גישור עסק משפחתי

כשמדובר בגישור בעסק משפחתי, הדברים עדינים יותר ורגישים יותר. אין זה גישור עסקי רגיל, הרי כי השותפים בעסק הם בני משפחה. כלומר, מעבר לרגישות הרגילה שיש לנהוג בה בהליך של גישור או גישור עסקי, כשמדובר בעסק משפחתי, הדברים רגישים עוד יותר. מדוע?

מה הקונפליקטים אשר עשויים לעלות בגישור משפחתי? איך זה עובד בגישור עסק משפחתי? ננסה לענות על שאלות אלו ועוד במאמר הבא.

הייחודיות של עסק משפחתי

עסק רגיל מורכב מבעל העסק, לעיתים הוא הבעלים היחיד, לעיתים יש לו שותפים, לעיתים יש לו עובדים. עסק משפחתי עובד אחרת לגמרי. בעל העסק יכול להתחלק על פני מספר אנשים, כגון האחים של הדור הראשון (שחלקם יכולים להיות כבר סבים או סבתות) או האחים של הדור השני, הילדים של המקימים. העובדים יכולים להיות גם כן בני משפחה, ובעצם, הייחודיות של עסק משפחתי, היא שהוא מורכב מאנשים שיש ביניהם יחסים משפחתיים. אבות ובנים, אחים ואחיות, גיסים. יש לכך יתרונות וחסרונות, נראה זאת בהמשך.

מתי זה יכול "להתפוצץ"?

ישנן מספר אפשרויות בהן יכול להיווצר קונפליקט בתחום של עסקים משפחתיים. בואו נעשה זום אין על חלק מהאפשרויות האלו:

כספים – אחד התחומים הרגישים ביותר שיכולים להוות קונפליקט בעסק משפחתי הוא הנושא של הכספים בכלל והשאלה כיצד מתבצעת חלוקת התגמולים והכספים בין בני המשפחה, בפרט. זהו נושא רגיש, וכל אחד מהצדדים יכול בהחלט להיות משוכנע כי עימו הצדק והאמת. גישור עסקי משפחתי בהחלט מנוסה בטיפול בסוגייה זו.

כאשר העבודה "משתלטת" על החיים – עסק יכול להיות מקור שואב בהחלט. כאשר מדובר בעסק משפחתי, בו האנשים שעימם אתה עובד, והאנשים שעימם אתה מבלה ואוהב להיות לאחר העבודה, הם אותם האנשים, זה מתחיל להיות רגיש. מדוע? כאשר הגבולות מיטשטשים ואין סוף ליום העבודה וממשיכים לדבר על העבודה ועל העסק גם לאחר העבודה, כל מי שהתנסה בכך יודע, שזה לא נגמר טוב. במיוחד כאשר מדובר בעסק משפחתי בו הדברים יכולים להיות רגישים יותר. תארו לעצמכם שהייתה לכם היום תקרית לא נעימה עם הבוס שלכם. הוא ביקש דבר אחד, אתם הבנתם דבר אחר והתוצאה לא לשביעות רצון אף אחד מהצדדים. זה הולך איתכם, מטריד אתכם. יום העבודה מסתיים, אתם יכולים לשחרר את המועקה ולהמשיך הלאה, אבל רגע, בערב יש לכם ארוחת ערב חגיגית אצל אבא ואמא, ואבא שלכם הוא הבוס שלכם, עימו רבתם היום.

גירושין בעסק – יכול להיווצר מצב בו בני זוג ששניהם בעלי העסק או עובדים בעסק, מתגרשים. כיצד ממשיכים בתפקוד היומי של העסק לאחר הגירושין? בני הזוג כבר לא יחד, אבל העסק משותף. בחלק מהמקרים אחד הצדדים ימכור את חלקו לצד השני, אבל כשלא, מומלץ מאוד להגיע לגישור עסקי משפחתי, על מנת להגדיר מחדש תפקידים, גבולות, לטובת העסק המשות ורווחת שני הצדדים.

איך זה עובד בגישור עסק משפחתי?

ראשית חשוב לזכור, כי כל המשתתפים בגישור מעוניינים בשלום העסק ובשלום בית, ביחסים טובים ובריאים. הבסיס הזה מסייע מאוד בהליך הגישור.

בתהליך הגישור, אשר השאיפה היא כי הוא יהיה כמה שיותר קצר, ממוקד ויעיל, המגשר מכוון את בני המשפחה לבטא את אשר על ליבם באמת, לשוחח זה עם זו, ולהגיע למצב של תקשורת פתוחה וכנה, הן לגבי היחסים האישיים ביניהם, והן לגבי העסק.

ברוב המקרים, סדרה של מספר פגישות אשר מובנית ומונחית על ידי מגשר מקצועי, תחולל פלאים לעסק ולבית המורחב.