חרדות אצל ילדים

מה ההבדל בין פחד לחרדה אצל ילדים? מה גורם לחרדות אצל ילדים? והכי חשוב – כיצד ניתן לטפל בחרדות ואיך הורה צריך לנהוג כאשר הילד שלו חווה התקף מסוג זה?

איך מזהים חרדות אצל ילדים?

חרדות אצל ילדים נראות כפחד שאיבד את גבולות ההגיון.

ילדים חשים את הפחד באופן מלא, ולכן אין להם את ההבנה כי הם סובלים מחרדה.

הם בטוחים שהחששות העמוקים שלהם באמת עלולים להתרחש ולכן להורים יש תפקיד מכריע בזיהוי החרדה ובפנייה לעזרה מקצועית.

איך ניתן לעזור לילדים שסובלים מחרדות? צפו בסרטון:

החרדות הללו מופיעות על גבי קשת רחבה של מרחבי החיים:

  • חרדה חברתית אצל ילדים קשורה בתפקוד החברתי ובתפיסת העצמי.
  • חרדת נטישה אצל ילדים עלולה להתפתח אל מול ההורים וללוות את הילד במהלך השנים קדימה.
  • חרדת בחינות מופיעה בגילאים בוגרים יותר, כאשר רמת הלימודים עולה וכדומה.
    כמו כן, ניתן לפתח חרדות שונות, כמעט בכל תחום, כמו לדוגמא: חרדות מפעילות מוטורית מסוימת, או חרדה משהות באזור מסוים, כאשר האפשרויות הן רבות ומאוד אישיות.

חרדות אצל ילדים מכניסות אותם למעגל סגור בו החרדה פוגעת בנפש במקום לשמור עליה, ובכך יוצרת מחשבות, רגשות והתנהגויות שפוגעות באיכות חייו של הילד ומגבילות את מרחב התנועה הפיזי והרגשי שלו בעולם.

החרדה יוצרת פחד נוסף שלא היה קיים לפני התפתחות החרדה והוא הפחד מפני תחושת החרדה.

כך ילדים מפחדים מכל מה שמעורר את הפחד הגדול ותחושת חוסר האונים ולכן חשוב לעזור להם לצאת מהמעגל הסגור הזה.

אחת הדרכים לסיוע בכך היא בעזרת טיפול פסיכולוגי לילדים, שבעזרתו ניתן לברר האם הילד סובל מחרדה אמיתית, מה היקפה וכיצד היא משפיעה עליו?.

בנוסף, הטיפול מאפשר לילד ולהוריו מרחב לביצוע שינוי איטי כדי להבין את המקור לחרדה שהתפתחה, ובכוחות משותפים עם ההורים, לעזור לילד להתמודד טוב יותר ולהתחזק.

טיפול בחרדות אצל ילדים בלילה

מצב של חרדה בלילה עשוי להיות מלווה גם בחרדה יום יומית, אך בלילה הוא יתבטא בקשיי הרדמות ויקיצות מרובות ובלתי נעימות.

גם כאן חרדה ותגובת פאניקה אצל ההורים עשויה להחריף את התופעה, מכיוון שאצל הילד מתפתחת ההנחה שהפחדים הם אמיתיים, אפילו אם מדובר בפחד מפני מפלצת שמתחבאת בארון.

מלבד השינוי ההתנהגותי הנדרש גם מן ההורים, אפשר ללמד את הילד להתמודד עם הפחד באמצעות טכניקות הרגעות או משפטים שיאפשרו לו להגיב לגורם המפחיד ולגרש אותו. איך להתמודד עם סיוטים בלילה אצל ילדים?

איך משפיעות החרדות על ילדים בגיל הרך?

חרדות אצל ילדים יוצרות פחד כפול: הילדים חוששים מהמקור לחרדה ולאחר תקופה גם מתחילים לפחד להיכנס למצב בו החרדה מציפה אותם.

לכן, חשוב מאוד לעזור לילדים הסובלים מחרדות, מפני שהם כמעט ולא יכולים לעזור לעצמם אל מול פחד עמוק כל כך, ושנית, כי חשש זה יכול עם השנים לגדול ולהתפשט אל מרחבים נספים.

אם ילדכם סובל מחרדה או התקפי חרדה, דעו כי ניתן לעזור לו באופן משמעותי אשר ישפר את איכות חייו.

חרדות אצל ילדים מכניסות אותם למעגל סגור בו החרדה פוגעת בנפש במקום לשמור עליה, ובכך יוצרת מחשבות, רגשות והתנהגויות שפוגעות באיכות חייו של הילד. החרדה יוצרת פחד נוסף שלא היה קיים לפני כן, והוא הפחד מפני תחושת החרדה עצמה

האם פחדים אצל ילדים יהפכו לחרדות?

פחדים אצל ילדים, כמו גם חרדות, הם תופעה טבעית מאוד והם חלק מההתפתחות התקינה של ילדים.

לדוגמא, חרדת זרים היא בין החרדות הראשונות שמופיעות כבר בגילאי הינקות ויש לה חשיבות הישרדותית והגיונית.

לנפש יש יכולת לבסס פחד וחרדה על מנת לשמור על שלמות הגוף ושלמות הנפש.

שימו לב אם הפחד משפיע על שלוותו הכללית של הילד, חשבו האם הפחד מפריע לשגרת יומו ולתפקודו והאם תגובותיו קיצוניות והוא חש מצוקה גדולה כאשר עולה הנושא ממנו הוא חושש?

