הגדלת חזה והשפעות פסיכולוגיות

לשינויים פיזיים בעקבות ניתוחים להגדלה של החזה ישנן השלכות פסיכולוגיות והתנהגותיות שיכולות כאמור להיות חיוביות או שליליות. נשים בוחרת לבצע ניתוחים אלו מכמה טעמים, חלקם בריאותיים, חלקם רגשיים והנפוצים ביותר קשורים לדימוי עצמי, לרצון לשפר את ההערכה העצמית ותחושת הנשיות

ניתוח הגדלת חזה נחשב להליך פלסטי רווח, אך יש לו השפעות פסיכולוגיות לעיתים חיוביות ולעיתים גם שליליות. על מנת להימנע ממשברים ואכזבות לאחר ניתוח ההגדלה, יש להעמיק בסיבות האמיתיות לביצוע הניתוח. כל שינוי דרמטי בחיים נושא עימו השפעות על הגוף ועל המצב הפסיכולוגי.

לשינויים פיזיים בעקבות ניתוחים להגדלה של החזה ישנן השלכות פסיכולוגיות והתנהגותיות שיכולות כאמור להיות חיוביות או שליליות. נשים בוחרת לבצע ניתוחים אלו מכמה טעמים, חלקם בריאותיים, חלקם רגשיים והנפוצים ביותר קשורים לדימוי עצמי, לרצון לשפר את ההערכה העצמית ותחושת הנשיות.

מי צפויה להתאכזב ומדוע?

חלק מהנשים מבצעות ניתוחים להגדלת החזה כדי "לתקן" או "לשפר" את המראה שלהן, מצב העלול אצל חלק מהנשים, לפגוע בדימוי העצמי. מחקרים של פסיכולוגים באשר להשפעות שיש לניתוחים הנ"ל מצביעים על כך שנשים שמגיעות לניתוח עם דימוי עצמי נמוך ומאמינות כי ההליך יוכל להביא לשינוי דרמטי בעולמן, הן אלו שהכי צפויות להתאכזב מהתוצאות וההשפעות של הניתוח על מצב הרוח והביטחון האישי שלהן. לעיתים נדרש אבחון פסיכולוגי טרם הניתוח לגילוי המצב הבריאותי הנפשי של המטופלת ובפרט האם מדובר בדיכאון.

מועמדות טובות לניתוחי הגדלת חזה

במצבי דיכאון ישנה נטייה למצוא פיתרון מהיר למצב, כאשר מומחים בתחום מדגישים שוב ושוב כי ניתוחי הגדלת חזה אינם מהווים פיתרון למצבים נפשיים רגשיים, ואלו חייבים להיות מטופלים טרם מתקבלת ההחלטה לבצע כל הליך פלסטי שעשוי לגרור אחריו השפעות פסיכולוגיות כאלה ואחרות. המועמדות הטובות ביותר לניתוחים אלו, מבחינת הנושא של דימוי עצמי, הם נשים עם הערכה גופנית ועצמית גבוהה אשר מבינות כי הניתוח הוא בסך הכול אמצעי לחיזוק ושיפור הביטחון העצמי ודימוי הגוף.

ניתוחים פלסטיים כאמצעי לשיפור הביטחון העצמי?

חשוב להבין כי ניתוחים פלסטיים בכלל הם אינם הכלי הבלעדי שסביבו תקום ותיפול ההערכה העצמית. נשים עם מומים שונים בחזה או עם בעיות סימטריה, יכולות לשפר בצורה ניכרת את ביטחונן העצמי בעקבות הניתוח וכן לשנות את חייהן לטובה. נשים שמרגישות כי החזה שלהן קטן נופלות תחת קטגוריה יותר מורכבת משום שגודל החזה והתאמתו ברמה הפרופורציונאלית לגוף הם לא אחת עניין סובייקטיבי בלבד. פסיכולוגים מדגישים כי ניתוחים אלו הם לא תרופת פלא בשום צורה שהיא ואין ביכולתם לתקן את כל הפגמים והליקויים של המועמדת לניתוח.

הערכת המצב הנפשי טרם הניתוח

אבחון פסיכולוגי טרם הניתוח יכול אם כן למנוע לא מעט עוגמות נפש ולחדד בפני המועמדות את התכלית האמיתית שבגינה הן למעשה מעוניינות לבצע הגדלה של החזה.

יותר ויותר מנתחים פלסטיים מבלים זמן רב כיום בהערכת המצב הנפשי של המועמדות לניתוח בניסיון לבחון את המצב הפסיכולוגי שלהן ואת סיבת הרצון כאמור לבצע את ההליך. יש להדגיש כי כל מועמדת שברצונה לבצע ניתוח חזה ומתמודדת עם בעיות רגשיות ונפשיות לפני הניתוח, חייבת לטפל בעצמה עוד לפני תחילת ההליך.