חרדת ביצוע

כמו שבעבר הלא רחוק טיפול פסיכולוגי נחשב למשהו שיש להתבייש בו, כך היום עדיין קיימות דעות קדומות בכל הקשור לטיפול מיני. אם היום חברה טובה תספר לאחרת באופן הכי טבעי בעולם שיש לה בימי רביעי אחרי המספרה תור אצל הפסיכולוג שלה, הרי כשמדובר בטיפול מיני הדבר עדיין נחשב לטאבו, ולמשהו אינטימי שיש לשמור בינך לבין עצמך.

חרדת ביצוע מי סובל ממנה?

אנשים המגיעים לטיפול מיני בדרך כלל סובלים מבעיות בתפקוד המיני הפיזי, אך כאלה שהמקור שלהם הוא פסיכולוגי לחלוטין. לדוגמא, טיפל בחרדת ביצוע אצל גברים. גבר שסובל מחרדת ביצוע בדרך כלל הגיע למצב הזה או לבעיה הזו בעקבות ניסיון ספציפי מוקדם ולא מוצלח או בגלל רקע משפחתי של לחץ או דעות קדומות בנושא מיניות. גבר כזה מפחד לפתח קשרים עם נשים מחרדת רגע הכניסה למיטה והסיכוי להיכשל, למרות שלכאורה כלפי חוץ הוא בדרך כלל חכם, יפה, מצליח ומקובל בחברה.

ההגדרה הפסיכולוגית

לחרדת ביצוע יש הגדרה פסיכולוגית – פרוידיאנית הקשורה לחרדת סירוס ותאוריה של הואגינה הנשית הבולעת את איבר המין הגברי, אבל רוב הפסיכולוגים לא מתייחסים אליה יותר מדי במהלך טיפול פסיכולוגי מיני אלא נוטים להעניק יותר משקל במהלך הטיפול לחוויה האישית של המטופל, לניסיון המיני הקודם שלו ולרקע המשפחתי שלו. רובם מאמינים במידה רבה של צדק, שהתיאוריה הפרוידיאנית לא ממש תעניין את המטופל המודאג שנכנס למרפאתם. עוד על טיפול פסיכולוגי תוכלו לקרוא כאן.

טיפול בחרדת ביצוע

פסיכולוגים ומטפלים מיניים בדרך כלל מעודדים טיפול משולב של גוף ונפש. במקרים לא מעטים הם מטפלים בבעיות הרגשיות במקביל למתן תרופות לעידוד הזקפה, גם אם הבעיה באופן ברור לא פיזיולוגית נטו, וזאת בכדי לעודד את המטופל כבר בשלב ראשוני מאד של הטיפול ו"להוכיח" לו שהטיפול בדרך הנכונה. הטיפול המיני הנכון בחרדת ביצוע אם כן, בעצם עושה חיבור מושכל בין הראש לבין איבר המין.

בניגוד למקובל לחשוב, מטפלים מיניים רבים בדרך כלל לא נוהגים לשלוח מטופלים עם חרדת ביצוע לטיפול בשיטת הסרוגייט ולו בגלל העובדה שזהו טיפול בתשלום שלא יכול לדמות מצב אמיתי. מטפלים מיניים מחפשים כאמור לחזק מינית ורגשית את המטופל שלהם באמצעות קשר אינטימי אמיתי ולא בעזרת טיפול שהוא בסופו של דבר מלאכותי ולא משקף מצב אוטנטי.