היבטים רגשיים בתהליך פונדקאות להורים המיועדים

תהליך הפונדקאות מאפשר להורים המיועדים להגשים חלום ולהביא ילדים לעולם. זהו תהליך יחסית ממושך ומורכב הכרוך בלא מעט אתגרים עבור ההורים המיועדים, יש לתהליך גם היבטים רגשיים שחשוב להתייחס אליהם בהתאם. בין אם אתם הורים הטרוסקסואלים המתכננים להביא ילד לעולם בהליך הפונדקאות בארץ או בחו"ל ובין אם אתם מתכננים להביא ילד לעולם עם בן זוג מאותו מין, חשוב להתמודד עם ההיבטים הרגשיים המאפיינים את התהליך בעזרת אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים

היבטים רגשיים בתהליכי הפונדקאות

ההחלטה לעבור תהליך פונדקאות כדי להביא ילד לעולם אינה פשוטה. הורים הטרוסקסואלים הבוחרים בתהליך הפונדקאות כדי להגשים את חלום הילד, לרוב מגיעים תשושים לאחר ההתמודדות הקשה עם קשיי פוריות. לפני שההורים המיועדים בוחרים בפונדקאות הם מנסים באופן טבעי להביא ילד לעולם, אך הם מתאכזבים פעם אחר פעם כאשר מתגלים קשיים שונים. ההורים נאלצים לפנות לגורמים רפואיים כדי להתחיל בטיפולי פוריות, זהו תהליך ממושך ומתיש, לא מעט זוגות חווים בעיות ביחסים בתקופה זו בגלל המתח הנפשי הרב, האכזבות הרבות לאורך הדרך, האבחונים הרבים שיש לעבור, הבדיקות המתישות ועוד.

ראוי לציין כי הגורמים שהובילו את ההורים המיועדים לפנות לפונדקאות הם בעלי השפעה עצומה על הזוג המיועד, במיוחד על האישה. חשוב לזכור כי לידה טבעית נתפסת כחלק בלתי נפרד מחייה האישה ומהותה, בישראל מעודדים את ההורים להביא ילדים לעולם, והלחץ החברתי משפיע פסיכולוגית על ההורים המיועדים. נשים רבות, וגם לא מעט גברים, שאינם מצליחים להביא ילד לעולם באופן טבעי בגלל בעיות פריון מתמודדים עם מצוקה נפשית כבירה ועם תחושות דחק ואובדן, דימוי עצמי ירוד ורגשות אשם.

מערכת יחסים בתהליך פונדקאות

לפני שמתחילים תהליך פונדקאות מומלץ להורים המיועדים לעבד נכון את ההשלכות הרגשיות של קשיי הפוריות, ורק לאחר מכן לעבור לאפשרויות אחרות כדי להפוך להורים. כמו כן, בתהליך הפונדקאות מעורבים גורמים אחרים, ובראש האם הנושאת. בלידה טבעית ההורים המיועדים מתמודדים עם האתגר בינם לבין עצמם, אך בתהליך הפונדקאות יש אם נושאת ומערכת היחסית הופכת למשולשת על כל המשתמע מכך.

האם המיועדת עלולה לפתח רגשות קנאה כלפי האם הנושאת, הגבר עשוי לחוש שהוא אינו מעורב בתהליך מאחר והוא חווה בדרך בלתי אמצעית את ההריון, לכן הוא עלול להתקשות בהתחלה בקשר עם התינוק. החוויה האינטימית של תקופת ההריון והלידה אינה קיימת אצל ההורים המיועדים בגלל תפקידה של האם הנושאת, לכן חשוב שההורים המיועדים יבינו את התהליך, יקבלו תמיכה נפשית מהסביבה ומגורמים מקצועיים ויהיו ערים ורגישים זה כלפי זו.

גם המעבר להורות כרוך באתגרים רבים, אין בית ספר להורות, לכן ההורים המיועדים מתמודדים את היבטים רגשיים מורכבים וקשים יותר. כדי להימנע מבעיות בתהליך הפונדקאות ולאחריו יש לשמור על יציבות זוגית, תקשורת פתוחה וכנה, ובהתאם לצורך כדאי לפנות לגורם מקצועי כדי לעבור אימון זוגי, טיפול פסיכולוגי או טיפול אחר.