מצא מומחה לייעוץ אונליין

טיפול פסיכותרפיה

טיפול פסיכותרפיה נערך בקליניקה, בה נפגש המטפל עם האדם, הזוג או המשפחה ובה נערכת שיחה המזמנת את העלאת המצוקות והנכחתם בחדר, בין הנוכחים

בשלב ראשון עוזר המטפל לאתר את המצוקות, להבינם לעומק ולראות את הצרכים שעומדים מאוחריהם. המטפל מוביל את טיפול הפסיכותרפיה בצורה בה הוא עוזר להסתכל על הקושי בזויות נוספות, פותח את החשיבה על הקשיים מתוך השקפות עולם נוספות מלבד זו של האדם עצמו.

בתהליך פסיכותרפיה לומד המטפל את חוזוקתיו וכוחותיו של האדם שמולו ומשקף ומחבר את האדם אליהם, על מנת להשתמש בהם אל מול המצוקה שעלתה.

התהליך הוא תהליך ארוך, אשר בתחילתו עסוקים בהכרות ורכישת אמון. לאורך זמן, הקשר שנוצר בין המטפל למטופל הוא קשר מעצים ומחזק.

מה זה פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה הינה גישת טיפול לנפש המבוססת על האמונה כי לאדם חיצוני, שאינו קשור בחייך הפרטיים ואינו דמות נכוחת בסיפור חייך, יש יכולת לעזור ולהשפיע על מצוקה נפשית.

פסיכותרפיה מכוונת לטיפול בשיחה ובדיבור, דרכו נעשים תהליכים של עיבוד חוויות ואירועים, פיתוח מודעות לסגנון התנהלות ומחשבה, גילוי של תובנות או של חוויות עבר, דיוק רצונות וקבלת תמיכה ושיקוף.

המושג פסיכותרפיה מורכב משתי מילים לטיניות שחוברו יחד: פסיכו = נפש ותרפיה = טיפול. בדיוק כפי שאנו מטפלים בגופנו בעת מצוקה ומחלה, עלינו לטפל גם בנפשנו – בדאגות, במצוקות ובטראומות, שכן נפש וגוף הם השניים המרכיבים את השלם, את האדם.

מי עוסק בתחום?

אנשי מקצוע העוסקים בבריאות הנפש, פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטרים שעברו הכשרה בפסיכותרפיה, מטפלים בהבעה ויצירה שלמדו טיפול ופסיכותרפיה במסגרת ההכשרה ועובדים סוציאליים קליניים.

פסיכותרפיה נעשית אל מול בוגרים וילדים אשר כבר הגיעו לגיל בו ניתן לשוחח עמם באופן שוטף ומשמעותי.

למי מתאים טיפול פסיכותרפיה?

טיפול פסיכותרפיה מתאים לכל אדם שרוצה בשינוי בחייו. חשוב לזכור כי ללא הרצון בשינוי והרצון לעבור תהליך אין טעם לטיפול.

פעמים רבות בני משפחה רוצים שהקרוב שלהם יילך לטיפול ופונים אל אנשי המקצוע בבקשת עזרה, אך האדם עצמו לא מעוניין בשינוי, או אינו מרגיש מצוקה ואין בו את המוטיבצייה לערוך שינוי פנימי- נפשי, ולכן הטיפול לא יצליח ואין בו טעם.

לאלו שכן מעוניינים בעזרה, פסיכותרפיה עוזרת מאוד בהתמודדות עם משברי חיים מכל הסוגים כגון: אובדן מקום עבודה, משברים בזוגיות, משבר גיל, אובדן קרובים, גירושין ואף תומכת בהתליכי חיפוש עצמי, קבלת החלטות, רצון לשינוי פנימי, התמודדות עם חרדות, זהות מינית ומגדר והתמודדות חברתית.

טיפול פסיכותרפיה לילדים? יש דבר כזה?

טיפולי פסיכותרפיה לילדים מתאימים החל מגיל שמונה ואילך, כיוון שיש צורך בכישורי שיח שאינם מגובשים מספיק אצל ילדים צעירים יותר.

ילדים צעירים חיים בתוך עולם דמיוני ו"משחקי" אשר פחות מאפשר לעבודת שיח לחדור אליו ולהתערב בו ולכן בגילאים הצעירים משתמשים בטיפול במשחק, טיפול דיאדי או טיפול רגשי לילדים אשר מאפשרים מרחב טיפולי מותאם לגיל זה.

ילדים מגיל 8 ואילך הינם מגובשים יותר לעבודה בשיחה ולהם מודעות וחיבור ל"עולם האמיתי", כאשר גם השפה עשירה ומושרשת, עניין המקנה לפסיכותרפיה משמעות אפקטיבית.

עבור בני נוער רבים, הטיפול מהווה מרחב בטוח ויציב למול תקופה סוערת של מרדנות בהורים, גיל ההתבגרות, השתוללות ההורמונים והלחצים החברתיים והלימודיים.

מתי רצוי לפנות לטיפול?

לרוב אנו מצליחים להתמודד בעצמנו עם חוויות החיים, ומשתמשים בכוחות הפנימיים שלנו, בחברים ומשפחה על מנת לצלוח משברים וקשיים.

הזמן לפנות לטיפול פסיכותרפיה הוא כאשר האדם מרגיש כי למרות רצונו הגדול לעזור לעצמו הוא לא צולח את המשימה בעזרת הכלים הבסיסים שבהם הוא נעזר.

במקרה של ילדים, על ההורים והסביבה להיות עם היד על הדופק, מפני שלרוב ילדים ונוער לא ייפנו בעצמם לטיפול, ולכן אם ההורים מרגישים כי יש צורך בעזרה, כדאי לפתוח בפניהם את האפשרות ולדרבן אותם לנסות וללכת לטיפול.