דיסתימיה: דיכאון בתפקוד גבוה

מה זה דיסתימיה? דיסתימיה (דיכאון בתפקוד גבוה) היא מצב נפשי המאפיין אנשים בעלי מצב רוח ירוד במשך רוב שעות היום, כאשר ייתכנו ימים של הפוגה. מדובר בהפרעה מתמשכת של לפחות שנתיים, אך בגילאים צעירים יותר ובמיוחד בגיל ההתבגרות, לעיתים מספיקה אפילו שנה, אם כי הסימפטומים קשורים יותר לעצבנות

ניגוד לאנשים השקועים בדיכאון עמוק שמפגינים סיפטומים חריפים והתפקוד היום יומי שלהם נפגע בצורה חמורה, אנשים שסובלים מדיסתימיה מסוגלים לשמור על תפקוד גבוה בכל מה שקשור להתנהלות היום יומית, ובכלל זאת עבודה, ניהול חיי משפחה ופעילויות חברתיות.

מהם התסמינים?

לפני הכול, חשוב להדגיש שלמרות שהסימפטומים אינם חמורים כל כך, עשויה לחול החמרה הדרגתית במצב אם האדם אינו מקבל טיפול. עשויים לחול גם שינויים בעוצמת הסימפטומים בהתאם לשעות היום (דווקא בערב תיתכן החמרה).

מלבד מצב רוח ירוד, מתקיימים גם סימפטומים ספציפיים יותר כגון: הפרעות אכילה (אכילה מרובה או חוסר תאבון), הפרעות שינה (מעט מדי שעות שינה או שינה מרובה), עייפות כללית. לעיתים קרובות האדם יעיד על יותר ביקורת עצמית כלפי עצמו ותחושה של חוסר ערך או חוסר ישע.

כאמור, הסובל מדיסתימיה אמנם יוכל לבצע פעולות יום יומיות ולעיתים קרובות גם לשמור על מראית עין של מצב רוח טוב כלפי חוץ, אך בפנים הוא ירגיש מרוקן ויעשה אך ורק את הפעולות המינימליות שהוא צריך לבצע  "על אוטומט".

אבחון

האבחון המקצועי נעשה על ידי פסיכיאטר אשר שואל את הנבדק שאלות שונות ובוחן את ההיסטוריה הרפואית שלו.

לפני שקובעים כי קיימת דיסתימיה, יש לשלול הפרעות נפש אחרות ובכלל זאת דיכאון קליני (מג׳ורי), הפרעות פסיכוטיות, דיכאון כחלק מהפרעה דו קוטבית, דיכאון עקב שימוש בתרופות או סמים ודמנציה.

יש גם לשים לב שלעיתים האדם לא יעיד בהכרח על דיכאון, אך יהיה ניתן להבין כי הוא סובל מכך על פי הסימפטומים האחרים שהוא מדבר עליהם ("דיכאון מסווה").

אבחון עצמי

אדם החושש כי הוא סובל מדיכאון שהוא יותר ממשהו זמני או רגיל, צריך לשאול את עצמו האם הסימפטומים הבאים מופיעים אצלו:

  1. קושי לחוות הנאה מפעולות שפעם הייתה בהן הנאה רבה כגון מפגשים עם המשפחה? (תופעה הידועה גם כאנהדוניה).
  2. תחושה כללית של עצבות שאינה קשורה לדבר ספציפי.
  3. חוסר מנוחה גם כשאין כביכול דברים אחרים לעשות.
  4. חשיבה שלילית באופן כללי, הרבה ביקורת עצמית וראיית העולם דרך משקפיים שחורים.
  5. לחילופין, תיתכן שאיפה חזקה לפרפקציוניזם וששום דבר אינו טוב מספיק.
  6. תחושה של זעם פתאומי מצטבר שאינו פרופורציונלי לסיטואציה ולא מוכר מן העבר.
  7. דאגות אובססיביות המעסיקות ללא הרף.

דיסתימיה וציפרלקס

אנשים רבים בעלי מצב רוח ירוד פונים לטיפול תרופתי באמצעות כדורים כמו ציפרלקס או פרוזק. למרות שזהו עשוי להיות טיפול יעיל, הוא כשלעצמו אינו מספיק, ובכל מקרה רצוי להיות במעקב אצל פסיכיאטר אשר יוכל להתאים למטופל את התרופות הספציפיות המתאימות לו במינונים הנכונים.

טיפול בדיכאון בתפקוד גבוה

הטיפול בדיסתימיה מתחלק לשניים: טיפול תרופתי כפי שציינו מקודם וטיפול טבעי באמצעות פסיכותרפיה או פסיכודינמיים.

טיפול טבעי

הטיפול הטבעי ובעיקר הפסיכותרפי (באמצעות פסיכולוג או פסיכותפריסט) נשען על מציאת שורש הבעיה והסיבות שהביאו אליה. לדוגמה, אירוע לא  נעים מן העבר או קונפליקט עם אדם קרוב.

לעומת טיפול פסיכותרפי, טיפול פסיכודינאמי (כגון טיפול סי בי טי) מתמקד בשינוים התנהגותיים ותפיסת העולם של המטופל לחיזוק הערך העצמי והתמודדות עם חרדות ולחצים פנימיים וחיצונים.

טיפול משולב

התוצאות מראות כי טיפול משולב המורכב מטיפול תרופתי וטיפול טבעי משיג בסופו של דבר את התוצאות הטובות ושומר על מצב רוח יציב אצל המטופל לאורך זמן.