אוטיזם ואספרגר

אוטיזם הוא חלק מהספקטרום האוטיסטי הכולל קשת לקויות הקשורות זו בזו, כאשר לכל אחת מהן מאפיינים שונים ודרגת חומרה שונה. קשת הלקויות של הספקטרום האוטיסטי כוללת הן קושי בתפקוד חברתי, הן קושי בהבעה המילולית והא-מילולית, והן חזרה נוקשה וחד גונית על התנהגויות ופעילויות. קיומם של מספר מאפיינים, החומרה שלהם והמאפיין המוביל שלהם מגדירים איזו תסמונת מתוך הספקטרום האוטיסטי מאפיינת את המאובחן.

מאפייני אוטיזם

אוטיזם מתאפיין בעיכוב התפתחות או תפקודים עד לגיל 3 בתחומי האינטרקציה החברתית, הכוללים קושי בהעברת ופירוש רגשות, קושי בהבנת סיטואציות חברתיות, חוקים חברתיים, השתתפות במשחקי תפקידים, או קושי ביצירת קשר בין אישי עם אחרים בקבוצה.

גם קושי בתחומי השפה שמתבטא בחזרה על משפטים שנאמרו קודם, חוסר הקשר והעדר חקרנות וסקרנות, או בעיה בתקשורת הלא מילולית, כגון: קושי להצביע על חפצים אצל ילדים קטנים, עלולים להזהיר על קיומו של אוטיזם. באוטיזם הקלאסי, לכל אלו מצטרפים גם התנהגות חזרתית שבמסגרתה הילד חוזר לשחק עם אותם החפצים אך לא באופן שבו רוב הילדים היו משחקים בהם.

גם רגישות יתר או תת רגישות יכולים להעיד על קיומו של אוטיזם. רובנו מסוגלים לסנן חלק מהגירויים שנמצאים סביבנו, אך אצל ילדים מהספקטרום האוטיסטי קיימת או תת רגישות, שבמסגרתה נדרשים גירויים משמעותיים מאד בכדי לעורר תגובה והילד נראה רוב הזמן רדום, או יתר רגישות שבמסגרתה כל גירוי ולו הקטן ביותר גורר תגובה ומכניס את הילד למצב תוקפני.

ישנם ילדים שמתפתחים בצורה תקינה יחסית עד גיל שנה וחצי, שבו יחוו עצירת התפתחות או רגרסיה. ילדים אלו יהפכו לחסרי עניין באחרים ויאבדו חלק מאוצר המילים אותו למדו. בגיל 3 הרגרסיה תפסק והיכולות אותן ילמד הילד בתקופה הזו ישארו.

מאפייני תסמונת אספרגר

בעלי תסמונת אספרגר סובלים בעיקר מבעיות באינטראקציה החברתית. השפה שלהם יכולה להיות עשירה ומותאמת לשפת בני גילם, הם יכולים להבין מושגים מופשטים ולשחק משחקי תפקידים, והם פחות נוטים להתנהגות חזרתית.

הבעיה העיקרית של הסובלים מתסמונת אספרגר היא קושי בפירוש סיטואציות חברתיות והבעות פנים. תסמונת אספרגר קשה יותר לאבחון, ובניגוד לאוטיזם קלאסי נוטה להיות מאובחנת רק בגילאי 6-7.

מכיוון שהנמצאים על הספקטרום האוטיסטי עשויים לסבול מדיכאון, חרדה, ייאוש ותסכול, טיפול פסיכולוגי משולב בטיפול פסיכיאטרי יכולים לסייע להם להצליח להתגבר על הקושי. אנחנו באתר כל טיפול נציג בפניכם את כל המידע אודות הספקטרום האוטיסטי, הפתרונות והטיפולים.