אבחון הפרעת קשב וריכוז

קצת על הפרעת קשב וריכוז: הפרעת קשב וריכוז (ADHD –  Attention Deficit Hyperactivity Disorder, או בשמה העברי המלא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות) הן הפרעות נפוצות מאוד בקרב ילדים, אך קיימות גם בקרב בני נוער ומבוגרים.

ההפרעות נובעות מסיבות נוירולוגיות של בעיות במיקוד הריכוז ובוויסות הקשב והן בעלות רקע גנטי. הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בקושי בשימת לב להתרחשויות ולגירויים בסביבה, קושי במעקב אחר ההתרחשויות והגירויים וקושי ביכולת להגיב אליהם באופן מותאם ומקובל.

כמו כן הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי בחוסר יכולת להתמקד בפעילות מסויימת ולהשלימה, וכן בחוסר שקט תנועתי (היפראקטיביות) ובאימפולסיביות. בעבר נטו להפריד הין ADHD ל- ADD, כאשר ADD התייחס למקרים של הפרעת קשב וריכוז ללא התסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות, אולם היום נהוג להתייחס ל- ADD כאל ADHD בעל רמת קשב נמוכה.

השפעתה של ההפרעה

הפרעת קשב וריכוז אינה הפרעה אשר משפיעה רק על תפקודו ויכולתיו הלימודיות של הילד, אלא זוהי הפרעה המשפיעה על חייו באופן כללי, גם מחוץ למסגרת הבית הספרית ולה השלכות על התנהגות הילד בבית, על כישוריו החברתיים ועוד.

אבחון קשב וריכוז נועד לאבחן את הפרעות הקשב והריכוז, תוך התייחסות הן להיבטים הרגשיים והן להיבטים הקליניים של ההפרעה, ולהציע המלצות אופרטיביות לטיפול אשר יפחית במידה ניכרת את המצוקה הנגרמת בעקבות ההפרעה ויסייע לסובל ממנה להשתלב במסגרות לימודיות רגילות.

אבחון הפרעת קשב וריכוז

לא קיימת שיטה אחידה המאפיינת באופן מדוייק הפרעות קשב וריכוז, אולם אחת השיטות המקובלות לאבחון קשב וריכוז נעשית באמצעות מבחן T.O.V.A (TEST OF VARIABLES OF ATTENTION). מבחן T.O.V.A זהו מבחן ממוחשב שעורך כ-20 דקות ומטרתו מעבר לאבחון קשב וריכוז היא בדיקת היעילות של טיפול תרופתי.

המבחן הוצע על מנת לאתר הפרעות קשב וריכוז שאינן מלוות בהיפראקטיביות והוא בודק את רמת הדיוק, המהירות, היעילות והאימפולסיביות בביצוע מטלה שגרתית ופשוטה. בנוסף ישנם מבחנים שונים, ביניהם כאלו המודדים התמדה בקשב.

סימני אזהרה היכולים להצביע על הצורך באבחון קשב וריכוז כוללים: תנועתיות יתר, חולמנות, חוסר ארגון, פעלתנות יתר, מתחים בתוך המשפחה הנובעים מהתנהגותו של הילד וחוסר סבלנות חריג.