תשאלו את עצמכם האם הילד מפתח דפוס המנעותי כך שלא ייצטרך להתמודד עם הפחד? אלו הן הנורות האדומות המעידות על חרדה משמעותית ובמקרים כאלו כדאי לפנות אל פסיכולוג ילדים על מנת להתייעץ, לקבל הדרכה ולטפל בילד במידת הצורך.

האם גם ילדים סובלים מהתקפי חרדה?

התקפי החרדה אמנם נפוצים פחות בגילאים הצעירים, אך הם בכל זאת קיימים גם אצל ילדים, ואצל בני נוער הם יופיעו אף יותר.

בזמן התקפי חרדה אצל ילדים, תחושת החרדה עולה באופן פתאומי ומשפיעה על הגוף ועל החשיבה וכתוצאה מכך, ההתנהגות הופכת קיצונית וללא שליטה. הסימפטומים זהים לאלו של המבוגרים: דופק מהיר, רעידות, קשיי נשימה, הזעה, לחץ בחזה, סחרחורת, צמרמורת, תחושה של סכנה, בלבול, ניתוק מהמציאות ואיבוד שליטה. אצל ילדים יופיע גם בכי והיצמדות למבוגר קרוב.

לעיתים קשה להבחין ביניהם לבין התקפים אחרים כגון התקף זעם, התקף על רקע בריאותי או הפרעת התנהגות.

איך ההורה צריך להתייחס?

חרדות ילדים גורמות לילדים לחיות באמונה שמשהו רע ואיום עלול להתרחש. על מנת לעזור להם, חשוב להעזר ברגישות ועדינות רבה, לקבל את הפחדים שלהם ולא לבטל את חששותיהם.

טיפול בחרדות אצל ילדים הוא כזה שמאפשר תמיכה ולא תחושת נטישה. דרך ההתייחסות של ההורה אל החרדה היא גורם מאוד משמעותי בהעצמתה או הרגעתה.

השיקוף שהילד מקבל אודות החרדה שלו הוא משמעותי מאוד ובא לידי ביטוי בתחושה שהילד שואל את עצמו האם מזלזלים בתחושותיו.

ילד ששומע את הסביבה מטילה ספק או מתייחסת בציניות כלפי החרדה שלו, ירגיש לא בטוח ולא מוגן, ובמצב כזה החרדה רק תתגבר.

במצבי חרדה, חשוב לאפשר לילד מרחב מכיל ומקבל ולהשרות על הילד רגישות, הכלה, נתינת חום, הבנה של הפחד, ואף הזדהות עם הפחד.

התייחסותו של ההורה אל החרדה היא אחד הדברים המרכזיים בהם עוסקים בטיפול פסיכולוגי לחרדות ילדים.

פסיכולוג ילדים והדרכת הורים לטיפול בחרדות אצל ילדים

הבשורות הטובות בנושא, הן שהעולם הטיפולי עבור חרדות אצל ילדים מאוד מפותח. ישנו מגוון טיפולים רחב, הכולל בין היתר: טיפול פסיכולוגי מותאם לילדים, תרפיות באומנות וטיפולי CBT, הידועים גם כטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים.

טיפול בחרדות אצל ילדים יכול לווסת את התחושות, להוריד את סף החרדה ולאפשר להורה ולילד מרחב תקשורת מעצים ותומך בנוגע לפחדים.

טיפול בחרדות אצל ילדים מתרחש בכמה ערוצים:

  1. הדרכה הורית – על מנת לייצר תגובה הולמת, תומכת ומעצימה, כמו גם החלטות משותפות לגבי התנהלות בבית או במסגרת החינוכית אם צריך. במסגרת הדרכת הורים תנהלו שיחות בהן תנסו להבין מה מקור החרדה של הילד, תנסו להבין אם משהו בהתנהלות שלכם מגביר את החרדה או גורם לה וגם תקבלו עצות מקצועיות להפחתת רמת החרדה אצל הילד.
  2. עבודה ישירה מול הילד בתרפיה במשחק או בטיפול קוגניטיבי התנהגותי – תלוי במאפייניה של החרדה. פסיכולוג ילדים יכול לאבחן מהו הקושי הרגשי שגורם לילד להיות חרדתי. חשוב מאוד לטפל על ידי פסיכולוג בחרדות חמורות ומתמשכות, בגלל שילד שסובל מחרדות יכול גם להפוך למבוגר חרדתי וזה מצב שכדאי לנסות למנוע אותו ככל שניתן. הפסיכולוג ישוחח עם ההורים וגם עם הילד והטיפול המתאים יותאם לילד בהתאם לגיל שלו, לסוג החרדה ולסיבה שלה.

התהליך המרכזי מול הילד הוא לייצור מרחב בטוח בו אפשר לגעת בחששות, לדבר ולעבד אותם, כמו גם לבחון את החשש והקשר שלו למציאות ולאפשר לילד לאמץ תפיסה גמישה יותר בנוגע לחרדה שמפעילה אותו.

כאשר הילד מסוגל לאמץ גמישות זו, זו היא דלת הכניסה להוריו ולכל גורמי התמיכה שסביבו הנרתמים לעזור לו להפחית את החרדה ולהכניס במקומה חשיבה מודעת ועוגני ביטחון.

אל תהססו: לקביעת פגישת ייעוץ אונליין עם פסיכולוגים מומחים, לחצו כאן >>

אולי יעניין אותך גם: