טיפול במתבגרים: למה הוא כל כך חשוב?

מתי כדאי לשקול ברצינות להיעזר באיש מקצוע המתמחה בטיפול במתבגרים? מה הן דרכי הטיפול שיכולות להתאים לילד שלכם? ומדוע גיל ההתבגרות לא פחות קשה מגיל שנתיים הידוע לשמצה?

בקרב הורים קיימת הנחה שגויה, כי ילדיהם המתבגרים לא זקוקים להם כבר כבעבר. סביר להניח שהדבר נובע מכך שהילדים הופכים לעצמאים, יכולים להישאר לבד בבית, לבשל לעצמם, ללכת לבד לחברים, פעמים רבות הם רוצים לבלות פחות עם ההורים ואף אומרים לאבא ואמא כי הם אינם זקוקים להם יותר. היה נחמד אם זה היה נכון, אבל זוהי טעות, מכיוון שמתבגרים זקוקים להכוונה ותמיכה לא פחות מתינוקות, פעוטות וילדים קטנים. וכאשר הדברים ממש מסתבכים, טיפול במתבגרים יכול אפילו להציל אותם מסכנות, אסונות ואפילו ממוות.

מהו בעצם גיל ההתבגרות?

גיל ההתבגרות הוא אותו פרק זמן בו הופך ילדכם מילד קטן לאדם בוגר. לא קיימת הגדרה חד משמעית לפרק זה בחיים, אבל אנשי מקצוע נוהגים לחלק שלב זה לשלושה חלקים, אותם הם מפרידים על סמך ההתבגרות הפיזיולוגית, החברתית, הרגשית, המינית והקוגניטיבית של הילד:

1. טרום גיל ההתבגרות: גילאי 11 עד 13.

2. גיל ההתבגרות: גילאי 13 עד 16.

3. גיל ההתבגרות המאוחרת: גילאי 16 עד 18. יש הטוענים ששלב זה ממשיך גם אל שנות ה-20.

גיל ההתבגרות לא פחות מורכב מגיל שנתיים הידוע לשמצה, זהו שלב במערכת היחסים בין הילד וההורים, שבו פעמים רבות את מקומם של החיבוקים, הנשיקות וזמן האיכות המשותף, תופסים דברים הרבה פחות מהנים, כגון: ויכוחים, צעקות, מריבות ובמקרים מסוימים גם אלימות.

כמובן שישנם ילדים שחווים את גיל ההתבגרות בצורה רגועה, נעימה, תוך שמירה על ערוץ תקשורת בריא ופתוח עם הוריהם ויתר בני המשפחה. חשוב גם להבין שלא כל משבר בגיל ההתבגרות הוא אסון, לא כל ריב, קעקוע, ציון נכשל או חזרה הביתה בשעת לילה מאוחרת הם מצבי חירום שמחייבים סיוע של איש מקצוע המתמחה בטיפול במתבגרים.

"במקרים מסוימים טיפול במתבגרים יכול אפילו להציל אותם מסכנות, אסונות ואפילו ממוות"

טיפול במתבגרים: איך תדעו שאתם זקוקים לו?

תקופת ההתבגרות, היא השלב בו הילד מתעצב לאדם בוגר של ממש, לכן זהו שלב קריטי מאוד בהתפתחותו. פעמים רבות הילד מוצא עצמו נתקל בקשיים חברתיים, נפשיים ורגשיים, הוא מתמודד עם שינויים פיזיולוגיים ומפתח מודעות גבוה יותר למראה החיצוני שלו ולזהותו המינית.

בשלב זה הילד לעיתים חש תחושת ריקנות וניכור להוריו או לסביבה, מנסה לבדל עצמו מהסביבה או מנגד מנסה באופן קיצוני להתחבב על חבריו עד לכדי איבוד זהותו, נטילת סיכונים ואיבוד שיקול דעת. יש ילדים שנוטים להתבודד, להתמרד, לסבול מנטיות אובדניות, מחוסר ביטחון עצמי שיכול להוביל להפרעות אכילה, התמכרות לסמים, אלכוהול, התיידדות עם גורמים שמשפיעים עליהם לרעה ועוד.

מצבים מסוג זה דורשים פעמים רבות התערבות של איש מקצוע המתמחה בטיפול במתבגרים, שיקנה לילד כלים שיסייעו לו להתמודד עם השלב המאוד לא פשוט הזה בחייו. לא פחות חשוב מכך, גם אתם ההורים זקוקים לכלים וליווי מקצועי שיעזרו לכם להגיע אל הילד, להתקרב אליו, כיצד למצוא עמו שפה משותפת, כיצד לגרום לו להיפתח אליכם, לבטוח בכם ולהקשיב לכם.

כיצד תדעו שהילד נמצא במצוקה?

למרבה הצער, מתבגרים אינם ממהרים לפנות אל הוריהם כאשר הם במצוקה או סובלים מבעיה כזו או אחרת, הם תמיד יעדיפו לפנות אל חברים או להתמודד עם הדברים לבד. להורים קשה מאוד לזהות מצב בו הילד סובל מבעיה כלשהי, מכיוון שבגיל ההתבגרות ההורים כבר פחות מעורבים בחייו, הם לא לוקחים ומחזירים אותו מבית הספר, לא מגיעים כמעט לאירועים חברתיים, הילד ממעט לשתף אותם במה שקורה בחייו וצריך ממש "לחלוב" ממנו מידע.

אבל יש בכל זאת מספר סימנים שיוכלו להדליק אצלכם נורה אדומה:

 1. שינויים בתיאבון ובמשקל.
 2. פגיעה בריכוז ובהישגים בלימודים.
 3. רוגז ועוינות קיצוניים מעבר למצבי רוח רגילים.
 4. בעיות שינה כגון קשיי הירדמות, סיוטים, עייפות קיצונית או שינה מרובה מעבר למקובל.
 5. סימנים לפציעה עצמית.
 6. התרחקות מחברים ובני משפחה.
 7. תלונות על כאבים שמקורם לא בכאב רגשי ולא גופני.
 8. נטייה לאלימות.
 9. התנהגות אימפולסיבית.
 10. התחברות עם חברים חדשים.
 11. אמירות אבדניות.

טיפול במתבגרים: שיטות נפוצות

כיום קיימות מספר שיטות נפוצות לטיפול במתבגרים, עליכם למצוא את שיטת הטיפול שתתאים לבעיה עמה מתמודד הילד שלכם, זו שתקנה לו את הכלים הטובים ביותר להתמודדות. שיטות הטיפול שונות ומגוונות ולא כל אחת תתאים לכל ילד או לכל בעיה ומצב, לכן יש לבחון אותן היטב ולבחור בזו שהכי תתאים לכם וכמובן לילדכם.

"קיימות מספר שיטות נפוצות לטיפול במתבגרים, עליכם למצוא את שיטת הטיפול שתתאים לבעיה עמה מתמודד הילד שלכם, זו שתקנה לו את הכלים הטובים ביותר להתמודדות"

סוגי טיפול במתבגרים נפוצים

הדרכת הורים: בשיטה זו בעצם אתם אלו שהולכים לקבל כלים והכוונה בכדי ללמוד כיצד להתמודד עם מצבו של הילד. מקובל לבחור בדרך זו כאשר הילד עצמו מסרב לקבל עזרה, להכיר בכך שקיימת בעיה ולא מעוניין לקבל עזרה וטיפול. זהו מצב נפוץ מאוד, לכן כאשר הורים מבינים שעליהם לעזור לילד מכיוון שהוא סובל ממצוקה חברתית, מבעיית התמכרות, בעיית התנהגות, כאשר הם מתקשים להציב לו גבולות, לנהל איתו שיחה מבלי שהיא תסתיים במריבה גדולה, כאשר הילד מסתגר והם לא מצליחים להגיע אליו ועוד – הדרכה הורית היא דרך נהדרת לטפל בבעיה של הילד מבלי לערב אותו בטיפול.

טיפול משפחתי: למרות שהורים רבים יסרבו להודות בכך, הרבה פעמים גם להם יש חלק בבעיה שנוצרה בחייו של הילד. לפעמים הם לא מספיק קשובים לילד, לא מעניקים לו מספיק תשומת לב, לעתים הם חונקים אותו בעודף תשומת לב, יש מקרים בהם הילד סובל בשל רף ציפיות בלתי אפשרי שהוריו מציבים לו בלימודים בפרט ובחיים בכלל. נפוץ מאוד שילדים נקלעים למצוקה כאשר הורה חולה, כאשר הורים נפרדים, כאשר

טיפול פרטני למתבגרים: מדובר במפגשים טיפוליים הזהים למפגשים שאנו המבוגרים מכירים. במסגרת הטיפול האישי ייפגש הילד עם איש מקצוע שיסייע לו להתמודד עם בעיות שונות, כגון: חרדה, דיכאון, קשיים חברתיים, בעיות הסתגלות, גירושי הורים, הפרעות אכילה, ועוד. שיטות הטיפול המקובלות ונפוצות אצל מתבגרים הן: פסיכותרפיה, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית ופסיכודינמית. כיום ניתן למצוא מטפלים שיוכלו לסייע לילדכם אפילו במפגשים שמתקיימים דרך האינטרנט.

טיפול קבוצתי למתבגרים: טיפול שבמסגרתו נפגשת קבוצת בני נוער עם איש מקצוע שמנחה את הקבוצה (במקרים מסוימים המפגשים מנוהלים על ידי שני אנשי מקצוע). טיפול למתבגרים מסוג זה יכול לסייע להם להרחיב את המעגל החברתי שלהם, להכיר בני נוער שיש להם איתם במשותף, ללמוד על יצירת קשרים והתנהגות במצבים חברתיים שונים, להתמודד עם קושי רגשי, להתגבר על ביישנות, תוקפנות, מצבי רוח ועוד. בהרבה מאוד מקרים טיפול קבוצתי מתווסף לטיפול אישי, טיפול משפחתי או לטיפול רגשי כזה או אחר – ולא מסתפקים אך ורק בו.

לסיכום, כאשר הורה חש שהוא מאבד שליטה וגרוע מכך, שהילד עצמו מאבד שליטה על חייו,  סובל מקושי, מצוקה, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים ובאופן כללי נמצא במערבולת רגשית מורכבת שלהורה אין כלים לעזור לו לצאת ממנה – זהו בדיוק הזמן לעצור ולשקול ברצינות טיפול במתבגרים.