טיפול פסיכולוגי

מהו טיפול פסיכולוגי, אילו שיטות הוא כולל, כיצד תדעו שמי שמציע לכם טיפול פסיכולוגי אכן מוסמך לעשות זאת, והאם כדאי להעזר בטיפול פסיכולוגי לילדים?

מה זה טיפול פסיכולוגי?

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול המסייע למטופל בו לשנות דפוסי הרגלים שליליים, להבין את הסיבות לתחושות קשות או להתנהגויות שהוא חווה, לאפשר לו להתגבר על קשיים וחרדות, לשקם את תפיסת העולם שלו לאחר שזו נפגעה ולהביא לשיפור עצמי בתהליך הדרגתי ובטוח.

שיטות הטיפול

בשל התפתחות הפסיכולוגיה במאה השנים האחרונות, תחת ההגדרה של טיפול פסיכולוגי נמצאות שיטות רבות ומגוונות.

כשרוב האנשים חושבים על טיפול פסיכולוגי הם חושבים על פסיכואנליזה, שבה המטופל שוכב על ספה ומספר מרחשי ליבו, והפסיכולוג יושב למראשותיו ורושם הערות.

גישה זו נמצאת פחות בשימוש כיום בתצורתה הזו, ואילו הגישה המקובלת היא טיפול פסיכולוגי בשיטה הדינמית.

שיטת טיפול זו היא מהמוכרות ביותר ובה מנסים לחקור את תת המודע ולהבין כיצד אנו מושפעים ממנו ומהעבר שלנו וכיצד ניתן להשתנות מהתובנות הללו.

טיפול פסיכולוגי דינמי

רוב הטיפולים הפסיכולוגיים כיום הם טיפולים דינמיים, משמעות הדבר הוא שהטיפול נע באופן דינמי בין המודע לתת מודע ולכן יש ביניהם קשר ברור.

חלק מחוויות החיים, המחשבות והרגשות שלנו נשמרים בתת המודע ואינם נמצאים במודעות שלנו.

בכך, הטיפול הדינמי מאפשר חיבור בין מה שאנו חושבים באופן מודע, לבין מה שנמצא בתת מודע ומשפיע על כך. חיבור זה מאפשר מודעות רחבה יותר והיכרות עצמית עמוקה יותר, המאפשרים לתהליכי שינוי רצויים להתרחש.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT

שיטת טיפול פסיכולוגי נפוצה נוספת היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT, שבמסגרתה המטופל לומד לבחון מחדש את השקפת העולם שלו, את הפרשנות שלו לאירועים ואת ההתנהלות שלו, על מנת להפטר מדפוסים שליליים ומפריעים ולהצליח להתגבר על קשיים שתוקעים אותו בחיים.

בטיפול cbt קוגניטיבי התנהגותי, יש שני מוקדים:

  • מוקד קוגניטיבי שעוסק במחשבות ואמונות.
  • מוקד התנהגותי שמנתח ומשנה את ההתנהגות שנגזרת מאותן אמונות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים גם לילדים, ידוע כמוצלח ביותר במקרים של חרדה ואובססיות, ומשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

טיפול באומנויות

גם תרפיה באומנות, בכתיבה, בתנועה, בדרמה ומחול נכלל תחת ההגדרה של טיפול פסיכולוגי.

טיפולים אלו המכונים גם טיפול בהבעה וביצירה, משתמשים בסוגים שונים של אומנות בכדי להעלות על פני השטח רגשות מודחקים ולחשוף את התהליכים הפסיכולוגיים המתרחשים אצל המטופל.

טיפול באומנויות נפוץ מאוד בקרב ילדים בגיל שבו החלק הורבאלי אינו מפותח מספיק על מנת לעשות תהליך טיפולי בשיחה, ובכך האומנות פותחת צוהר אל רחשי נפשם של הילדים ומאפשרת לגעת בתכנים שצפים.

