דיכאון

כל אדם חש עצוב או מדוכדך לעתים. מצב זה הינו לרוב זמני וחולף ואין לו השפעה משמעותית על תפקודו של האדם. אצל אדם הסובל מהפרעת דיכאון – או דיכאון קליני – הסיפור שונה. דיכאון מסוג זה הוא מתמשך, חריף ועשוי להביא לפגיעה קשה בתפקוד היומיומי, ולעתים גם לאיבוד הרצון לחיות. אחוז ניכר מבין האנשים שנטלו את חייהם סבלו מדיכאון קליני

שכיחותה של הפרעת דיכאון נמצאת בעלייה מתמדת, בעוד הגיל הממוצע להתפרצותה הולך ויורד. הגיל השכיח להתפרצות דיכאון הינו בין 20 ל-30, אך הוא עלול להיות קיים גם אצל ילדים.

ההפרעה יכולה להיות מתונה יחסית, כמו במצב של דיכאון בתפקוד גבוה, המכונה דיסתימיה, ויכולה להיות חמורה עד כדי פגיעה משמעותית בתפקוד (דיכאון מג'ורי).

הסובל מדיכאון קליני עשוי לחוות אפיזודה אחת או יותר של דיכאון במרווחים שונים. הדיכאון יכול גם להתלוות להפרעות נפשיות אחרות כמו לדוגמה: הפרעה דו-קוטבית ("מניה -דפרסיה"). כמו כן, דיכאון חריף עשוי להיות גם דיכאון פסיכוטי בו מעורבים לדוגמה מחשבות שווא (דלוזיות) כמו אשמה או פרנויות.

דיכאון קליני

במקרים רבים, אדם הסובל מדיכאון קליני אינו מודע לחומרת מצבו ולכן לא יפנה לטיפול מיוזמתו. לעיתים קרובות, בני משפחתו וחבריו הקרובים של האדם הסובל מדיכאון שמים לב לשינוי חד בהתנהגותו והם אלו אשר מפנים אותו לטיפול.

מכיוון שאין בדיקות מעבדה פשוטות שיכולות להעיד באופן חד וברור על דיכאון קליני, ניתוח מצבו של האדם הדיכאוני נעשה בעיקר על פי דיווחו העצמי במסגרת שיחה עם פסיכולוג קליני או פסיכיאטר. במקרה שבו נדרש טיפול של פסיכיאטר ילדים, לעיתים ניתן להשתמש באבחון בו מעורבים גם אמצעים חזותיים כמו ציורים או איורים.

יחד עם זאת, חשוב לציין שבמקרים מסוימים כמו דיכאון הנמשך יותר משבועיים, יש לשלול סיבות פיזיות העשויות לגרום לתסמינים הדומים לאלו של דיכאון. למעשה, תרופות מסוימות יכולות לגרום לדיכאון או להחריף מצב דכאוני קיים כחלק מתופעות הלוואי שלהן.

דיכאון – תסמינים

דיכאון קליני מתבטא בקשת רחבה של סימפטומים, מעבר לתחושה הבסיסית של עצב. סימפטום רגשי חשוב נוסף, פרט לדכדוך, הוא אנהדוניה – אובדן היכולת ליהנות. ייאוש ובדידות גם הן תחושות שכיחות בקרב הסובלים מדיכאון.

אובדן מוטיבציה הוא מאפיין מרכזי של דיכאון. לעתים קרובות אנשים הסובלים מדיכאון מתקשים להניע את עצמם לכדי ביצוע של פעילויות שגרתיות, אשר הופכות למטלות.

הם נוטים להיות נטולי אנרגיה ובעלי רמת פעילות נמוכה, עד כדי קושי לצאת מהמיטה בבוקר. דיכאון משתקף בדפוסי חשיבה אופייניים המזינים אותו, כאשר פסימיות וחוסר אונים הן תפיסות שכיחות.

על פי רוב, לאנשים הסובלים מדיכאון דעה שלילית ביותר על עצמם, והם נוטים לייחס כישלונות לעצמם והצלחות ליד המקרה.

לדיכאון תסמינים פיסיים, דוגמת בעיות בשינה ובתיאבון, כאבים שונים, בעיות בעיכול ועייפות מתמדת.

האם אני סובל מדיכאון?

אחת הבעיות שמקשות על הסובלים מדיכאון לגשת לטיפול, היא שמתוך קריאה של הסימפטומים קשה לאדם להבין האם הוא סובל מדיכאון.

גם כאשר קיימת התאמה לסימפטומים הקליניים ולתסמינים, דיכאון הוא תחושה שקיימת ברקע כל הזמן. אנשים עם דיכאון יכולים לצחוק, להפגש עם אנשים, ללכת לעבודה ולשטוף כלים, ולכן כל הזמן מנקרת בהם השאלה האם עונים להגדרה הזו.

אם על אף היכולת להציג חזות מתפקדת, יש בך תחושת ריקנות או תחושה שמשהו "לא מניע" כמו שצריך, אם המטלות שהיית רגיל לעשות הופכות לקשות יותר ודורשות יותר משאבים לביצוע, כדאי לך לבדוק האם מדובר בדיכאון ולחפש טיפול עבורו.

אולי יעניין אותך גם: