הורות משותפת

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחויות ולשינויים השונים שחלו במושג המשפחה, וכיום נפוצים יותר ויותר מודלים שונים של הורות ומשפחות אלטרנטיביות, ביניהן משפחות שעברו גירושים וההורים מגדלים את ילדיהם בבתים נפרדים, משפחות חד הוריות בהן הילד נוצר מתרומת זרע, משפחות גאות ומשפחות שנוצרו במודל של הורות משותפת.

הורות משותפת היא מצב בו גבר ואישה בוחרים להביא יחד לעולם ילד ביולוגי משותף, תוך שהם חיים בבתים נפרדים ואין ביניהם קשר רומנטי. בחלק מהמקרים מדובר בגבר ואישה רווקים ובמקרים אחרים בגברים הומוסקסואלים הנמצאים בזוגיות, אשר בוחרים להביא ילד לעולם עם אישה נוספת, במודל של הורות משותפת.

כיום, עם הפתיחות ההולכת וגדלה בחברה הישראלית למשפחות במודלים שונים, יותר ויותר אנשים פונים למסלול זה של הורות משותפת, ובוחרים בה כדרך שלהם להקמת משפחה. אך הורות משותפת, כמו כל הורות אחרת, טומנת בחובה לא מעט אתגרים וקשיים שונים, חלקם קשיי הורות וזוגיות כמו כל משפחה, אך חלק מהבעיות הן מיוחדות ומאפיינות את המודל הספציפי הזה.

קשיים של הורות משותפת

הבחירה בהורות משותפת היא לא בחירה פשוטה, עבור כל הצדדים במשוואה. אמנם ישנן כיום יותר ויותר משפחות אלטרנטיביות, אך הרוב הדומיננטי יותר הוא זה של משפחות במבנה המשפחתי המסורתי – אבא, אמא וילדים, והמשפחות האלטרנטיביות עדיין נתקלות בקשיי הסתגלות וקבלה לחברה.

יחד עם זאת, עבור מי שלא רוצה לוותר על חלום ההורות, ובמיוחד זוגות חד מיניים, מודל ההורות המשותפת הוא אופציה טובה מאוד בעלת יתרונות רבים. אך מהם האתגרים אותם חווים הורים במודל זה?

תהליך ההורות המשותפת כרוך בלא מעט חששות, קשיים נפשיים ורגשיים ואתגרים שונים, החל בשלב הבחירה, דרך מציאת השותף להורות, ועד להתמודדות היומיומית עם גידול הילד.

הקשיים הרגשיים, כאמור, מתחילים כבר בשלב הבחירה והיציאה לדרך, הדורש, בהרבה מקרים, הכרה בכך שהשעון הביולוגי אינו עוצר ומחכה למי שעדיין לא נמצא בזוגיות, כך שבקרב נשים הבוחרות בכך, החלום להורות והבחירה בהורות משותפת משמעה גם ויתור על חלום הזוגיות הקונבנציונלית, זו שהצטיירה עד כה בדמיונן, והכרה במציאות הנוכחית.

בהמשך הדרך דורש מודל זה מציאת בן זוג מתאים לתהליך, שותף להורות. זהו גם כן שלב לא פשוט הכולל חיפושים מתמשכים ומפגשים רבים, עד שמוצאים את האדם המתאים ביותר. ובהמשך, כשנמצא שותף או שותפה מתאימים, מדובר בהתאמה "על הנייר", בשטח זוהי מערכת יחסים מורכבת, שמשמעותה יצירת משפחה חדשה בתהליך מעט מלאכותי (לפחות בתחילת דרכו), עם אדם זר לחלוטין.

בהמשך הדרך צפויים קשיים ולבטים נוספים: איך מתמודדים עם תגובות החברה והמשפחה? איך מגדלים ילד בשני בתים? מי משלם על מה? איך מתמודדים עם נושאים כמו כעס או קנאה במשולש המשפחתי? איך מאזנים בין שני סגנונות הורות? ומה קורה כשאחד מהשותפים מוצא זוגיות רצינית ואדם נוסף נכנס למערך? כיצד מתגברים על חוסר איזון הורי, כשבבית אחד יש שני הורים והורה אחד בבית השני? דילמות אלו ונוספות מתווספות כמובן לקשיים הרגילים של הורים והורות, הקשורות לחינוך ולקבלת החלטות.

קבלת תמיכה מקצועית

על מרבית השאלות והנושאים (כמו למשל – הסדרי ראייה, שינה והסדרים כלכליים) ניתן להתמודד באמצעות חתימה על הסכם הורות משותפת אצל עו"ד, המניחה את היסודות להתנהלות הורית תקינה ומאוזנת, אך כדי להתמודד עם הקשיים הרגשיים והפסיכולוגיים של מודל ההורות המשותפת, רצוי מאוד להיעזר בשירותי תמיכה מקצועיים כמו למשל הדרכת הורים או טיפול פסיכולוגי.

תמיכה מסוג זה יכולה ללוות את ההורים כבר בשלבי החיפוש וההכרויות, דרך ההריון והלידה ולמעשה לאורך כל הדרך, ולהעניק להורים כלים מקצועיים להתמודדות ולפתירת משברים. כך, בנקודות בהן נתקלים בחוסר הסכמה או פערים גדולים מדי, יכולים השותפים להורות להיפגש עם הגורם המייעץ, לדון בבעיות ולנסות לגשר על הפערים.

בנוסף, השימוש בטיפול פסיכולוגי לא חייב לשמש רק ברגעי המשבר אלא לשמש ככלי עזר להתמודדות היומיומית עם גידול הילדים באופן כללי ועם קשיי ההורות המשותפת בפרט, באמצעים של פתיחת ערוצי תקשורת והידברות, ייעוץ הורי ועוד.

אין ספק כי הורות משותפת היא פתרון נפלא עבור אנשים שרוצים להגשים את חלום ההורות בדרך משלהם, גם אם לא מצאו זוגיות או מנועים ביולוגית מהבאת ילדים. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שמדובר בתהליך מורכב בעל קשיים ודילמות הייחודיים לו, חלקם צפויים חלקם פחות, אשר ייעוץ והדרכה מקצועיים עשויים לסייע באופן משמעותי להתמודדות עמו ועם קשיי ההורות האחרים שבדרך.