למרות שהטיפול באומנות אינו נפוץ אצל מבוגרים, הוא בהחלט יכול להועיל למי שבוחר בכך.

אומנות יכולה להיות כלי נהדר לביטוי, לעיבוד, למימוש פנטזיות ורצונות שלא ניתן לממש במציאות ובכך, בוגרים שעוברים תהליך ריפוי באומנות מעידים כי הטיפול הוא חוויה ייחודית ותורמת.

איך לבחור את שיטת הטיפול המתאימה לך?

באתר זה תוכלו לאסוף מידע אודות שיטות הטיפול, ולגבש התרשמות כללית. בדרך כלל, לאחר טיפול או שניים, ניתן להרגיש אם הדרך שנבחרה היא המתאימה על מנת להשיג את תוצאות הטיפול הטובות ביותר.

מלבד זה, תוכלו תמיד להתייעץ עימנו, לשתף באתגרים מולם אתם מתמודדים, ובכך נוכל לעזור לכם לנתב את דרככם בתוך עולם הטיפול.

איך זה עובד? הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי אונליין >>

סוגים שונים של טיפול פסיכולוגי

לצד טיפול פסיכולוגי קלאסי על שלל צורותיו, תוכלו לבחור גם בטיפולים שהם נגזרות של טיפול פסיכולוגי כמו למשל:

  • טיפול וייעוץ זוגי
  • טיפול משפחתי
  • טיפול קבוצתי
  • טיפול אישי
  • וטיפולים המתמקדים בתחומי המודעות והדימוי העצמי

טיפול פסיכולוגי יכול להתמקד בקהלים או נושאים שונים:

טיפול אישי

סובב סביב הקשיים העומדים בפני האדם בחייו, הפרעות חרדה, דימוי עצמי, קשיים חברתיים, התפתחות אישית מקצועית, עיבוד של טראומות, נושאים של מיניות ומגדר.

טיפול אישי מאפשר לגעת בכל חלקי חייו של האדם אותם הוא בוחר להביא למפגש הטיפולי, ומטרתו היא תמיד נוגעת בשיפור איכות החיים ברמה הנפשית ולעיתים גם ברמת התפקוד.

טיפול זוגי

תומך בחיזוק הקשר הזוגי, שינוי דפוסי התקשרות, היכרות עמוקה עם חולשות וחוזקות הקשר, תיאום ציפיות מהקשר ומבן הזוג, יצירת קרבה ואמפטיה.

טיפול זוגי יכול להיעשות בכל הפורמאטים הזוגיים של קשר – קשרים רומנטיים אצל סטיירטים וזוגות חד מיניים, קשרים בין עמיתים ושותפים, קשרים בן בני משפחה.

טיפול משפחתי

טיפול בו לוקחים חלק יותר משניים מבני המשפחה, והרצוי הוא שכל המשפחה תיקח חלק בטיפול.

בין אם מדובר במשפחה הגרעינית או משפחת המוצא, טיפול משפחתי נוגע בקשרים המשפחתיים, ביכולת לפתור בעיות ולקחת החלטות בצורה מיטבית.

הטיפול נותן במה והזדמנות לכל אחד מבני המשפחה לחשוף את שעל ליבו.

טיפול קבוצתי

נעשה בדרך כלל סביב נושא משותף כגון טראומה מינית, טראומה בצבא, קשיים בנושאי מגדר, חרדות ועוד. טיפול קבוצתי ייעשה רק כאשר יש ערך לחשיפה מול קבוצת שווים, עיבוד משותף ותמיכה קבוצתית.

אנו מזמינים אתכם להתעמק בתחום הטיפול הפסיכולוגי, להבין מהן האפשרויות שעומדות בפניכם, למצוא טיפול שאליו אתם מתחברים ולאפשר לעצמכם לשפר את המצב האישי, הזוגי או המשפחתי שלכם.

למידע נוסף אודות טיפול פסיכולוגי לילדים אונליין, לחצו כאן >>

אולי יעניין אותך גם: