הספקטרום האוטיסטי

הספקטרום האוטיסטי (ASDs – Autism Spectrum Disorders), המכונה גם תסמונת הקשת האוטיסטית והרצף האוטיסטי, מתייחס ללקויות אשר מסווגות כהפרעות התפתחות נרחבת (PDD – Pervasive Developmental Disorder).

הפרעות התפתחות נרחבת כוללות: אוטיזם קלאסי, תסמונת אספרגר, הפרעת ילדות דיסאינטגרטיבית  (CDD – Childhood Disintegrative Disorder), תסמונת רט והפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS – Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified).

הסימפטומים של הקשת האוטסיטית משתנים מאדם לאדם, אך באופן כללי הם מתבטאים ברמות שונות של קשיים בקיומן של אינטראקציות תקשורתיות וחברתיות, יחד עם נוקשות מחשבתית, התנהגויות חוזרות ותחומי עניין ופעילות מאוד מצוצמצמים.

הסימפטומים של אוטיזם מתחילים בדרך כלל לפני גיל שלוש ועלולים לגרום לעיכובים או בעיות בהתפתחות של מיומנויות וכישורים שונים. אולם כאמור לעיל, הספקטרום האוטיסיטי רחב מאוד והוא כולל בתוכו אנשים בעלי רמות תפקוד שונות, תסמינים שונים, מיומנויות שונות ועוצמות קשיים שונות.

לרוב ההורים לילדים הסובלים מתסמונות הקשת האוטיסטית הם שמזהים לראשונה כי משהו לא בסדר בהתפתחות ילדם, מאחר ודפוסי ההתפתחות החברתית וההתפתחות של מיומנויות תקשורת לא מתפתחים באופן טיפוסי לפי גילם.

בין הסימפטומים העלולים לאפיין אוטיזם ניתן למנות:

  • הצמדות לחוקים וכללים סגורים ומובנים.
  • התנהגות המונעת מהגיון פנימי שלא בהכרח מובן לאחרים.
  • חוסר שליטה ברגשות, הצפה רגשית וחושית כאשר ישנם גירויים חזקים או שהסביבה אינה תואמת את הציפיות, וחוויה של רגשות של תסכול וכעס במינונים גבוהים היכולים להתפרץ בהתקפי זעם ואלימות.
  • רמות שונות של קשיים שפתיים – הן בדיבור והן בהבנה.
  • רמות שונות של קשיי קואורדינציה מוטורית.
  • הסתגרויות תכופות ורצון להתבודד לפרקי זמן אשר משתנים מאחד לשני.
  • התמקדות בתחומי עניין ייחודיים ואף מוזרים.
  • אוטיזם יכול להיות קשור גם לבעיות בריאותיות כגון בעיות במערכת העיכול והפרעות שינה ואף לפיגור שכלי.

בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות הילדים השייכים לספקטרום האוטיסיטי ומחקרים מראים כי היא מגיעה לכשניים עד חמישה ילדים מכל אלף ילדים, וכי הסינדרומים נפוצים יותר אצל בנים מאשר בנות. יש הטוענים כי הסיבות לעלייה בשכיחות נעוצות בשימוש בהגדרות אבחון שונות וכן באיבחון רחב יותר של ילדים הסובלים מאוטיזם. הורים רבים שילדים אובחן כשייך לספקטרום האוטיסטי, מתייעצים עם פסיכיאטר ילדים בנושא.