דיכאון בהריון

דיכאון בהריון או דיכאון טרום לידה הוא תסמין המאפיין אחת מעשר נשים בהריון בממוצע. על אף שעל חלק מההריוניות נאמר כי הן זורחות בהריון, עבור אחרות הריון היא תקופה קשה פיזית ורגשית. התשישות הנלווית להריון, השינויים הפיזיים וההורמונליים, חששות בהריון והחששות מהעתיד לבוא יוצרות עומס רגשי.

בקרב נשים שחשות שאין להן עם מי לחלוק את העומס הזה, או שיש להן נטייה גנטית מראש לדיכאון או להפרעות נפשיות נוספות כדוגמת הפרעה אובססיבית קומפלוסיבית, הפרעת חרדה וכו', קיים סיכון להתפתחותו של דיכאון במהלך ההריון.

דיכאון בהריון – סימפטומים

רבים מהסימפטומים של דיכאון בהריון מזכירים דברים שקורים כמעט לכל אשה הרה מדי פעם, אבל כמו תמיד בכל מה שקשור לתחום הטיפול הנפשי, מה שקובע האם מדובר בהפרעה או לא, הוא משך הזמן שבה היא מתרחשת ברצף והאם מתקיימים לפחות 5 מתוך 9 סעיפים באופן שוטף לאורך התקופה:

  1. איבוד עניין בפעולות יומיומיות או תחושה שכלום לא מהנה יותר
  2. תחושה ריקה, עצובה או מדוכדכת במהלך רוב היום כל יום
  3. בכי או רצון לבכות כל הזמן
  4. תחושה שהכל מעצבן או מטריד באופן קיצוני
  5. תחושה של חרדה
  6. קושי להתרכז
  7. אנרגיות נמוכות או עייפות שאינה משתפרת גם לאחר מנוחה
  8. תחושות מציפות של אשמה, חוסר ערך או חוסר אונים
  9. תחושה שלחיים אין ערך

השפעה על העובר

על פי מחקרים, נשים שסובלות מדיכאון בהריון נוטות יותר להשתמש בחומרים שמסכנים את התפתחות התינוק כגון אלכוהול סמים וטבק, ועל כן נוטות לסבול יותר מסיבוכים הקשורים להריונות כדוגמת הפלות, לידות מוקדמות, ולידה של תינוקות במשקל נמוך.

הסימפטומים של דיכאון בהריון, מקשים על האם להתמודד עם היומיום הלא פשוט גם כך של הריון, אך גם מקשים עוד יותר לקבל החלטות חשובות כמו למשל לבצע בדיקות שעלולות להציף תחושות אשמה נוספות או להגביר את רמת החרדה. כך למשל הן יכולות להחליט לוותר על בדיקת מי שפיר או להחליף אותה בבדיקה אמינה פחות כמו בדיקת דם, רק כדי להמנע מלחץ מיותר.

בנוסף, אם לא מטפלים בו כיאות, דיכאון בהריון עלול להתפתח בסבירות גבוהה לכדי דיכאון לאחר לידה, דבר העלול לפגום בשלב ההקשרות בין האם והתינוק.

מחקרים מראים כי ילדים לאמהות שסובלות מדיכאון הינם בעלי סיכון מוגבר לפתח דיכאון בעצמם, כתוצאה משילוב של סביבה ותורשה. בילדים אלו נמצאו שינויים במבנה האמיגדלה, החלק במוח האחראי על ויסות רגשי וויסות לחץ וכנראה ששינויים אלו מגדילים את כניסת לקבוצת סיכון.

טיפול בדיכאון בהריון

בדיכאון בזמן הריון ניתן לטפל בשיטות הנפוצות לטיפול בדיכאון – טיפול באמצעות טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון (CBT) או טיפול תרופתי, או בשילוב ביניהם. אחת הבשורות המשמחות הנוגעות לטיפול בדיכאון בהריון היא שעל פי מחקרים, אחוזי ההצלחה שלו גבוהים למדי ונעים בין 80-90%.

ישנם נוגדי דיכאון מבוססי סרוטנין (SSRI), שבטוחים ללקיחה במהלך ההריון ואינם משפיעים על העובר. ניתן לקחת אותם במהלך ההריון ולהמשיך בטיפול לאחר הלידה, על מנת למנוע סיכון להתפתחות דיכאון לאחר לידה. מחקרים מוכיחים כי אף ניתן להניק בזמן לקיחת SSRI מבלי שיהיו לכך השלכות על הילוד.

למעשה, ישנם גם מספר טיפולים אלטרנטיביים כדוגמת מסאג'ים ודיקור, אשר סייעו לשפר את מצבן של נשים הסובלות מדיכאון טרום לידה.