טיפול מיני

במסגרת טיפול פסיכולוגי כללי שעוברים נשים וגברים במהלך חייהם הבוגרים, לא פעם גולש הטיפול לנושא טיפול מיני – נושאים אינטימיים של בינו לבינה

בגלל הצורך ההולך וגובר בעזרה בתחום הזה, הטיפול הפסיכולוגי המודרני אכן נותן מענה ספציפי כיום לנושאים הקשורים לתפקוד המיני וישנה נישה מאד מוגדרת לתחום הטיפול המיני אצל מטפלים שמוצאים לנכון להתמחות בו. לקריאה נוספת על טיפול פסיכולוגי.

טיפול מיני מתבצע מול מטופל בודד או במסגרת זוגית והמטרה היא תמיד בראש ובראשונה להביא את המטופל או המטופלים לתפקוד מיני מלא, מהנה ותקין.

טיפול מיני זוגי

טיפול מיני זוגי מערב את שני בני הזוג גם אם רק הגבר או רק האישה סובלים מבעיה כלשהי, מתוך ההנחה שהבעיה נוצרת בזמן האינטראקציה בין השניים ולא מדובר בבעיה שלא קשורה ספציפית לזוגיות. הפרעות בתפקוד המיני הזוגי יכולות לעלות אצל אחד מבני הזוג או שניהם בגלל סיבות רבות.

השכיחות שבהן: חינוך מיני לקוי, רגשות אשמה, חוסר ידע ואינפורמציה בנושא מין, גישה פוריטנית, מיניות היוצרת רגשות של פחד, תחושות בושה, חרדת ביצוע ועוד. הטיפול המיני – פסיכולוגי שואף להפחית את החרדות סביב הנושא ובעקבות כך גם לשנות דפוסי התנהגות מיניים.

טיפול מיני מתאים למי שחווה קשיים וחוסר יכולת לספק את צרכיו שלו או את צרכיו של בן / בת זוגו / תו, מי שסובל מחוסר תשוקה מינית או מי שאינו מסוגל להינות מיחסי מין.

גם גברים וגם נשים סובלים מבעיות בתפקוד המיני, אבל הבעיות כמובן שונות ומשתנות בהתאם למינו של האדם וגם גילו, מצבו הבריאותי ואלמנטים אחרים שצריך לקחת בחשבון במהלך הטיפול.

טיפול מיני לנשים

בעיות אופייניות לנשים העולות במהלך הטיפול הן למשל: העדר יכולת להגיע לאורגזמה או קשיים בהשגתה, כאבים פיזיים בעת קיום יחסי המין, תחושות לא נעימות ורגשות שליליים בכל הקשור ליחסי מין או חוסר תשוקה מינית.

במהלך ייעוץ מיני לנשים, ישנה התאמה טיפולית לסיטואציה המינית הנוכחית אותה חווה האישה, ולשאיפתה האופטימלית ביותר, בתקווה לפתור את המכשולים ולהגשים אותה.

טיפול מיני לגברים

בעיות אופייניות לטיפול מיני לגברים מתאפיינות בבעיות אימפוטנציה (חוסר זקפה או קושי בהחזקתה לאורך זמן), בעיות של שפיכה מוקדמת או מאוחרת מדי, וגם בעיות של רגשות שליליים כלפי איבר המין הנשי, בעיות קבלה של מימדי איבר המין שלהם או בעיה כללית פסיכולוגית בכל מה שקשור ליחסי מין בכלל.

לא כל מי שחווה קושי מיני, חווה אותו באופן קבוע או עם כל פרטנר וגם לא בכל זמן או תקופת חיים, אלא יכולים להשתנות מאדם לאדם ובתקופות חיים שונות. הפרעות בתפקוד המיני העולות במהלך טיפול מיני או זוגי מופיעות לעיתים באופן חלקי, לסירוגין או לאורך זמן ממושך.

טיפול מיני משלב לרוב טיפול פסיכולוגי התנהגותי וטיפול פסיכודינמי שעשוי להביא לשיפור משמעותי בתפקוד.

סוגי טיפול מיני

בין סוגי הטיפול המיני הקיימים: טיפול מיני התנהגותי בו המטפל מציג למטופל / מטופלים גישות ליברלית וסובלנית כלפי מין ונותן טיפים ותרגולים שונים לזוג במהלך הטיפול לקיום יחסי מין תקינים. טיפול "ביופידבק", בעיקר למשל לנשים הסובלות מוגיניזמוס.

במהלך הטיפול לומדות הנשים להרפות את שרירי פתח הנרתיק וחוזרות לתפקוד מיני תקין, טיפול מיני פסיכודינמי בו הדגש הוא על חיפוש מקור היווצרות ההפרעות (העבר של המטופל וכדומה) ועוד. במקרים רבים, הטיפול המיני משולב בטיפול זוגי.