דיכאון לאחר לידה: טיפול CBT

נשים רבות שיולדות, אינן בדיוק מוכנות למצבן החדש כגון חוסר שינה והתמודדות עם הטיפול בתינוק, לחץ סביבתי ועוד. לרוב זה קורה בלידה הראשונה. החרדה שלפעמים מקננת בלב הנשים ההרות, מורגשת יותר לאחר לידת התינוק. רבות מהנשים חוות דיכאון לאחר לידה. מדוע זה קורה להן? רופאים טוענים כי מדובר בדיכאון קליני שהוא מעבר לדכדוך או סתם תחושת דיכאון חולפת וקטנה. למעשה, שיעור הנשים הסובלות מסימפטומים אלה, הוא בשיעור של 8-15% מכלל האימהות. הסימפטומים, מתאימים יותר לנשים חודש עד לחצי שנה לאחר הלידה.

כאשר נראים הסימפטומים של דיכאון לאחר לידה, יש לפנות מיד לטיפול. יש לשים לב לגבי מתן תרופות אנטי דיכאוניות לנשים אחר לידה שמניקות, על מנת לא לפגוע בתינוק. עדיף אמא בריאה ללא דיכאון, מאשר אמא דיכאונית. לרוב עדיף לטפל באם באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT, מאשר בתרופות, היות והאם יכולה לחוש תחושות אשמה לגבי ההנקה והטיפול בתינוקה, מה שעשוי להעמיק את הדיכאון יותר.

תמיכה מצד המשפחה חשובה לאם הנמצאת בדיכאון לאחר הלידה

כאשר המשפחה נמצאת לצד האם הנמצאת במצב של דיכאון לאחר לידה היא חשובה, כך שניתן לסייע בטיפול התינוק, על מנת להקל ולהוריד ממנה את העומס. במקרים קיצוניים, האם עצמה יכולה להוות סיכון לתינוק, כאשר האדישות לתינוק היא חלק מתופעות קיצוניות של תסמיני הדיכאון. יש להחליט את החלטות הנכונות, אם מצד המשפחה הקרובה והרופא.

יש לדאוג ככל שניתן לרווחת האם בכל תקופת הדיכאון, על מנת שתקופה זו תעבור בשלום

פסיכותרפיה – טיפול בשיחות יהיה יעיל וחיוני לנשים הסובלות מתופעת דיכאון לאחר לידה. יש לוודא, כי הטיפול מלווה תמיכה וליווי של האם,  אבל במיוחד תמיכה חברתית והעצמה של המסוגלות ההורית. יש לשם לב כי ההתקשרות בין האם לתינוק רק תתעצם אם לטובת האם ואם במיוחד גם לטובת התינוק. אחת הסיבות שיש לטפל בתופעה זו מיד, היא בריאותו הנפשית של התינוק והתפתחותו התקינה.

עידוד ושינוי דפוסי חשיבה בטיפול בדיכאון לאחר לידה

יש לדעת, כי פריון, הריון ולידה, הינם נושאים חשובים בשלבי ההתפתחות של כל אדם בוגר ולכן קיימות משמעויות פסיכולוגיות עמוקות. רוב הזרקורים מופנים להיבט הרפואי של תהליכי ההיריון והלידה, אבל פחות תשומת לב ניתנת להיבט הפסיכולוגי. רופאים רבים לא חשים כי קיימת בעיה בקרב אימהות של דיכאון לאחר לידה ויש לטפל בתופעה זו ככל המוקדם.

כאשר מתחילים בתכנית טיפול בדיכאון לאחר לידה, בשיטת CBT, המטפל ישנה את דפוסי החשיבה השליליים של האם. טיפול זה גורם לאם להתנסות חדשה חיובית יותר, מה שיקדם את ההליכים של שינוי ויקל על מצוקת האם.