טיפול פסיכולוגי לילדים

ממש כמו מבוגרים, גם ילדים מתמודדים עם קשיים, שינויים ומצוקות. וממש כמו אצל מבוגרים, גם אצל ילדים טיפול פסיכולוגי יכול לסייע להם להתמודד עם שורה ארוכה של בעיות, כגון: חרדות, קשיי למידה, הפרעות אכילה, גירושי הורים, חוסר ביטחון ועוד

כולנו היינו רוצים בשלב מסוים בחיים לחזור לגיל צעיר יותר, אפילו לילדות, ומתרפקים על הילדות והאושר של תקופת הנעורים. אבל תקופות אלה של ילדות והתבגרות אינן בהכרח תקופות טובות או קלות אצל כל בני האדם.

לגדילה, השינויים הפיזיים והרגשיים וההתפתחות הכללית, יש גם צדדים פחות סימפטיים ולא כל ילד או מתבגר צולח אותם ללא בעיות. לילדים ונוער, שלא כמו לנו המבוגרים, אין תמיד את הכלים להתמודד עם קשיים בתקופה סוערת זו של החיים, ולכן לא מפתיע שחלק ניכר מבני הנוער ולעיתים אף ילדים צעירים יותר נזקקים לעזרה מקצועית ולטיפול פסיכולוגי לילדים.

מהו טיפול פסיכולוגי לילדים?

טיפול בילדים שונה מזה במבוגרים מכיוון שגם הכלים הקוגניטיביים של ילדים לא מפותחים מספיק לנהל טיפול אישי כפי שנהוג עם מבוגרים. פסיכולוג ילדים כמו גם שאר המטפלים בתחום, חייבים להיות בעלי הכשרה ספציפית שכן כל טיפול בילדים דורש התמחות וניסיון ספציפי.

בגילאים הצעירים מאד הטיפול מתבצע הלכה למעשה לא מול הילד אלא מול הוריו המקבלים הדרכה אחרי שהעבירו את המידע הדרוש על הילד למטפל ואחרי שהמטפל צפה זמן מה בילד והתנהגותו.

גם הטיפול הפסיכולוגי לילדים ואף לבני נוער בוגרים יותר, נעשה בדרך כלל יותר באמצעות סימולציות ומשחק ופחות באמצעות שיחות מעמיקות, אשר פחות מתאימות לגיל זה. רק בילדים בעיצומו של גיל ההתבגרות, מתחיל הטיפול הפסיכולוגי להדמות לזה של המבוגרים.

בכל טיפול פסיכולוגי לילדים או מתבגרים יש מעורבות הורים גדולה בתהליך. המטפל מכיר את המשפחה כולה ורק אז מחליט עד כמה ההורים עצמם יהיו חלק אינטגראלי ממש מהטיפול ומתי יהיו שותפים בעיקר ברקע – כל מקרה לגופו.

כמו אצל מבוגרים, גם אצל ילדים ובני נוער הסיבות לפנות לטיפול פסיכולוגי רבות ומגוונות. בניגוד למה שאולי מקובל לחשוב, בגיל ההתבגרות המוגדר כגיל ה"דראמות" אחוז הפונים לטיפול פסיכולוגי לא גבוה כפי שמקובל לחשוב, ובכל זאת, ישנם מקרים שבהם ההורים לבד לא מסוגלים לעזור יותר, או חמור מכך – הם מהווים חלק מהבעיה.

מדוע צעירים מגיעים לטיפול פסיכולוגי לילדים?

חרדות, אובדן, חוסר ביטחון, אלימות, גירושין של הורים, קשיי למידה, בעיות קוגניטיביות והתנהגותיות ועוד. בגילאים הבוגרים יותר יש גם יותר בעיות חברתיות, בעיות של מקובלות בחברה, התמכרויות לאלכוהול וסמים, הפרעות אכילה, וגם טיפול בבעיות של נטיות אובדניות במקרים קיצוניים, אשר מצריכות בדחיפות טיפול פסיכולוגי לילדים. דרך נוספת לטיפול במקרים הללו הוא טיפול רגשי לילדים עליו ניתן לקרוא בהרחבה כאן.