מצא מומחה לייעוץ אונליין

הדרכת הורים אונליין

אתם רוצים לתת לילדים שלכם את הטוב ביותר. אתם רוצים להעניק להם משפחה תומכת, מעצימה ומאושרת. איך עושים את זה? לפעמים זה נראה כל כך מסובך. לפעמים זה כל כך מתסכל ומבלבל. אף אחד לא לימד אתכם איך לעשות את זה – לשם כך נועדה הדרכת הורים. כאן באתר ניתן לתאם ייעוץ ראשוני אונליין עם מדריכי ומדריכות הורים מומחים, שיסייעו לכם להתגבר על קשיים, אתגרים וגם לבחור את דרך הטיפול המתאימה ביותר לילדכם

הדרכה הורית עוסקת בתקשורת, בהצבת גבולות ברורים, התמודדות עם אתגרי הורות "רגילים" לילדים בגילים שונים, ובנוסף, מסייעת בזמנים של בעיות ומשברים ומסייעת מאוד להורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

איך הדרכת הורים יכולה לעזור כחלק מטיפול פסיכולוגי לילדים? צפו בסרטון:

מה המטרה של הדרכה הורית?

הדרכה הורית נועדה לתת להורים כלים שיסייעו להם בהתמודדויות יום יומיות עם הילדים. לא מדובר דווקא בילדים עם הפרעות התנהגות מיוחדות או בילדים עם צרכים מיוחדים או במשפחות שעברו טראומה, אלא גם בהתמודדויות "רגילות" ומוכרות כמו: הצבת גבולות, התפרצויות זעם, מריבות ותסכולים.

מטרתה של הדרכה הורית – להפוך את החיים בבית לנעימים יותר, את ההורות לברורה ונינוחה יותר ואת תהליך הגדילה של הילדים לבריא יותר.

מומחים להדרכת הורים באתר Experts:

מיכל וימר

מיכל וימר

מטפלת מוסמכת באמנות ופסיכואנליטיקאית לאקאנינית
הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים, תרפיה באמנות לילדים ובני נוער בגישה דינמית, טיפול למבוגרים בגישה פסיכואנליטית

אסנת גרתי

אסנת גרתי

פסיכולוגית קלינית ומנהלת מרכז גרתי לטיפול רגשי ברעננה
פסיכולוגית קלינית מומחית בעלת ניסיון של 20 שנה בקליניקה ובמוסדות שונים בטיפול פסיכולוגי לילדים ונוער, מטפלת CBT והדרכת הורים

ריקי מרקביץ יעקבס

ריקי מרקביץ יעקבס

פסיכולוגית קלינית לילדים ולמבוגרים ומטפלת CBT בתל אביב
פסיכולוגית קלינית, העובדת עם אוכלוסיה מגוונת (ילדים ומבוגרים), מתמחה בטיפול בחרדות, הפרעות קשב וריכוז, הדרכת הורים, ויסות רגשי, דימוי וערך עצמי, מערכות יחסים ומשברי חיים

לרשימת כל המומחים להדרכת הורים לחצו כאן >

לא לימדו אותנו להיות הורים

כיוון שלא לימדו אותנו להיות הורים, אנחנו לא תמיד מודעים לאופן שבו אנו פועלים ולמלכודות הרבות שאנחנו עלולים למעוד בהן כשאנחנו מנסים לתת לילדים שלנו את הטוב ביותר שאנו יכולים.

פעמים רבות אנו כהורים מבולבלים ולא בטוחים כיצד עלינו לנהוג.

כאן באה לידי ביטוי הדרכה הורית, אשר מסייעת לנו לענות על שאלות, להפיג ספקות ולרכוש כלים להתמודדות עם אתגרי ההורות השגרתיים שכל הורה והורה נתקל בהם.

הדרכת הורים או טיפול רגשי לילד?

תהליכי טיפול רגשי לילדים מלווים לרוב בהדרכת הורים: הפסיכולוג נפגש עם הילד אחת לשבוע, לומד את אישיותו וצרכיו הטיפוליים, ובמקביל פוגש את ההורים ללא הילד פעם או פעמיים בחודש: במפגשים אלו, המטפל מקבל מההורים מידע שעוזר לו להבין טוב יותר את התמונה השלמה ומספק להם עיצות להתמודדות עם הילד בבית בהתאם להכרותו עם הקשיים והצרכים של הילד. השילוב של טיפול רגשי לילד והדרכת הורים מניב תוצאות מטיביות.

אולם קיימים גם מצבים בהם הדרכת הורים היא יעילה ומספקת גם ללא טיפול לילד. כך בין השאר אצל ילדים שמסרבים להגיע לטיפול, ילדים עד גיל 5-6, או ילדים עם בעיות התנהגות בבית הדורשות בעיקר ייעוץ והקניית כלים להורים. ההורים לומדים איך להתמודד עם התנהגות הילד ולסייע לו בהתמודדות שלו.

הדרכה הורית בקבוצה – או פרטנית?

הדרכה הורית יכולה להתקיים במסגרת קבוצתית או במסגרת פרטנית – פנים אל פנים. בתהליך קצר וממוקד למדי תוכלו לקבל ידע וכלים על שלבי ההתפתחות של הילד, על הצרכים השונים שיש לו בכל שלב וכך להבין את התנהגותו טוב יותר.

הדרכה הורית מלמדת אותנו כיצד אנחנו, כהורים, יכולים לתמוך ולסייע כדי להפוך את שגרת הבית שלנו לנעימה יותר.

הדרכת הורים פרטנית – אפשר גם אונליין

הדרכת הורים פרטנית מתקיימת במסגרת מצומצמת של הורים ומדריך או מטפל והיא מאפשרת סביבה אינטימית ובטוחה יותר להורים להביע את עצמם ואת החששות שלהם.

לעיתים יש מבוכה להעלות סוגיות העולות בבית בפני קבוצה שלמה ולעיתים הורים זקוקים להנחיה מדויקת יותר עבורם, כדי ליצור אווירה משפחתית נעימה, עם פחות עימותים ושיתוף פעולה מירבי.

הדרכת הורים פרטנית יכולה להתקיים במפגש פנים-אל-פנים או אונליין, באצמעות שיחות וידאו או Zoom, ותעזור לכם להתמודד טוב יותר עם סדר היום בסיטואציות כמו: התארגנות הבוקר, התארגנות לקראת שינה וגם עם שיעורי בית וסידור החדר.

הדרכה זו גם תסייע לכם להציב גבולות בצורה יעילה ונעימה יותר, להגיב נכון להתנהגויות מפריעות, לזהות מאבקי כוח ולצאת מהם ולהתמודד היטב עם מריבות בין אחים.

במה עוד הדרכה זו תסייע? ביצירת הסכמים ועמידה בהם, הפיכת הילדים למעורבים בתחזוקת הבית, הבנה של כיצד אתם מענישים (אם בכלל) ומציאת חלופות מכבדות ויעילות יותר, כמו גם גיבוש עמדות בסוגיות של גיל ההתבגרות.

המלצות להתמודדות

כהורים, יש לכם את היכולת לסייע ולהקל על הילד שלכם ועל עצמכם. אם אתם חווים קשיים, התלבטויות, חילוקי דיעות בין ההורים, אל תתקעו עם הקושי.

כאן באתר תוכלו לבחור פסיכולוג או פסיכולוגית ולקבוע פגישת ייעוץ ראשוני אונליין. הייעוץ ייתן לכם כיוון ראשוני להתמודדות והכוונה להמשך הטיפול או ההדרכה במידת הצורך.

 

הדרכת הורים לגיל הרך

הדרכת הורים לגיל הרך נועדה עבור הורים לילדים צעירים המתמודדים עם התמודדויות ספציפיות לשנות הילדות הראשונות.

מחקרים הראו כי הדרכה זו נמצאה ככלי יעיל לטיפול בילדים קטנים. הדרכה כזו מומלצת מאוד כיוון שהיא יכולה להביא לשינוי חיובי בזמן קצר יחסית.

ההדרכה מעצימה את ההורים ואת מקומם במשפחה, מסייעת בבניית סמכות הורית ומחזקת את ההורות. הדרכת הורים לגיל הרך הכרחית כחלק מתהליך טיפולי רגשי בילד, במיוחד בילדים צעירים.

