מצא מומחה לייעוץ אונליין

טיפול דינמי ופסיכודינמי

טיפול דינמי – מהו? טיפול דינמי עוסק בדינמיקות השונות בנפשו של האדם ומכאן שמו. הסיבות שבגללן אנשים פונים לטיפול דינמי הן מגוונות: לפעמים מדובר בסיבות נפוצות מאוד בתחום הטיפול הפסיכולוגי, כמו למשל חרדה או דיכאון, ולעיתים מדובר בתחושה כללית של "עמידה במקום" וקושי להתקדם בחיים.

במרבית הטיפולים הדינמיים המטופל מעלה ביחד עם המטפל את התחושות השונות שהוא מרגיש אל פני השטח ושניהם מנסים להבין יחדיו כיצד הם משפיעים על חיי היום יום שלו.

רצוי שהמטפל יהיה פסיכולוג קליני (בעל תואר שני בפסיכולוגיה) או פסיכותרפיסט. עבור מטופלים רבים היכולת לעבד את החוויות והתחושות השונות ביחד עם איש מקצוע מיומן, מהווה בעצמה דרך חדשה וייחודית להסתכל על חייהם.

ברבים מן המקרים המטופל משתמש במגננות פנימיות על מנת להגן על עצמו, אך המגננות הללו באות על חשבון התנסויות חדשות ולעיתים מרצון להמנע מסיטואציות שנתפסות על ידיו כקשות, כמו לדוגמה, מי שחווה התעללות מינית עלול להימנע מיצירה של קשרים זוגיים וכדומה.

טיפול דינמי קצר מועד

הטיפול הקלאסי כפי שפרויד הגדיר אותו היה לרוב ממושך ויכול היה להיערך אפילו למשך מספר שנים. כיום לעומת זאת, יש הכרה בכך שגם טיפול דינמי לא חייב להיות בהכרח ארוך מאוד.

על מנת שיהיה אפשר להשיג הטבה משמעותית במצבו של המטופל מבלי לוותר על העומק של הטיפול והגעה לרבדים לא מודעים, פותחו מספר גישות המיעדות לתחום את משך הטיפול למסגרת של עשר עד שלושים פגישות.

טיפול דינמי בילדים

טיפול דינמי בילדים נועד לטפל בקשיים רגשיים המונעים מהם לתפקד בחיי היום יום. אלו יכולים להיות שינויים משמעותיים בחיים כגון: הגירה לעיר אחרת, התמודדות עם טראומה או מחלה כרונית, ערך עצמי נמוך, חוסר יכולת להשתלב בקבוצות ילדים בגילו של הילד ועוד.

מכיוון שהטיפול הדינמי בילדים מיועד למגוון של אוכלוסיות וגילאים, על המטפל לבחור בשיטת הטיפול המתאימה ביותר על מנת ליצור דיאלוג עם הילד.

לדוגמה, טיפול באומנות, משחקי קופסה, משחקים יצירתיים, בובות או מרחב פעולה כמעין ארגז חול.

טיפול דינמי בחרדה

הגישה הפסיכודינמית רואה בחרדה סימפטום למצוקה גדולה יותר של האדם או אירועים מעברו אשר משפיעים על עיצוב האישיות שלו ועל כל תחומי החיים.

לדוגמה, אדם אשר חונך באופן קפדני עשוי לפתח נטייה לפרפקציוניזם ולכן יהיה חרד מלהיכשל בעבודה, במערכות יחסים וכו'.

על מנת להגיע לתובנות עמוקות ולהצליח לטפל בחרדה מן היסוד, לעיתים יש צורך לעשות עבודה רבה, כך שטיפול בחרדה לרוב אינו יכול להיות טיפול קצר מועד ולעיתים הוא דורש שינוי תפיסתי עמוק באופן בו המטופל מסתכל על העולם ותופס אותו.

טיפול דינמי ממוקד הוא בדרך כלל סוג מוגדר של טיפול בו מטפלים באספקט ספציפי או קושי מסוים. בניגוד למה שאולי ניתן להבין מן ההגדרה הזו, לא מדובר בהכרח בטיפול קצר מועד.

על מנת למצוא את המוקד של הטיפול, בדרך כלל נעזר המטפל בהיסטוריה האישית של המטופל ואף בזיכרונות מוקדמים כמו אלו הקשורים ליחסיו עם אביו ואמו.

הטיפול הדינמי הממוקד כפי שהוגדר על ידי דייויד מאלאן ב-1976 עוסק במשולש של דחף-חרדה-הגנה, ולכן מטופלים שמגלים רמות גבוהות מאוד של חרדה או מתנגדים לקבל אותה, לא תמיד מתאימים לטיפול זה.

טיפול פסיכודינמי

לעיתים נוצר בלבול מסוים בין המושגים טיפול דינמי לבין טיפול פסיכודינמי. בעיקרו של דבר מדובר בשני מושגים זהים, כאשר התוספת "פסיכו" נועדה לציין כי מדובר בטיפול שמקורו נעוץ בעקרונות הפסיכואנליזה אותם קבע לראשונה פרויד.

מאז ועד היום התפתחו לא מעט גישות שונות בתחום הפסיכודינמי ושיטת הטיפול המתאימה היא לעיתים פועל יוצא לא רק של הגישה עליה התחנך המטפל ובה הוא דוגל, אלא גם באופי המטופל וסוג הטיפול אליו הוא זקוק.

טיפול פסיכודינמי בדיכאון

כיום, הדרך הנפוצה לטיפול בדיכאון מורכבת משילוב בין טיפול תרופתי, הניתן על ידי פסיכיאטר, ועל ידי טיפולים נפשיים משלימים דוגמת טיפולים פסיכודינמיים.

מלבד טיפולים סטנדרטיים בהם מנסים להגיע למקורן של הרגשות והתחושות המעוררות את הדיכאון, קיים גם טיפול ממוקד בשם EMDR המתרכז בהצפה של הזיכרונות השליליים ובעיקר במקרים של פוסט טראומה קיצונית והלם קרב.

מטרת הטיפול היא לאפשר למוח לעבד את הזיכרונות הללו ובכך לצמצם את ההשפעה המזיקה שלהם על חיי היום יום באמצעות פיתוח של מנגנוני התמודדות חלופיים.