גישור, סוגי גישור ויתרונות הגישור

אחד הפתרונות הטובים והמוכחים כיעילים לפתירת סכסוכים, מחלוקות, ואי הסכמות הוא הגישור.

מה זה גישור? איך הוא פועל? מהם יתרונות הגישור? מהם סוגי הגישור בהם נוכל להיעזר? לפניכם סקירה מקצועית של הנושא.

מה זה גישור

הגישור הוא שיטה שמציעה פתרון סכסוכים ומחלוקות מחוץ לכתלי בית המשפט, כלומר, האידיאל הוא להגיע למצב בו הסכסוך נפתר ללא התערבות משפטית.

הצדדים פונים לגישור במצב שנחשב חיובי; כאשר הם אינם מצליחים להגיע להסכמה בכוחות עצמם, ושני הצדדים יותר מעוניינים לפתור את הסכסוך מאשר לא לפתור את הסכסוך. הם פונים למגשר, שיעזור להם לפתור את המצב.

המגשר הוא צד שלישי, נטול אינטרסים וכוונות. כל כוונתו היא להביא את הצדדים של הגישור למקסימום הבנות במינימום הפסדים (הכוונה היא לא רק להפסדים כספיים כמובן, אלא גם הפסדים אישיים ורגשיים). המגשר הוא עורך דין מוסמך, ויכול להביא את הסכם הגישור והסדרו, לידי תוקף של בית המשפט. כלומר, הסכם הגישור תקף בבית המשפט.

יתרונות הגישור

לגישור יתרונות רבים, נמנה את העיקריים שבהם:

שמירה על גישה חיובית – לגישור מגיעים כדי לשוחח וכדי להקשיב, ובעיקר כדי לפתור את הסיטואציה. הגישה של כל הצדדים היא חיובית והגישה הזו אופפת את התהליך. לא בטוח שזו האווירה בבית המשפט, כשהצדדים באים לעיתים קרובות "להתייצב לקרב".

חיסכון בזמן – לצערינו, המערכת המשפטית בישראל עמוסה בתיקים ולעיתים אפשר להמתין מספר שנים מהרגע שהוגשה תביעה, ועד להכרעה הסופית של בית המשפט. כשבוחרים בהליך של גישור, נחסך זמן רב ואפשר לפתור את הנושא הרבה יותר מהר.

חיסכון בכסף – זהו אחד היתרונות המרכזיים. ניתן לחסוך הוצאות רבות לבית המשפט, לעורך דין, הוצאות של נסיעות והפסד עבודה עבור הופעה בבית המשפט. הליך גישור לא דורש אגרות לבית המשפט, הוא כן דורש תשלום למגשר, אך במידה נמוכה יותר מאשר הוצאות הכרוכות בתשלום לבית משפט ועורך דין במסגרת תביעה.

סוגי הגישור

ישנם סוגים רבים של גישור:

גישור זוגי – ניתן במקרה בו בני הזוג זקוקים למסגרת חיצונית על מנת להידבר ולשמוע זה את זה, במטרה להצליח לשקם את יחסיהם.

גישור עסקי – גישור עסקי יכול לעזור לשותפים לפתור סכסוכים ביניהם, וגם לעובד ומעביד, שאינם רוצים להגיע לבית משפט, לנסות לפתור את המחלוקת ביניהם.

גישור משפחתי – לעיתים נוצרים סכסוכים בין בני משפחה בנושא ירושה וצוואה, לגבי חלוקת רכוש וקיום הצוואה. אחת הדרכים המומלצות לטפל במחלוקות היא באמצעות גישור.

גישור צרכני – גם כאשר נוצר סכסוך על רקע מערכת יחסים של ספק ולקוח, ניתן ומומלץ לפנות לגישור ולטפל בסכסוך באמצעי זה.

גישור בין שכנים – לעיתים יכולה להיווצר מחלוקת בין שכנים על שטח מסוים, על בנייה מסוימת, או על נושא כלשהו שנוגע לחיי הבית והיומיום, שבהחלט ניתן לפנות לגישור ולטפל בו.