טיפול פסיכולוגי למטופלי פוריות

בעיות בפוריות הפכו עם השנים לשכיחות יותר ויותר מסיבות שונות הקשורות לאופי החיים המודרניים. כיום, כחמישה עשר אחוזים מכלל בני הזוג בגיל הפיריון סובל מבעיות פוריות. אי הצלחה להיכנס להיריון מקיום יחסי מין ללא אמצעי ההגנה מוגדרת כקשיים בפוריות רק לאחר תקופה של שנים עשר חודשים. בנוסף, מצב של הפלות חוזרות ונשנות מוגדר גם הוא כבעיית פוריות.

בעיות הפוריות אצל האישה

ישנם שני סוגי בעיות פוריות המתייחסות למצבה של האישה, אם כי בהרבה מקרים הבעייה מאובחנת דווקא אצל הגבר. שני הסוגים הם: חוסר פריון ראשוני התייחס למקרים בהם האישה אשר מעולם לא היתה בהריון לא מצליחה להרות או לא מצליחה לשמור את ההריון והוא מסתיים בהפלה, וחוסר פריון משני המייחס למקרים בהם אישה אשר ילדה בעבר איננה מצליחה להרות שוב או חווה הפלות.

לרוב קשיים בפוריות גורמים למשבר בחיי בני הזוג, ובקרב האישה, העוברת את טיפולי הפוריות, המשבר גדול עוד יותר. ההתמודדות עם בעיות פוריות היא קשה ומתמשכת ומצריכה כוחות נפשיים אדירים. ההכרה של בני הזוג בכך שלא יצליחו להרות באופן ספונטני גורמת להם להרגיש שמשהו לא בסדר אצלם, ולרוב רגשות אלו קשורים לתחושת הנשיות או הגבריות של בן או בת הזוג שהבעיה אובחנה אצלם.

ההחלטה לפנות לטיפולי פוריות מגיעה אחרי פרק זמן ארוך של ציפיה ואכזבות ומלווה בקשיים רבים פיזיים ונפשיים, ואף ישנה סכנה להתפתחות של הפרעות נפשיות כגון דיכאון או חרדה.

במקרים של הפלות, השכיחות בטיפולי פוריות, בני הזוג, ובייחוד האישה, חווים תחושות של אובדן, המלוות בתחושות של ייאוש, עצבות, פחד מאי היכולת להביא ילדים ומצב רוח ירוד. כל התחושות הללו מצטרפות לתחושות הקשות שמלוות את בני הזוג הקשורות לאי יכולתם להרות באופן טבעי.

טיפול פסיכולוגי לנשים וגברים העוברים טיפולי פוריות מסייע בהפחתת התחושות השליליות המלוות את התהליך. טיפול פסיכולוגי יכול לחזק את תחושות הנשיות והגבריות שאולי נפגעו מעצם ההכרה בבעיית הפוריות, ויכול לסייע בהתמודדות עם הקשיים הפיזיים והרגשיים של תהליך הטיפול. כמובן במקרים בהם מאובחנות הפרעות נפשיות כגון חרדה או דכאון, כדאי מאוד לפנות לייעוץ וטיפול מקצועי.