גמילה מהתמכרויות

כמעט לכל אחד יש התמכרות מסוימת, חלקם מתמכרים למשקאות תוססים, חלקם לשוקולד וחלקם לצערנו יהיו מכורים לדברים שליליים שיכולים להוות הרס לחייהם, כדוגמת – התמכרות לסמים, להימורים, לניקוטין, אלכוהול, כדורי שינה ועוד מיני רבים.

ישנן רמות שונות של התמכרויות, חלקן יהיו קשות ואף קיצוניות וחלקן קלות שיכולות להוות טרדה מסוימת ותו לא. מה שבטוח, הדרך להיגמל מהן היא איננה קלה ודורשת בראש ובראשונה רצון עז והכרה בבעיה. אומרים שכאשר אדם יודעת היכן הבעיה, הוא פתר חצי ממנה, ולכן כאשר ישנה מודעות לקושי הטמון בהתמכרות – הדרך להגיע לפתרון קלה יותר. אולם, רבים חשים חסרי אונים מול ההתמכרויות, ומרוב ייאוש הם טומנים את ראשם בחול ואינם מטפלים בתופעה.

הבאנו בפניכם כמה דרכים יצירתיות שיסייעו לכם במעט לפתור את בעיית ההתמכרות. מובן שאין תחליף לטיפול על ידי בעל מקצוע מתאים.

שלב ההודאה בהתמכרות כלפי עצמנו וכלפי הסביבה

כל שיטת טיפול באשר היא תתחיל בשלב ההודאה. גם אם אנו חושבים כי ההתמכרות חזקה מאיתנו, עדין עלינו להכיר בבעיית ההתמכרות ולהודות בפני עצמנו והסביבה כי קיימת בעיה, אנו מודעים לה ומעוניינים לשנות ולהתחיל תהליך מסוים עם עצמנו ובהמשך עם בעל מקצוע.

לקיחת אחריות על המצב

אחריות עצמית היא לא עניין של מה בכך, היא זהה לשלב ההכרה ההודעה לסביבה, אבל כאן אנו לוקחים על עצמנו את האחריות ולא מטילים אותה על מישהו אחר. פעמים רבות, ובעיקר אנשים אשר סובלים מהתמכרות לסמים נוטים להאשים את הסביבה על מצבם, אם זה משבר משפחתי, גירושין, חלילה פטירה של אדם קרוב וכו'.

טיפול בעזרת אנשי מקצוע

אנשים המכורים לדבר מה, בעיקר לדברים שליליים כגון סמים, אלכוהול, הימורים וכו', נרתעים לגשת לבעלי מקצוע בכדי לקבל טיפול. ולכן עליכם לדעת כי קיימים סוגים שונים של טיפולים, כמו גם שיטות חדשניות שהן יותר חברתיות ופחות פרטניות, כגון – טיפולים קבוצתיים על ידי מפגשים חברתיים בקבוצות קטנות, מאמנים אישיים שנחשבים למודרניים יותר ובעלי שיטות קלילות וכו'. למעשה, טיפולים שאינם נחשבים לפסיכולוגיים ופרטניים, לעיתים יוכלו להתאים לאנשים מסוימים אשר חוששים מהמילה "טיפול".

להאמין שהכל אפשרי

פעמים רבות אנשים בעלי התמכרויות חוששים שהטיפול לא יצליח ובמשבר הראשון הם יפלו שוב. כמו כן, אנשים שעברו בעבר טיפול בשיטה מסוימת ונפלו שוב, אף הם מעט חוששים לגשת לטיפול ובכלל שוב להכיר בבעיה, אך הדבר אינו נכון. ייתכן כי שיטה מסוימת לא התאימה להם, וייתכן כי בעבר הם לא היו מוכנים נפשית לתהליך. עם כניסת השיטות החדשות לשוק וההצלחות הרבות, תמיד כדאי להאמין ולשאוף גבוה.

לסיכום: אמונה, הודאה, לקיחת אחריות וטיפול ממוקד ומותאם אישית  – הם השלבים הראשוניים שיכולים לסייע לכל אדם להיגמל מכל סוג התמכרות. עם הרצון – יבוא השינוי.