חרדה

חרדה היא מצב נפשי המתאפיין בתחושות טורדניות של פחד, עצבנות ודאגה. חרדות מוכרות לכולנו מחיי היומיום שלנו כאשר אנו ניצבים בפני אתגרים או מצבים מלחיצים, והן אינן מהוות בהכרח בעיות נפשיות ורגשיות

כאשר החרדה היא נקודתית והולמת את הסיטואציה, היא מהווה תגובה נורמאלית. מתקבל על הדעת כי נחוש דאגה לפני מבחן חשוב או פחד בטרם ניתוח שעלינו לעבור. אלא שלעתים החרדה היא כללית, מתמשכת או נטולת פרופורציה, והיא פוגעת בתפקודו ובאיכות חייו של האדם.

במקרה כזה ניתן לדבר על הפרעת חרדה ועל התקף חרדה. הסימפטומים של הפרעת חרדה כוללים לעתים קרובות, בנוסף על התסמינים הרגשיים שתוארו לעיל, גם תסמינים סומאטיים, כגון:

  • מתח בשרירים
  • דפיקות לב מואצות
  • בטן מתהפכת
  • הזעה
  • כאב ראש
  • תשישות

הפרעת חרדה

"הפרעת חרדה" היא שם כולל לקבוצה של בעיות נפשיות ורגשיות, הקשורות כולן באותם רגשות של פחד ודאגה. הפרעה נפוצה מקבוצה זו היא הפוביה, אשר בה רגשות אלו מעוררים בתגובה לגירוי, אובייקט או סיטואציה ספציפיים. כאשר הגירוי המפחיד הינו בני אדם אחרים או מצבים חברתיים, מדובר בחרדה חברתית, הפרעה המאופיינת בחשש משיפוט שלילי של אחרים או השפלה בפניהם.

הגירוי מעורר החרדה עשוי להיות גם אירוע מלחיץ מן העבר אשר האדם אינו מסוגל להשתחרר מהשפעותיו. מצב זה מכונה הפרעת דחק פוסט-טראומטית. בניגוד לפוביה, בהפרעת חרדה מוכללת, החרדה הינה מתמשכת ואינה קשורה לגירוי מסוים שניתן להתמקד בו, אלא מלווה את האדם בתפקודו היומיומי.

סוג מוכר נוסף של הפרעת חרדה הוא הפרעת פאניקה. הפרעה זו מאופיינת על ידי התקף חרדה עוצמתי וקצר מעת לעת, אשר מלווה לעתים קרובות בתסמינים פיזיים כגון רעד, סחרחורת, בחילה וקשיי נשימה.

טיפול בחרדות

ניתן לטפל ביעילות בהפרעת חרדה, הן באמצעות פסיכותרפיה והן באמצעות תרופות. סוג נפוץ של טיפול פסיכולוגי להפרעה זו הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT. בשיטת טיפול זו, המטרה היא לזהות את דפוסי החשיבה הקשורים להופעת החרדה ואת התגובות לסיטואציות מעוררות חרדה ולשנותם.

טיפול תרופתי שכיח להפרעת חרדה הינו באמצעות תרופות פסיכיאטריות ממשפחת SSRI. תרופות אלו, כגון פרוזאק וציפרלקס, מעלות את רמתו של נוירוטרנסמיטר בשם סרוטונין, הקשור בתחושות של דיכאון וחרדה.