אבחון דידקטי

אבחון דידקטי בוחן את מיומנויות הלמידה ומיומנויות אחרות הקשורות ללימודים, אשר נדרשים מילד בבית הספר, ומטרתו לאתר ולאבחן ליקויי למידה. האבחון הדידקטי כולל בחינה מקיפה של מערכות ומנגנונים בילד אשר נמצאים בבסיס הלמידה, כגון: כישורי תכנון, ארגון וניהול, המערכת השפתית, מנגנון הזיכרון, תפיסה מנטאלית: חזותית, שמיעתית, כמותית, תפיסת רצף, קשב וריכוז, יכולות חשיבה מופשטת ועוד.

הפנייה לאבחון דידקטי

ילדים לרוב מופנים לאבחון דידקטי או אבחון פסיכודידקטי, עליו ניתן לקרוא כאן. ההפנייה נעשית כאשר קיים פער בין יכולתיהם של הילדים בתחום הלימודים לבין המצופה מהם בהתאם לגילם. תהליך של אבחון דידקטי יבחון על-ידי מבחנים שונים מהיכן נובע הפער, ועל סמך הממצאים והמסקנות יבוא עם המלצות אופרטיביות לטיפול, במידה ויש צורך בכך.

יש לציין כי קשיים בלימודים לא תמיד נובעים מלקויות למידה וישנם גורמים אחרים המשפיעים על יכולות הלמידה כגון: רמת ההוראה, למידה לא מספקת של הילד, בעיה רגשית המפריעה לילד בלימודיו ורמת משכל נמוכה המובילה לבעיה כללית בהבנה. אבחון דידיקטי נועד כדי לברר את מקור הקושי וכן למצוא את נקודות החוזקה אצל הילד, את הדרכים המתאימות לו ללמידה והמלצות להמשך הטיפול.

אבחון דידקטי מתחלק לארבעה סוגים עיקריים:

אבחון דידקטי לשפות שונות

אבחון דידקטי בעברית

האבחון מאתר ומאפיין ליקויים בתחומי הקריאה, הכתיבה, הבנת הנקרא וההבעה בכתב ובעל-פה.

כמו כן האבחון בודק את היכולות הקוגניטיביות ולמעשה הכרחי לכל איבחון דידקטי.

אבחון דידקטי במתמטיקה

אבחון דידקטי במתמטיקה מותאם לאיבחון קשיים ספציפיים בתחום זה. האבחון מתמקד בבחינת יכולות התפיסה הכמותית וההבנה המרחבית וכן בוחן את הידע במושגי יסוד מתמטיים ויכולת ביצוע חישובים.

אבחון דידקטי באנגלית

אבחון דידקטי באנגלית בוחן את מיומנויות הבסיס באנגלית וביניהם: הבננת הנשמע באנגלית, קריאה, כתיבה, אוצר מילים והבעה בעל-פה.

אבחון דידקטי לבחינת מוכנות לכיתה א'

בחינת המוכנות לכיתה א' מתאימה לילידים לפני העלייה לבית הספר ואשר קיים חשש לקיומן של לקויות למידה. המעבר מן הגן לבית הספר הוא אחד המעברים הגדולים והמשמעותיים ביותר בחייו של אדם, אם לא הגדול ביותר. לילד עם לקות למידה המעבר לכיתה א' עלול להיות קשה ומתסכל מאוד. מטרת האיבחון הינה לאתר לקויות למידה ולתת המלצות אופרטיביות טרם הכניסה לבית הספר.