאן >>

אבחון בעיות רגשיות אצל ילדים במסגרת הטיפול

הטיפול מתחלק במובנים מסוימים למספר חלקים. החלק הבסיסי הוא זה שבו המטפל, אשר מיומן באבחון בעיות רגשיות אצל ילדים, לומד את המטופל ומבצע לו ניתוח התנהגות, כלומר לומד להבין מה הם בדיוק הקשיים איתם מתמודד הילד וכיצד הוא יכול לגשת אליהם ולעזור לו לפתור אותם.

לאחר מכן המטפל והילד מבצעים שורה של פעולות, אשר יכולות להתבצע כשיחות פשוטות, עבודה בעזרת כלים שונים (ציורים, כתיבה, שימוש בצעצועים ועוד).

ראוי לציין כי בכל טיפול ישתמש המטפל בכלי אחר, ותוך כדי התהליך והעבודה, יתבצע מעקב אחר התפתחות הילד, אשר יכלול גם שיחות עם ההורים כדי לוודא שאכן התוצאות נראות גם מחוץ לטיפול.

לקריאה על מהו טיפול בילדים לחצו כאן >>

מי מעביר טיפול רגשי לילדים?

טיפול רגשי לילדים מועבר על ידי מטפלים שעברו הכשרה בנושא, אשר מנוסים מאוד באבחון בעיות רגשיות אצל ילדים ושחלקם אף למדו את התחום במסגרת האקדמיה ואילו אחרים למדו מקצועות טיפוליים שונים, ובנוסף הוכשרו גם בטיפול בילדים, כמו לדוגמה: פסיכולוג ילדים.

לפיכך, העוסקים בטיפול רגשי לילדים הם בין היתר מרפאים בעיסוק, מרפאים בדיבור, פסיכולוגים לילדים, ועוד מגוון רחב של מטפלים. יש לציין שבמקרים רבים, תוכנית טיפול שלמה כוללת אנשי מקצוע נוספים שמשתלבים בה, למשל יועצי תזונה וכדומה, זאת במידה ויש צורך בכך.

מה חלקם של ההורים בטיפול?

תפקיד ההורים הוא כפול, מצד אחד עליהם לספק תמיכה רחבה לילד ולתמוך בו בכל מהלך הטיפול, ומצד שני הם צריכים ליטול תפקיד פעיל. במידה והמטפלים מבקשים לבצע פעולות מסוימות שיכולות לעזור להצלחת הטיפול, הרי שעליהם לבצע זאת על מנת למקסם את תוצאות הטיפול.

כמו כן, ההורים צריכים לעקוב אחר הילד וגרף ההתקדמות שלו. הסיבה היא, שרק כך ניתן יהיה לראות האם באמת הטיפול מצליח גם מחוץ לאזור הנוחות שבין המטופל למטפל.

לקריאה על הדרכת הורים לחצו כאן >>

ניתוח התנהגות כחלק מהטיפול

אחת הגישות הטיפוליות בהן משתמשים מטפלים במהלך טיפול רגשי לילדים, היא ניתוח התנהגות, כאשר הרעיון הוא להבין מדוע הילד מתנהג כפי שהוא מתנהג, מדוע הוא נמנע מלבצע פעולות מסוימות או מדוע הוא מבצע פעולות אחרות, ותוך כדי, להבין באילו מצבים הוא מתנהג בצורה כזו, וכיצד ניתן להימנע מכך.

ניתוח התנהגות עוזר לשמר התנהגות טובה מחד, ומנגד, לסייע להבין כיצד אפשר להימנע מהתנהגות פחות חיובית. ניתוח ההתנהגות מבוצע באמצעות יצירת תחליפים הולמים המדמים באמצעות כך את התמודדות הקיימת עם המציאות.

לסיכום: מתי לפנות לטיפול רגשי לילדים?

כפי שדובר בתחילת המאמר, ישנה שורה של אותות אזהרה אשר יכולות לאותת להורים שיש צורך לשלוח את הילד אל טיפול רגשי אצל מטפל מקצועי. לדוגמה: כשהילד מתקשה בצבירת מיומנויות חברתיות, עניין המשפיע על ההתנהגות שלו בחברה, או כאשר הילד מתקשה בביצוע פעולות פשוטות אשר מתאימות לגילו, כאשר הילד מתמודד עם דימוי עצמי נמוך וכדומה.

כתוצאה מהדוגמאות שציינו, הילד מפחד לבצע פעולות שגרתיות, מכיוון שהוא מתמודד עם קשיים חברתיים שונים, עם פוביות וחרדות שונות, עם קשיי ריכוז ולמידה ועם עוד שורה של מקרים אשר מקשים עליו לתפקד כפי שמצופה מילד בן גילו.

טיפול רגשי לילדים נותן מענה לתופעות הללו, אשר עלולות להשפיע על התפתחותו ועיצובו הנפשי והחברתי של הילד.

לקריאה על טיפול באמצעות בעלי חיים לחצו כאן >>