טיפול זוגי – מתי מצליח ומתי לא

כמו כל טיפול פסיכולוגי, גם לטיפול זוגי שיטות שונות, אבל כולן בסופו של דבר מתבססות על העובדה שכל אחד מבני הזוג הוא עולם ומלואו, מרקע אחר, הרגלים אחרים, ושהמטרה היא ליצור אינטראקציה בין כל הדברים הללו.

כלל השיטות: הפסיכו דינאמית, שיטת המראה החד סטרית, הטיפול הנרטיבי, הגישה ההומניסטית ואחרות רבות בתחום של טיפול זוגי, כולן מתמקדות במציאת הדרך לגישור בין רגשות ותפיסות שונות של בני הזוג.

כיום יש מטפלים רבים המתמחים בטיפול זוגי, וישנם אף מרכזים ומכללות המציעים קורסים בנושא. חשוב לציין כי בתחום הייעוץ זוגי אין הכשרה ברורה או מיוחדת לתחום זה. מה שחשוב לוודא כשבאים לחפש מטפל מתאים הוא שיהיה מנוסה בתחום ובעל הכשרה כפסיכולוג קליני, פסיכיאטר או לכל הפחות עובד סוציאלי.

מתי טיפול זוגי יכול להסתיים בכישלון?

כשאחד מבני הזוג מרגיש שהוא תמיד "צודק" ולא פתוח להיות חכם ולא צודק תמיד. כאשר חלק מהבעיה בין בני הזוג מערבת עוד אנשים במשפחה שקשה לשלוט על מעשיהם, תחושותיהם ועל שיתוף הפעולה שלהם, כאשר אחד מבני הזוג מסתיר עובדות או מידע רלוונטי לטיפול וכמובן כאשר אחד מבני הזוג כבר "סגור על עצמו" שהוא רוצה להיפרד.

ומתי טיפול זוגי מצליח?

בעיקר כאשר אחרי סיומו, כל אחד מבני הזוג מצליח להפנים את מה שנלמד במהלכו ולהמשיך ליישם את מה שהביא אותם להסכמה או פיוס. יש מטפלים הממליצים לזוגות שסיימו טיפול באופן רשמי, להמשיך להגיע אליו למאין שיחות "ביקורת" פעם בכמה חודשים או מתי שיש מהמורות בדרך.

קראו עוד על טיפול זוגי באתר וקבלו מידע נוסף על ייעוץ לזוגות צעירים, ייעוץ לזוגות מבוגרים, פסיכולוגיה חיובית, בגידות ועוד.