טיפול בילדים

ילדים רבים, בכל גיל, סובלים מבעיות רגשיות ונפשיות שונות. זיהוי מוקדם של הבעיה, אבחון פסיכולוגי והתאמתו של טיפול בילדים מתאים, שיעניק לילד תמיכה וכלים להתמודדות, יכולים לסייע לילד שלכם ולכם להתגבר על הקשיים

טיפול בילדים כולל בין היתר טיפול פסיכולוגי וטיפול רגשי לילדים, ויכול לסייע לילדים שהחלו לסבול מחרדות הן עקב חשיפה לחדשות ולמצב הביטחוני, הן עקב אובדן בבית והן עקב בעיות מולדות או התפתחות של הפרעות הקשורות לבעיות אחרות כגון: הפרעת קשב וריכוז.

אחוז ניכר מהישראלים סובל מהפרעות חרדה עקב החיים במדינה סוערת כל כך מבחינה פוליטית, ביטחונית ומדינית. אותו האחוז כולל גם ילדים רבים שמפתחים בעיות רגשיות ונפשיות שונות כתוצאה מהמצב.

כמו אצל מבוגרים, כך גם בקרב ילדים, בעיות רגשיות ונפשיות יכולות לגרום לקשיים רבים, ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם האפשרי.

כאשר התנהלות והתנהגות הילד מראות על מצוקות חברתיות, לימודיות או אישיותיות, חשוב לנסות ולברר את מקורן באמצעות התייעצות עם מומחה בטיפול בילדים, כמו פסיכולוג ילדים, אשר עבר הכשרה ייעודית בתחום.

טיפול בילדים בגיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הוא גיל רגיש מהמון בחינות, ואחת מהן היא הרגישות להתפרצותן של בעיות רגשיות ונפשיות שונות.

טווח רחב של הפרעות החל מסכיזופרניה וכלה בדיכאון, מתחיל בתקופת גיל ההתבגרות ונמשך עד שנות ה-30 לערך.

גם תאונות, תקיפות מיניות ושאר סכנות שאורבות לבני הגיל הזה יכולות להשפיע על נפשו ולהשאיר אותו עם טראומות שדורשות טיפול.

אם התנהגותם של הילדים בגיל ההתבגרות משתנה משמעותית, ולא ניתן להסבירה כשיגיונות גיל הנעורים, כדאי לבחון את האפשרות של אבחון פסיכולוגי כדי לשלול אפשרות לתחילתה של הפרעת נפש.

במידה והתגלתה כזו, חשוב להמשיך במסגרת של טיפול פסיכולוגי לילדים, על ידי פסיכולוג המוסמך לתחום זה ואולי אף לערב פסיכיאטר ילדים.

חשיבותו של טיפול בגילאי הילדות

כפי שכתבנו, לילדים ישנים קשיים על כל מגוון האפשרויות, וכהורה אחד הדברים החשובים להבין הוא שישנם קשיים שעוברים ויש קשיים שנשארים ואף הולכים וגדלים עם השנים.

התערבות טיפולית והתכווננות הורית לעזרה לילד הם קריטיים כאשר מדובר בקשיים "שבאו על מנת להישאר".

לדוגמה, חרדה שמופיעה אצל ילד בגיל 4 ואינה מטופלת ומקבלת מענה הורי מדוייק, עלולה להתפתח עם השנים ובהמשך לייצור קשיי תפקוד וקשיים נוספים.

חשוב לדעת כי התערבות בגיל הצעיר כאשר הקושי החל לצוץ, יכולה לעצור את כדור השלג, לאפשר לילד לאמץ אסטרטגיות טובות שישמשו אותו בהמשך ולחוות את החרדה שלא במלוא הפוטנציאל שלה.

לכן, כאשר ישנם מקרים שבהם המצב לא החריף עד מאוד, חשוב ללכת לטיפול ולהתייעץ עם פסכולוג ילדים על מנת לדעת האם זהו המקרה.

איך מתבצע טיפול בילדים?

טיפול בילדים ומתבגרים כולל הן את הטיפול הישיר בהם באמצעים הקיימים, והן באמצעי טיפול משפחתי שמורכב מייעוץ והדרכת הורים, שיחות הורים לטיפול מול הילד עצמו, תצפיות, וסדרת אבחונים הן להורים והן לילד.

מטרת הטיפולים היא לייצור מעטפת תמיכה מדוייקת על מנת לעזור לילד להתמודד עם האתגרים שעומדים בפניו.

חשוב כי יהיה הדהוד חוזר מהקליניקה לחיי היומיום בכל הקשור לתהליכים רגשיים משמעותיים שהילד עובר, כמו גם התנהגויות ואירועים, כך שהטיפול לא יהיה מנותק מן המציאות והשגרה.

בנוסף, החיבור עם ההורים מאפשר את החיבור אל העולם האמיתי, ותפקידו הוא לתת לפעמים רק תמיכה לתהליך רגשי בחדר הטיפולים ולעיתים תפקידו לחבר את שניהם.

כמו כן, המאפיין השני שייחודי לעולם הטיפול בילדים הוא שבגילאים הצעירים הטיפול (טיפול דיאדי) מתבצע לא בשיחה אלא טיפול במשחק, כאשר המשחק מהווה כדרך של המטפל והילד להציף רגשות, קשיים, אמונות, רצונות, והוא גם הדרך לערוך שינויים והגמשה של רגשות, מחשבות, והתנהגות.

עניין נוסף שחשוב לדעת הוא שבמוסדות החינוך בדרך כלל ישנו פסיכולוג חינוכי או התפתחותי שמגיע לביקורים במקום ובוחן את התקדמות הילדים.

אם ביכולתכם ליצור עימו קשר ולהתייעץ, עשו זאת.

אנחנו באתר אקספרטס אגדנו בשבילכם את כל המידע אודות טיפול בילדים. כאן תוכלו לקרוא אודות סוגים שונים של טיפולים פסיכולוגים לגילאים שונים ולמקרים שונים, תוכלו לזהות סימני אזהרה שדורשים את התערבותו של מטפל מוסמך, ולגלות מתי כדאי לפנות לטיפול בילדים.