טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי הוא טיפול במחלה נפשית או הפרעה נפשית הניתן על ידי פסיכיאטר, רופא המומחה בפסיכיאטריה. טיפול פסיכיאטרי לרוב מתחיל באבחון והערכת מצבו הנפשי של המטופל ובסקירת ההסטוריה הנפשית שלו. לצורך ביצוע ההערכה הפסיכיאטרית נעשה לעתים גם שימוש במבחנים פסיכולוגיים ובבדיקות גופניות היכולות לכלול גם שימוש בשיטות נוירופסיכולוגיות

אחד מהאמצעים היעילים כיום לטיפול בשלל הפרעות הוא הטיפול התרופתי, שמאפשר להחזיר את הכימיה של המוח למצב תקין, לפתור בעיות ולשפר את איכות החיים של המטופל באופן בטוח ויחסית מהיר.

טיפול פסיכיאטרי כיום

על אף המוניטין הגרוע שיצא לטיפול עקב ספרים, סרטים וסדרות טלוויזיה שהציגו מופע אימים של קשירות בכותנת משוגעים ובחדרים מרופדים, טיפולי שוק חשמלי, ניתוקי אונות במוח וכן הלאה, כיום, טיפול פסיכיאטרי נחשב למועדף בכל הארצות המתוקנות, והמחקר בו הוא המקיף ביותר.

החל משנות ה-50, חלה מהפכה בתחום של טיפול פסיכיאטרי, לאחר גילוי תרופות שמשפיעות על הכימיה של המוח ומטפלות במגוון בעיות רגשיות ונפשיות. תרופות אלו נבדקות לאורך השנים, משופרות ומבוקרות, וכיום לתרופות הניתנות במסגרת טיפול פסיכיאטרי יש מינימום תופעות לוואי על הנוטל אותן.

תרופות אלו הביאו לירידה ניכרת בתפוסת בתי החולים הפסיכיאטריים, שינו את הסטיגמה שנלוותה לטיפול פסיכאטרי וסייעu לרבים לשפר את חייהם במהירות וביעילות.

יעיל לבעיות נפשיות ורגשיות

טיפול פסיכיאטרי מציע למטופליו 3 משפחות של תרופות פסיכיאטריות – אנטי דכאוניות, אנטי פסיכוטיות, ונוגדי חרדה. בתוך כל משפחה יש מספר סוגים של תרופות, שלכל אחד מהם הרכב שונה במעט. לאחר נטילת התרופות לפרק זמן מסוים, רמת השיפור נבחנת, ואם לא מוצע למטופל סוג אחר של תרופה.

מחקרים מראים כי טיפול פסיכיאטרי יעיל עבור רוב המטופלים כאשר מוצאים את הכדור הנכון, החל ממקרים של הפרעות קשב וריכוז או דיכאון וכלה בהפרעות חרדה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית.

טיפול אינטרדיסציפלינרי

הטיפול הפסיכיאטרי הוא בעיקרו טיפול אינטרדיסציפלינרי, המבוסס על תתי התמחויות וגישות תיאורטיות והוא נעשה באמצעות מגוון שיטות ויכול לכלול גם שימוש בתרופות פסיכיאטריות וטיפול פסיכולוגי המשלב שיטות שונות מתחום הפסיכותרפיה.

הטיפול יכול להעשות הן במסגרת מרפאות חוץ והן במסגרת אשפוזית, בהתאם לחומרת הבעיה, כאשר הנטייה כיום היא לטפל ברוב החולים במרפאות חוץ וגם במקרים בהם נדרש אשפוז במחלקה פסיכיאטרית הוא לרוב קצר ונמשך עד לאיזון ההפרעה.

במקרים בהם יש צורך בטיפול אינטנסיבי, יכול הפסיכיאטר להמליץ על אשפוז יום לתקופה מסויימת, כלומר מסגרת אשפוז שבה יגיע המטופל בבקרים למחלקה בבית החולים וישתחרר בערב. כמו כן, ישנם מקרים נדירים בהם קיימת סכנה לאדם הלוקה בהפרעה הנפשית או לסביבתו ובהם יבוצע אשפוז כפוי.

תרופות

התפתחותן של התרופות הפסיכיאטריות החלה בשנות החמישים של המאה הקודמת והביאה עמה שינוי משמעותי בטיפול בהפרעות נפשיות. כיום, רבים מהלוקים בהפרעה נפשית כזו או אחרת, מסוגלים באמצעות התרופות להמשיך ולקיים את חייהם בצורה נורמטיבית ולהשתלב בחברה.

ההפרעות הנפוצות ביותר הניתנות לטיפול באמצעות טיפול פסיכיאטרי הן: דיכאון, הפרעות חרדה, סכיזופרניה, הפרעות אישיות נוספות והפרעות קשב וריכוז.

חשוב לדעת

פסיכיאטרים רבים מתמחים בתחום מסויים כגון: טיפול בהפרעות חרדה או טיפול בהפרעות אישיות, או בקהל מסויים, כגון: ילדים ונוער או פסיכוגריאטריה – טיפול פסיכיאטרי לגיל השלישי. אם אתם סובלים מבעיות נפשיות ובעיות רגשיות, ורוצים שהם יעלמו מהר ככל האפשר, טיפול פסיכיאטרי יכול להיות גלגל ההצלה שלכם, ולכן חשוב שתכירו את התחום.

לכן, בעת בחינת האפשרות של טיפול פסיכיאטרי, כולל כמובן גם טיפול אצל פסיכיאטר ילדים ונוער, חשוב שתדעו מתי טיפול פסיכיאטרי יעיל מאשר טיפול פסיכולוגי ומתי כדאי לשלב ביניהם וכמובן איך תדעו מתי ניתן להפסיק את הטיפול.