אילו נושאים עולים במהלך ייעוץ פסיכולוגי להורים?

קשיים בקבלת גבולות, ביטחון עצמי נמוך, בעיות שינה והרדמות, מריבות בין אחים, קשיי התנהגות בכלל והתפרצויות זעם בפרט, קשיים בהתמודדות עם תסכולים.

הדרכת הורים לגיל הרך יכולה לעזור גם בקשיים סביב משברים רגילים לחלוטין כמו מעבר למסגרת חדשה וקשיי הסתגלות, מעבר דירה, גמילה, הולדת אח, או משברים קשים יותר כמו התמודדות עם מחלה, גירושין או מוות.

הדרכת הורים בבית עם מדריכת הורים

הדרכת זו כשמה כן היא – מתרחשת בסביבה הבטוחה והמוכרת – בית המשפחה. מטרתה להעניק להורים כלים להתמודדות עם דילמות, שאלות וקשיים במשפחה.

במהלך הדרכת ההורים הביתית נוצרת אפשרות להתבונן על ההתנהלות השגרתית של ההורים ולזהות דפוסים ואופני התנהלות שגויים.

ניתן לתאם צפייה בבית המשפחה או במסגרת החינוכית של הילדים בזמן אמת. לפעמים שיחה עם הילדים עצמם תורמת מאוד לתהליך.

ייעוץ ראשוני והדרכת הורים אונליין – איך זה עובד? לחצו כאן >>

איך שיטה זו מסייעת?

השיטה מחזקת את התא המשפחתי, את התקשורת בין בני המשפחה, את הסמכות ההורית ואת הדרך החינוכית, במיוחד כי מתרחשת במקום הבטוח והנוח ביותר עבור ההורים.

התהליך מאפשר שינוי ניכר ומהיר יחסית בתקשורת ובאווירה המשפחתית. כבר לאחר מספר קטן של מפגשים אפשר להבחין בתוצאות החיוביות.

הדרכת הורים למתבגרים

גיל ההתבגרות הוא שלב מעבר חשוב ומכיל קשיים שונים הקשורים למעבר מילדות לבגרות:

  • הרצון לעצמאות אל מול התלות בהורים.
  • הרצון להתבלט בלימודים ובחברה.
  • יצירת זהות ייחודית אל מול הרצון להשתייך ו"להיות כמו כולם".

מפגשים ראשונים עם בני המין השני, אהבה ראשונה ואף אהבה נכזבת. כמו כן, ההתמודדות עם השינויים הפיזיולוגיים והרגשיים שבאים בעקבותיהם יוצרים קונפליקטים הקשורים לדימוי הגוף, לדימוי עצמי ולגיבוש הזהות המינית.

זוהי תקופה סוערת בפני עצמה, שלעיתים יכולה להוביל למצוקות רציניות.

הדרכת הורים למתבגרים מאפשרת להורים למתבגרים או לילדים רגע לפני גיל ההתבגרות לרכוש כלים יעילים וגישות בונות שיעזרו לילדיהם לעבור את התקופה הגועשת הזו בשלום.

היא מיועדת הן למצבים נורמטיביים לגיל זה והן למצבים שחורגים מהנורמה כמו בעיות בדימוי הגוף הגורמות להפרעות אכילה, בעיות התנהגות אצל ילדים ונוער העלולות להתפתח לעבריינות, דיכאון או חרדה שעלולים להחמיר ואף להוביל לאובדנות.

הדרכת הורים למתבגרים יכולה לשמש לכם כלי חשוב ומשענת יציבה כדי שתוכלו לתמוך בילדכם בצורה הטובה ביותר בשלב מעבר חשוב זה בחייהם.

התהליך מאפשר שינוי ניכר ומהיר יחסית בתקשורת ובאווירה המשפחתית. כבר לאחר מספר קטן של מפגשים אפשר להבחין בתוצאות החיוביות

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים הם ילדים הסובלים מבעיות פיזיולוגיות, התפתחותיות, התנהגותיות או רגשיות מתמשכות ודורשות טיפול מיוחד ושונה מזה הנדרש עבור ילדים אחרים בני גילם.

מדובר, לדוגמה, בילדים עם שיתוק מוחין, אוטיזם ותסמונת אספרגר, תסמונת דאון, פיגור, הפרעות קשב וריכוז וקשיי למידה אחרים וילדים בעלי תסמונות אחרות.

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מתמודדים עם לחצים ואתגרים גדולים הרבה יותר מאלו שחווים הורים לילדים בריאים.

הורים אלו גם אינם פטורים מהעומס והלחץ השגרתי של טיפול בבית ובשאר המשפחה. כיוון שמדובר בעומס כרוני, הורים אלו נמצאים בסיכון גבוה לשחיקה פיזית ונפשית, לדיכאון, חרדה, כאבי גב ושורה ארוכה של בעיות נוספות.

ייעוץ להורים לילדים עם צרכים מיוחדים מסייע להורים לבנות ולשמר קשר ותקשורת איכותיים בתוך המשפחה – עם הילד בעל הצרכים המיוחדים, עם אחיו ואחיותיו ועם בן או בת הזוג.

היא גם עוזרת לבנות מודל נכון של הורות כלפי הילדים, שכל אחד מהם זקוק לגישה שונה מהוריו.

הדרכה זו מסייעת להורים להתמודד נכון עם העומס והלחץ על ידי בניית שגרה נכונה ויעילה, עוזרת בהפגת דאגות וחששות מהעתיד, עוזרת לאתר נקודות חוזקה ומשאבים סמויים ועוד.

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים היא משענת חשובה עבור הורים לילדים עם צרכים מיוחדים ויכולה לשמש גלגל הצלה למשפחה שלמה.

הדרכה וייעוץ פסיכולוגי להורים לילד המתמודד עם הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז ברמות שונות אצל ילדים יכולה להציב אתגרים מורכבים ובלתי צפויים עבור ההורים.

זו הסיבה שקיימת הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז.

ההדרכה מספקת הכוונה מקצועית המסייעת להורים ללמוד אודות התופעה שממנה סובלים ילדיהם ולהתמודד טוב יותר עם התסמינים וההשלכות שלה.

זוהי הדרך הטובה ביותר לעזור לילדים עם הפרעות קשב וריכוז – ללמוד אודות מצבם בצורה מעמיקה ולפנות לאיש מקצוע שידריך כיצד לתמוך בילדים בצורה טובה יותר.

הדרכת זו יכולה להתקיים בקבוצות או בצורה פרטנית ולעתים יכולה להתרחש גם בבית המשפחה.

הורים רבים משתפים שקבוצת ההורים מסייעת להם להתמודד טוב יותר עם האתגרים ואילו הורים אחרים מעדיפים הדרכה אישית וליווי פרטני.

לאחר למידה אודות הפרעת קשב וריכוז ופיתוח ערוץ תקשורת איכותי עם הילד, ההדרכה מסייעת לבנות לוח זמנים יומי או מסגרת אחרת המתחשבת בקשיים של הילד ובצרכים הספציפיים שלו.

כך בונים מסגרת תומכת לילד, שתסייע לו להתרכז ללמוד למרות הקשיים שהוא מתמודד איתם.

ייעוץ הורי והדרכת הורים אונליין בזום – פשוט לפגוש מומחים

אנחנו יודעים שכאשר אתם נתקלים בקשיים הקשורים לגידול ילדים, זה לא תמיד קל למצוא בייביסיטר, זמן, לצאת מהבית ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. הדרכת הורים אונליין, באינטרנט, היא דרך נוחה ופשוטה לקבל כלים, הכוונה וסיוע – מהבית.

תוכלו לקבל ייעוץ הורי מקצועי מרחוק בזום (ZOOM), עם מומחים שיעזרו לכם להתמודד עם קשיים ואתגרים כמו: הפרעות התנהגות, התקפי זעם אצל ילדים, הצבת גבולות, סמכות הורית, בעיות הסתגלות, מריבות בין אחים, הפרעות קשב וריכוז, גמילה מחיתולים, ועוד.

לקביעת הדרכת הורים וייעוץ ראשוני אונליין עם מטפלים מומחים – לחצו כאן >>

אהבתם? שתפו:

עודכן בתאריך: 7 בדצמבר 2021