טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון הפך לשכיח מאוד בעידן המודרני, בעקבות העובדה שתופעת הדיכאון הופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר

זוהי כבר לא מחלה נדירה של מעטים, אלא צרת רבים הנובעת בין היתר מקצב החיים המודרניים והקשיים המלווים אותם.

סיבות נפוצות לדיכאון

אנשים רבים סבורים שהם "חייבים להצליח" בכל דבר אותו הם עושים ולהיות אהובים ואהודים על ידי כולם, כאשר פחות מכך מתפרש ככישלון הגורר תגובה רגשית ושכלית קשה שאינה מאחרת להגיע – דיכאון.

אנשים שבמשפחתם יש או הייתה היסטוריה של התאבדות, אלכוהוליזם ודיכאון, הם בעלי נטייה או סיכון גדול יותר לסבול בעצמם מדיכאון.

נתון נוסף מראה כי לא מעט אנשים סובלים מדיכאון שאינו קליני, אלא מדיכאון "עונתי" – דיכאון התוקף בעיקר בתקופת החורף, תקופה במהלך השנה בה אנשים נוטים לשהות יותר במרחבים סגורים אשר לעיתים משרים אווירה חשוכה וקודרת.

לא במקרה, רוב מקרי ההתאבדות בעולם נרשמים בחודשים הקרים של השנה.

סוגי הטיפולים כנגד דיכאון

על מנת להתגבר על הקשיים ולהלחם בסיבות אותן פרטנו בפסקה הקודמת, רבים פונים לטיפול בדיכאון שלרוב ניתן באמצעות טיפול פסיכולוגי והן באמצעות טיפול פסיכיאטרי, כאשר שתי השיטות משיגות תוצאות טובות.

תרופות נפוצות

התרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון הן ממשפחות SSRI (כגון פרוזאק, ציפרלקס) ו-SNRI (כגון אפקסור). תרופות אלה מאזנות את רמותיהם של הנוירוטרנסימטורים סרוטונין ונוראפינפרין ועל ידי כך מביאות לשיפור כעבור מספר שבועות של שימוש.

שיטות הטיפול הפסיכולוגי המובילות לטיפול בדיכאון

שיטות יעילות ונפוצות הן:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
  • טיפול אינטר-פרסונאלי (IPT)

בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי מסייעים למטופל לזהות ולנטרל את דרכי החשיבה וההתנהגות השליליות אשר מזינות את הדיכאון (מפורט בהרחבה בהמשך המאמר) ואילו בטיפול אינטר-פרסונאלי המוקד הוא זיהוי וטיפול במערכות יחסים של המטופל אשר עשויות להחמיר את הדיכאון שלו.

טיפול בדיכאון באמצעות נזעי חשמל (ECT)

טיפול המיועד למצבים בהם סוגי טיפולים אחרים נמצאו כבלתי יעילים. במסגרת הטיפול מועבר זרם חשמלי לראש החולה במשך זמן קצר על מנת לייצור פרכוס באופן מבוקר.

בניגוד לעבר, כיום החולה מורדם במהלך הטיפול ולעיתים נעשה שימוש גם בחומרים משתקי שרירים על מנת למנוע נזקים פיזיים.

טיפול בדיכאון בעזרת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

פסיכולוגיים המטפלים כיום בדיכאון מיישמים שני מרכיבים בטיפול: מרכיב התנהגותי ומרכיב קוגניטיבי. מטרת הטיפול בצד ההתנהגותי היא לנסות להביא את המטופל למצב של פעולה – בעיקר כזו המסבה לו הרגשה טובה וסיפוק.

אנשים מדוכאים מסתגרים, מאבדים אנרגיות, תיאבון, חיוניות ובמקרים קיצוניים מאוד – את הרצון לחיות.

הטיפול בצד הקוגניטיבי מתרכז בניסיון להרגיל את המטופל למחשבות חיוביות בניגוד לאלה האופייניות לאדם בדיכאון כגון: "חיי לא ישתפרו אף פעם" או "לעולם לא ארגיש טוב יותר" וכד'.

התהליך הקוגניטיבי בטיפול הוא של ניתוח ושינוי הרגלי החשיבה של המטופל. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול היעיל ביותר כנגד דיכאון.

מחקרים רבים הוכיחו שהטיפול יעיל לעיתים ממש כמו תרופות נוגדות דיכאון הניתנות לאנשים הסובלים מדיכאון חריף במיוחד.

שילוב בין טיפול פסיכולוגי נכון לתרופות נוגדות דיכאון, מניב לעיתים את התוצאות הטובות והמהירות ביותר.

נשים סובלות יותר

תופעת הדיכאון נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. דיכאון בדרך כלל היא תופעה שכיחה בגילאי 18-44, אבל יש כמובן יוצאי דופן, והתופעה קיימת גם בקרב ילדים ומתבגרים.

על פי מחקרים, קבוצת הסיכון הגדולה ביותר העלולה לסבול מדיכאון קליני הם אנשים החיים לבדם בסביבה עירונית.