מצא מומחה לייעוץ אונליין

התקף חרדה

התקף חרדה הוא התקף בעל מאפיינים פיזיים מובהקים שבדרך כלל לא ניתן לחזותו מראש. בין התסמינים הנפוצים להתקף חרדה ניתן למנות: הזעת יתר, דפיקות לב מואצות, רעידות, תחושת חנק, רצון להקיא וסחרחורות

מקורו של ההתקף הוא במערכת הסימפתטית, אחת מן המערכות העתיקות ביותר באבולוציה של האדם, אשר נועדה להפעיל את הגוף בזמן מצוקה על ידי מנגנון "ברח או הלחם" (Fight or Flight).

לעיתים גם מערכת זו "מפספסת" ובמצב זה אנחנו חווים התקף חרדה גם במצבי מנוחה כאשר אין שום סכנה שמרחפת מעלינו. יחד עם זאת, הרגישות להתקף חרדה עשויה לעלות בתקופות של לחץ ומתח. נתון מעניין הוא שכ-50% מן האוכלוסייה יחוו התקף חרדה כזה או אחר במהלך חייהם, והתופעה קיימת גם בגילאים צעירים, כאשר ניתן לראות גם התקפי חרדה אצל ילדים או בני נוער.

אילו סוגים של התקפי חרדה קיימים?

התקף חרדה קל

התקף חרדה קל הוא התקף המגיע לשיאו תוך שתיים עד חמש דקות ולאחר מכן, היקף הסימפטומים החמורים כמו למשל, קוצר נשימה, פוחת.  כאמור, התקף חרדה קל הוא נפוץ מאוד ולעיתים קרובות מדובר בחוויה לא נעימה, אך כזו שאינה חוזרת על עצמה. מכיוון שלרוב מדובר במצב פתאומי, יש כאלו המכנים אותו גם בשם "התקף פאניקה".

כפי שניווכח בהמשך, התקף חרדה קל עשוי להחמיר להתקף חרדה קשה אשר מזין את עצמו. לכן, אם ההשפעה של התקף חרדה קל נמשכת מעבר לכמה ימים, אסור להקל בכך ראש ויש לפנות לטיפול.

התקף חרדה מתמשך

התקף חרדה מתמשך הוא מצב שבו המצב החרדתי נמשך לאורך זמן רב יותר. מנגד, הסימפטומים עשויים להיות קלים יותר ולכן לא תמיד נהיה מודעים לכך שמדובר בהתקף חרדה שהתקבע אצלנו.

לעיתים רק המחשבה על סיטואציה מלחיצה עשויה לעורר את הסימפטומים מחדש, ומקרה כזה ניתן לייחס להפרעת חרדה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שהפרעת חרדה אינה בהכרח תואמת את המציאות. לדוגמה, מי שחווה התקף חרדה בזמן נהיגה במכונית, עשוי לפחד מלשוב ולנהוג אף על פי שהאירוע לא בהכרח יחזור על עצמו.

התקפי חרדה קשים

כאשר התקפי החרדה חוזרים על עצמם ומלווים בתופעות לא נעימות הפוגעות בשגרת החיים הרגילה, נהוג להתייחס אליהם כהתקפי חרדה קשים הדורשים טיפול מיוחד.

למרבה הצער, המערכת הרפואית לא תמיד בנויה להתמודד עם התקפי החרדה האלו, ואנשים המגיעים לבית חולים לאחר סדרה של התקפי חרדה או התקף חרדה קשה במיוחד, משוחררים לביתם בטענה כי "הכול בראש" מכיוון שלא נמצאה אצלם שום תופעה רפואית פיזית שעשויה לגרום לסימפטומים מהם הם סובלים.

סימפטומים נוספים

מלבד התסמינים הפיזיים להתקף חרדה, הם עשויים להיות מלווים גם בסימפטומים קוגניטיביים. לדוגמה, האדם עשוי לחשוב שהוא משתגע או להגיד לעצמו "זה לא קורה לי", ולעיתים אף נדמה לו שהוא צופה בעצמו מבחוץ. במקרה ובו האדם נמצא בסביבה שאינה מוכרת לו או בקרב אנשים זרים, עשויות להתלוות להתקף גם תחושות של מבוכה וחוסר אונים.

התקף חרדה בשינה

התקפי חרדה בשינה הם אמנם רק חלק קטן מכלל התקפי החרדה (כ-10%), אבל עבור רבים מדובר בחוויה מפחידה במיוחד. התקף חרדה בשינה מתרחש לרוב בתחילת הלילה אך לא בשעת חלום, אלא בין השלבים השני והשלישי של מחזור השינה.

כמו התקפי שינה בזמן ערות, גם התקפי חרדה בשינה נמשכים זמן קצר יחסית, עד כ-10 דקות. בדרך כלל לאחר התקף השינה קשה לחזור ולהירדם.

התקף חרדה בשינה עשוי להיות קשור לגמילה מתרופות הרגעה ובראשם תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים כגון ווליום, כמו גם שימוש באלכוהול או סמים הפוגעים באיכות השינה. גם התקף חרדה בשינה עשוי להתפתח להתקף חרדה הגורם לסובלים ממנו לפחד מהרדמות שמה החוויה הלא נעימה תחזור על עצמה.

איך להתמודד עם התקף חרדה?

בדרך כלל מטפלים בפחד מהתקף חרדה נוסף (כלומר, בשלב בו קיימת כבר הפרעת חרדה) באמצעות טיפול פסיכולוגי התנהגותי (CBT) שמטרתו להבין את מקור הפחד ולשנות את האופן בו מתייחסים אליו. ניתן גם לחשוף את האדם לסיטואציה המלחיצה באופן הדרגתי.

טיפול אחר מתרכז בטכניקות הרגעה כמו למשל דמיון מודרך או מדיטציה. ניתן גם לשלב תרופות נוגדות דיכאון וחרדה כגון אלו ממשפחת ה-SSRI (ציפרלקס היא המוכרת ביותר מביניהן), אך זהו אמור להיות קו הגנה נוסף ולא תחליף לטכניקות הטיפול האחרות.

אולי יעניין אותך גם: