טיפול באמצעות בעלי חיים

הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם – אבל מסתבר שלא רק הכלב והוא לעיתים הרבה יותר מחבר.

חיות באופן כללי נתגלו כבר במאה ה- 19 כעוזרות בצורה יוצאת דופן ויעילה בטיפול בבעיות אצל בני אדם  – לא רק במגבלות פיזיות כפי שמקובל לחשוב אלא גם נפשיות, התנהגותיות ורגשיות. מטפלים החלו להיעזר בבעלי חיים שונים במהלך טיפולים פסיכולוגיים בבני אדם ולהיעזר בהם לצרכים חברתיים, מוטוריים, לימודיים, נפשיים ורגשיים של בני אדם.

חלק מהבעיות המטופלות כיום בעזרת בעלי חיים הם למשל: הפרעת קשב וריכוז, שיתוק מוחין, פיגור שכלי, אוטיזם, בדידות אצל האוכלוסייה המבוגרת, סיוע עם קשיי למידה ועוד. כל טיפול באמצעות בעלי חיים, יצליח רק במידה והמטופל יהיה קודם כל כמובן אוהב בעלי חיים וידאג לצרכיו הבסיסיים של בעל החיים בו הוא נעזר. בעל חיים רעב, לא נאהב, מוזנח וכדומה, יהיה חסר תועלת למי שמבקש להיעזר בו.

מטפלים ממליצים למטופלים מגוון רב של בעלי חיים תלוי בסוג הטיפול ובאופי המטופל. בין השאר נעזרים כיום ברכיבה על סוסים, באוגרים, ארנבונים, שרקנים, תוכים, ולעיתים נחשים, ולא רק בחיות המחמד ה"קלאסיות" כמו כלב וחתול.

טיפול באמצעות בעלי חיים – למי הוא מתאים?

התשובה היא שכמעט לכולם. נעשה שימוש בבעלי חיים למטרות טיפוליות בעיקר במקרים של ילדים, אבל לא רק ילדים, בעלי קשיים רגשיים, התנהגותיים, פיזיים או נפשיים.

היתרון העצום של חיות הוא בהיותן פתוחות לקבל את כולם (כל אדם) בכל מצב וללא תנאים. הטיפול באמצעות בעלי חיים מאפשר לעקוף המאפיינים של טיפול פסיכולוגי "רגיל" כגון: חוסר אמון באנשים זרים ובמבוגרים בכלל, קשיים ביצירת הסמלה ועוד.

טיפול באמצעות בעלי חיים – איך זה עובד?

הטיפול באמצעות בעלי חיים מאפשר גילוי של רגשות, גם מודחקים ולא מודעים. במהלך הטיפול המטופל נכנס לתהליך בו הוא משליך בהתנהגותו וחוויותיו על התנהגות בעלי החיים, ובצורה זו לומד להתמודד עם מצבים שונים בחייו. בנוסף, המטופל לוקח על עצמו אחריות על בעל החיים ומרגיש אוהב ונאהב. כל אלו תורמים להעלאת הערך העצמי שלו.

טיפול באמצעות בעלי חיים מתבצע על-ידי מטפלים בעלי הכשרה ייחודית בתחום