טיפול זוגי לזוגות מבוגרים

מרוב הזוגות הנשואים שמוצאים את עצמם על מדרגות הרבנות אנחנו שוכחים הרבה פעמים שיכול להיות גם אחרת. שגם היום, בישראל של שנות האלפיים, עדיין יש זוגות שמצליחים "כמו פעם". שנשארים בזוגיות טובה ומוצלחת גם אחרי עשר, עשרים, או אפילו שלושים שנות נישואים. אחרי תקופה כל כך ארוכה של חיים משותפים, מובן מאליו שטיב היחסים בין בני הזוג משתנה, ואי אפשר אפילו להשוות אותו לשנות ההיכרות הראשונות שלהם.

שינויים אצל בני הזוג

יש מי שיגיד שאחרי 30 שנים של קשר זוגי, בני הזוג כאילו הכירו מחדש בתור אנשים חדשים פעם אחר פעם. בכל פעם שאחד מהם, או שניהם, עברו שינוי בחיים, בן הזוג השני היה צריך להתאים את עצמו לשינוי, ושני בני הזוג היו צריכים להגדיר מחדש את "כללי המשחק" ביניהם. פעמים רבות השינויים האלה מובילים למשבר או לפערים שנראים כאילו הם אינם ניתנים לגישור, ואלה המקרים המסתיימים בפרידה ובגירושים.

שינויים יכולים לעבור על בני זוג בתקופות שונות בחיים, אבל הם מקבלים דגש מיוחד אצל זוגות מבוגרים, שילדיהם כבר התבגרו ועזבו את הבית. זוגות כאלה מגלים כי אחרי שנים ארוכות שבהם הילדים היו נושא השיחה והדאגה העיקרי שלהם מדי יום, שלפתע אין להם על מה לדבר.

לאורך כל שנות הזוגיות שלהם הם לא טרחו להשקיע במערכת יחסים זוגית מהנה, והבית הריק שנשאר אחרי שהילדים עברו לדירות משלהם, מותיר אצלם גם ריקנות פנימית, וריחוק מבן הזוג.

בני הזוג יכולים לגלות גם שבשלב הזה של חייהם הם לא ממש יודעים מה הרצונות והצרכים של הצד השני, והאם בכלל יש מקום לרצונות ולצרכים האלה בתוך כללי המשחק שנוצרו כבר בזוגיות שלהם. המצב הזה יכול רק להעצים את הפערים בין השניים, ולגרום להם לחשוב שאין להם יותר יכולת לתפקד כזוג. זה בדיוק הרגע הנכון להבין שלא תמיד אפשר לנסות לפתור את הבעיות לבד, ולפנות לטיפול זוגי.

נכון, זוגות שנמצאים יחד כל כך הרבה שנים כנראה זוכרים את התקופה שבה היה אסור לדבר על משברים בחיי הנישואים, או על פנייה לטיפול או ייעוץ זוגי, חלילה, אבל היום אנחנו כבר יודעים כי יש מקרים שבהם ללא שינוי של ממש, מה שהיה הוא שיהיה, וגם העשורים הבאים של המערכת הזוגית ימשיכו לסבול מאותן "בעיות כרוניות" של הזוגיות, עד שאחד מבני הזוג ירים ידיים וירצה לקום וללכת.

במהלך הטיפול הזוגי יכולים בני הזוג לגלות כמה קל לעשות שינויים ברגע שדברים נאמרים, יכירו את הצרכים החבויים של כל אחד מהם, ויתחילו לטפל בדרך אחרת באותן תלונות קבועות, שכבר התייאשו מהן.