דיכאון אחרי לידה

"ילדים זה שמחה" אומר השיר הידוע ואכן, ברוב המקרים זה כמובן נכון. אבל לעיתים, התקופה הראשונה שאחרי הלידה מאופיינת במשבר פסיכולוגי – רגשי מצדה של היולדת, משבר שזכה לשם המקצועי "דיכאון אחרי לידה" בגלל נפיצותו.

איכות האינטראקציה בין האם לרך הנולד חשובה מאד להתפתחותו העתידית של הילד, כך לפחות הוכח במחקרים לא מעטים שנעשו בנושא, ולכן אם האם הטרייה שרויה בדיכאון בתקופה חשובה זו, זה עלול בהחלט לפגוע בהתפתחותו הרגשית של הילד וכמובן פוגע ביכולתה של האם עצמה לתפקד כראוי ולהעניק לתינוק את היחס והטיפול להם הוא זקוק.

דיכאון אחרי לידה מאופיין בעצבות, ריחוק, עצבנות, אי שקט, חוסר שינה ועוד. במקרים נדירים וללא טיפול בזמן, עלול הדיכאון להתדרדר עד לכדי פגיעה פיזית בתינוק ומחשבות אובדניות מצד האם, אם כי מקרים אלה נדירים וטיפול הניתן בזמן ימנע קיצוניות שכזו.

דיכאון אחרי לידה מופיע לרוב בתקופה של כ- 9 חודשים שאחרי הלידה והוא מאפיין בעיקר נשים שסבלו גם לפני ההיריון והלידה מדיכאון. סימנים שיכולים להעיד עוד לפני הלידה על הפוטנציאל של האם הטרייה לסבול מדיכאון שאחרי לידה הם כאמור היסטוריה קודמת של דיכאון ואירועים טראומטיים סביב נושא הזוגיות, ההיריון, הפוריות וכו'.

דיכאון לאחר לידה בדרך כלל מאפיין אמהות אחרי הלידה הראשונה. סיכויי ההישנות של הדיכאון גם בלידות מאוחרות יותר הוא של כ- 25%. מי שסבלה מדיכאון אחרי לידה וטופלה בטיפול תרופתי או פסיכולוגי, יכולה "להתכונן" לקראת הלידה השנייה על ידי טיפול מניעתי – תרופתי או אחר.

טיפול בדיכאון אחרי לידה

הטיפול בדיכאון לאחר לידה הטוב ביותר הוא שילוב של שיחות לטיפול בדיכאון, יחד עם נטילת תרופות נגד דיכאון.

טיפול פסיכולוגי בתופעה של דיכאון אחרי לידה אמור לתת ביטחון וליווי לאם הטרייה ולהביא אותה למצב שהמסוגלות ההורית שלה תהיה חזקה ובטוחה. לעיתים יש אמהות המעדיפות טיפול קבוצתי אבל קבוצות כאלה נדירות ולרוב הטיפול האישי עדיף. זאת ועוד. יש מטפלים המבקשים מהאם להגיע לטיפול עם התינוק על מנת לחזק את הקשר ביניהם וגם לשמור על בריאותם של האם והתינוק גם יחד.